Vyřeší nejpalčivější problémy světa davová superinteligence?  
Zapomeňte na jednoduchou občanskou vědu a drobné výpočty. Ke slovu přicházejí sofistikované davové inteligence.

 

Přichází doba davových superintelitencí? Kredit: George Hodan / Public Domain.
Přichází doba davových superintelitencí? Kredit: George Hodan / Public Domain.

Lidská inteligence, jak jistě každý z nás dobře ví, má svoje limity. A umělá inteligence? Ta je přes veškeré snahy zatím spíš umělá, nežli inteligentní. Co to ale dát pořádně dohromady? Lidi, tedy celý dav lidí, propojit a koordinovat umělými inteligencemi? Přesně tohle navrhují Pietro Michelucci z Human Computation Institute ve Fairfaxu a Janis Dickinson z Cornellovy univerzity v Ithace – rozvoj davové superinteligence.

Pietro Michelucci. Kredit: P. Michelucci.
Pietro Michelucci. Kredit: P. Michelucci.


Michelucci s Dickinsonovou ve své článku z novoročního čísla časopisu Science představují novou vizi inteligence založené na lidmi obsluhovaných výpočtech, a celou vědu o davové superinteligenci. Davová superinteligence podle nich překračuje dosavadní hranice a má prý potenciál řešit i takové problémy, které doposud jsou mimo naše možnosti – jako je klima nebo geopolitika.

Ať si o lidech myslíme cokoliv, přece jenom stále v mnoha ohledech předčíme strojové inteligence, počínaje rozeznáváním jednoduchých vzorů, až po kreativní abstrakci. Když se sejde dohromady celý dav, tak ho lze s pomocí počítačů propojit do mnohorozměrných sítí s doposud nevídanými schopnostmi, které mohou řešit problémy dříve nezvládnutelné.

Jednoduché sítě distribuované spolupráce fungují už v dnešní době. Obvykle rozesílají drobné dílčí úkoly mnoha účastníkům sítě a pak sestavují a analyzují jejich výsledky. Desítky tisíc dobrovolníků sítě EyeWire formou hry analyzuje tisíce snímků a podílí se tak na tvorbě nejkompletnější trojrozměrné mapy lidských neuronů sítnice oka. Tenhle přístup ale podle Michelucciho a Dickinsonové na závažné problémy dneška tak úplně nestačí. K řešení trablů, které zahrnují spoustu interagujících a neustále se měnících systémů, a jejichž řešení mohou mít naprosto nečekané důsledky, je prý potřeba nový styl.

Postupně už začínají fungovat sofistikované sítě davových inteligencí, v nichž počítače zpracovávají vstupy jednotlivých účastníků, a pak je posílají někomu dalšímu, aby je zkontroloval, zlepšil anebo analyzoval jiným způsobem. V těchto sítích vzniká prostředí pro efektivní spolupráci jednotlivých účastníků a celý takový systém pak může lépe obstát vůči velkým výzvám. Jako davová inteligence funguje například Wikipedie, původně vysmívaná kvůli omylům a nepřesnostem, ze které se ale postupně stal klíčový zdroj základních informací, alespoň pokud jde o její anglickou verzi.

Yardmap.com. Kredit: Cornell Lab of Ornithology.
Yardmap.com. Kredit: Cornell Lab of Ornithology.


Tímto stylem také pracuje projekt Dickinsonové a jejích kolegů Yardmap.org Laboratoře ornitologie Cornellovy univerzity, spuštěný v roce 2012, který se zaměřuje na aktivní tvorbu životnímu prostředí v okolí. Zahrnuje i tvorbu map, jimiž lze sledovat změny, k nimž v prostředí dochází. Účastníci tohoto projektu sdílejí své zkušenosti v sociální síti a konfrontují své snažení s ochranou celé krajiny. Klíčový rozdíl oproti klasickým distribuovaným sítím, používaných v občanské vědě (citizen science), spočívá v tom, že Yardmap umožňuje jednotlivým účastníkům interagovat s ostatními a navazovat na práci někoho jiného.

WeCureAlz.com. Kredit: Human Computation Institute.
WeCureAlz.com. Kredit: Human Computation Institute.

 


Human Computation Institute teď zase podobný přístup využil k urychlení výzkumu Alzheimera na Cornellově univerzitě. Jejich projekt WeCureAlz.com kombinuje dva úspěšné projekty klasické občanské vědy – již zmíněný EyeWire, původně herním stylem sestavující mapu neuronů v sítnici, a stardust@home, který se zabýval hledáním kometárního prachu na jednom milionu snímků aerogelu ze sondy Stardust. Jejich spojením vznikl sofistikovaný systém davové inteligence pro tvorbu modelů proudění krve v myších mozcích. Šéf projektu Michelucci a jeho tým vytvořili jednoduchou online hru, jejichž účastníci z celého světa prý mají možnost podstatně zkrátit dobu do objevu účinné léčby Alzheimera. Podílet se na tom může kdokoliv, včetně pacientů v ranné fázi Alzheimera, kteří tak doslova budou mít osud ve vlastních rukou.

Video
Overview of Citizen Science Methodologies - Pietro Michelucci

 


Science Nation - Birds, Climate Change, and Citizen Sciencehttps://www.youtube.com/watch?v=feujo_w9lR4

 


Literatura
Human Computation Institute 1. 1. 2016, Science 351: 32-33.

Datum: 02.01.2016
Tisk článku

Související články:

Lov gravitačních vln s Einstein@home     Autor: Jan Bílek (05.10.2012)
O hledání pulsarů s Einstein@home a o fungování distribuovaných výpočtů obecně     Autor: Jan Bílek (14.03.2013)
Chcete se zapojit do výzkumu planktonu?     Autor: Stanislav Mihulka (30.09.2013)
První kosmický prach z mezihvězdného prostoru     Autor: Stanislav Mihulka (21.08.2014)



Diskuze:

Myšlienka síce pekná...

Anton Matejov,2016-01-05 15:13:29

Ale mám zlý pocit, že aj ľahko zneužiteľná obzvlášť u takej superveľmoci ako USA.
Americké internetové giganty naštartovali novú dobu komunikácii na Internetu. Sociálne siete internetové služby, browsery a podobne za to im vďaka.
Sociálne siete ma už prestali fascinovať po prečítaní linkov ako amnesty:
http://www.amnesty.sk/masove-sledovanie-v-style-velkeho-brata/?utm_source=AI+SK+newsletter&utm_campaign=b8216511a7-Newsletter_AI_FEBRU_R_subscribers3_5_2015&utm_medium=email&utm_term=0_00494f9d32-b8216511a7-108084797
...Dnes totiž neexistujú zákony, ktoré by chránili pred paušálnym masovým sledovaním. Ak takáto legislatíva existuje, tak je veľmi slabá. V skutočnosti čoraz viac krajín zvažuje prijatie zákonov, ktoré posilňujú právomoci vlád sledovať aktivity na úkor práv svojich občanov.“

V júni 2013 zverejnil whistle-blower (informátor) Edward Snowden informáciu o tom, že americká Národná bezpečnostná agentúra mala oprávnenie monitorovať používanie internetu a telefónov v 193 krajinách na celom svete. Agentúra napríklad denne zozbierala 5 miliárd údajov o polohe mobilných telefónov. Mesačne zozbierala 42 miliárd údajov o aktivitách na internete – vrátane emailovej histórie a histórie z prehliadačov...

Amnesty tiež uvádzala, že aj v takej Číne sa podieľa na špehovaní Internetu cez 2 milióny pracovníkov.
...Ako krásne by sa takto vyriešila zamestnanosť v ČR a SR a vyspelé technológie?...

Británia prehlásila pred teroristickými útokmi v Paríži že riadne pritne na špehovaniach.
Presadili tam nielen povinnosť zo zákona dávať prístup k šifrovacích kľúčov, ale aj povinnosť k backdoorom na požiadanie. Onedlho bude skúmáť davova superinteligencia naších tajných veľmoci aj naše zvyky na TV, bude v rôznych komponentoch.
Francúzka bezpečnostná rada zasadala asi deň pred útokmi v Paríži a rokovali o svojej NSA.

Ako máme veriť že za projektom davovej superinteligencie nestoja zase tajné služby, ktoré si zase o nás niečo budú archivovať, zoskenujú, poprípade zneužijú na svoje ciele?

Borci z Cornellovej univerzity môžu ísť nabrať skúsenosti ako sa dá zneužiť davova superinteligencia priamo od svojich tajných ako NSA.
Napríklad niektorí vedci sa pokúsili detegovať na Internete ľudí z budúcnosti. Podľa zverejnených kľučových slov ktoré v minulosti predvídali súčasnosť. Neúspešne! A tak sa obracali o pomoc na NSA, lebo majú lepšie vyhľadávacie roboty.

Osobne som očakával po takých rozsiahlych celoplošných monitorovaní a archívaciách nejaké výsledky. Ako zníženie počtu konfliktov, občianských vojen, terorizmu, a iných zločinov proti ľudskosti, mafii.
No stal sa pravý opak!
V čom nastal problém?
Veď zdá sa že až takí heckeri ako Anonymus riadnejšie pozametájú s teroristickými nábormi a aktivitami na Internete,
ako sofistikovaní tajní zo supertechnikou, geostrategickými superštúdiami,superfinanciami.

Tajným naších veľmoci, diktatár sa výborne zišli vedomosti o davoch a ich naladach na rozpútaní, smerovaní nepokojov, farebných revolúcii a podobne.
Nakoniec sa im zišli aj tí teroristi, ktorí im vybavili nesmierne právomoci a miliárdy z rozpočtov.
Tony Bleir sa vlani už ospravedlnil za vojnové zločiny v Iraku a vzostup ISIL. Spomenul že mal nesprávne informácie od tajných. Link:
http://www.topky.sk/cl/11/1506063/Historicky-moment--Tony-Blair-konecne-priznal--ze-moze-za-vojnu-v-Iraku-a-rozmach-Islamskeho-statu

Desia ma také davové superinteligencie, sociálne siete, simulácie na superpočítačov tajných,rôznych stratégov nepokojov, studenej vojny, o nasmerovaní propagandy a manipulácia s davom.

Tú davovu superinteligenciu by som radšej použil na lepšiu kontrolu politikov a oligarchie. Najprv vyriešiť zneužívanie moci lebo sa asi rútime do doby temna,novodobých inkvizícii, alebo možno aj k zániku ľudstva.

Odpovědět

Je tu ale problém !

Jaroslav Mrázek,2016-01-04 11:12:03

V davové inteligenci se osamocené inteligentní ostrůvky občas sčítají, zatímco davová psychoza a neinteligence se vždy násobí ... :-)

Odpovědět

Existence

Roman Štědronský,2016-01-04 09:45:31

Jako inspirativní čtení k tématu doporučuji sci-fi román Davida Brina "Existence", kde reportérka při své práci využívá online dav - jeho prostředky, jeho čas, jeho inteligenci.

Odpovědět

Pavol Hudák,2016-01-03 20:01:01

to vidim na forach... z niekolko desiatok/sto prispevkov sa casto najde par ktore ponukaju zaujimave riesenie... uz len ako zariadit aby si ich precitali zodpovedni politici a inspirovali sa nimi...

Odpovědět

Jiří Kos,2016-01-03 16:48:21

Je vidět, že autoři neměli možnost vidět prvomájové oslavy u nás před takovými třiceti lety. To by teprve zírali co dokáže davová superinteligence ...

Odpovědět

Alamo Alamo,2016-01-03 08:34:18

mne to, že sa jednotlivec nechá ovplyvniť, a prijme názor väčšiny, pripadá skôr ako obmedzovanie inteligencie
riešenie exaktných vecí, tóny ešte šlo
ale ak sa niekto pokúsi, takto riešiť čokoľvek okrajovo sa dotýkajúce politiky, alebo dokonca "viery", buďto mu tá sieť "vybuchne", alebo naopak "imploduje" do čiernej diery, hľadajúcej zdôvodnenia existujúcich dogiem, a vytvárajúcej nové "tabu"

Odpovědět

Davová superinteligence.

Vlastislav Výprachtický,2016-01-03 07:41:53

Davové myšlení lze samozřejmě dlouhodobě ovlivňovat mediálními prostředky. Ale nenazývejme to davovou superinteligencí.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz