GM bavlna snížila používání herbicidů  
Geneticky modifikovaná (GM) bavlna zlepšuje ekonomiku i ekologii. Vyplývá to ze studie, kterou provedli na australské univerzitě v Sydney.
 Použití GM bavlny vedlo k použití herbicidů, které jsou k přirozeným organismům mnohem tolerantnější. Informuje o tom  Studie, kterou provedli Dr. Angus Crossan a profesor Ivan Kennedy z University of Sydney. Ve zprávě se uvádí, že GM bavlny se již v Austrálii pěstuje více než 40%. Je rezistentní k herbicidu Roundup (glyphosate). Výsledky z polního sledování potvrdily, že pěstitelé dosahují zisku a že plocha s GM bavlnou je šetrnější k životnímu prostředí. Především herbicidy používané na GM bavlnu nejsou pro okolí tak rizikové, jako herbicidy, které jsou používané při pěstování konvenční bavlny.

Klasické pěstování vyžaduje časté aplikace vysokých dávek herbicidů.

Ivan R. Kennedy, professor zemědělství a ekologie na University of Sydney.

Sledování ukázalo, že GM bavlna dovoluje snižuje potřebu orby a kypření. Pěstování GM bavlny snižuje množství reziduí , která přetrvávají hluboko v půdě.

Použití glyphosatu (Roundup) v kombinaci s dalšími nízko-rizikovými herbicidy je cestou jak významně snižovat riziko způbené vedlejšími účinky herbicidů. Polní pokusy probíhaly od roku 2001 a president  Národní federace farmářů Peter Corish , který je sám rovněž pěstitel bavlny, na adresu GM technologie prohlásil, že pro Austrálii mají velký význam, poskytnou jí ekonomickou prosperitu a zamezí nechtěnému zamoření prostředí. Tato technologie umožňuje snižovat konvenční pesticidy o 50% a tento poměr se stále rozšiřuje.


Peter Corish, je presidentem Národní federace farmářů Austrálie od r. 2002. Jeho rodinná farma  obdržela řadu ocenění za ekologicky šetrné hospodaření.

Šéf farmářů se ale nechal slyšet, že se obává různých moratorií ze strany vládních úředníků, které by mohlo zhatit farmářům plány ve využití dalších GM plodin, jako například GM řepka, a to by vrhlo australské farmáře zpět.

Největší znepokojení u farmářů vyvolává absence jasných pravidel komercionalizace pro produkty nových GM technologií. Za této situace je obtížné přebírat a dostatečně rychle zavádět nové výsledky výzkumu a to by mohlo rozvoj farmaření v Austrálii brzdit. Pomalé zavádění GM plodin  by mohlo vést ke snížení konkurenceschopnosti  Austrálie na světovém trhu.

Datum: 06.08.2004
Tisk článku


Diskuze:

Herbicidy

Mojmír Koščo,2004-08-17 14:46:25

Ano je pravda , že jeden faktor tj. použití menšího množství herbicidu se projevuje lepším dopadem na životní prostředí.Ještě aby né ! Ovšem v porovnání z jiným typem intenzivního pěstování bavlny ! Studie se nezabývá ničím jiným !

Odpovědět

To by mohl,

Vítězslav Novák,2004-08-12 08:14:55

kdyby ovšem odpůrci na nějaké argumenty slyšeli.Neslyší. Je ovšem fakt, že u bavlny se bude hůř argumentovat stylem "sníte to a změníte se v tuřín". Ale vsaďte se, že se okamžitě objeví argument, že si tak vypěstujeme odolnější plevely. Že se roundup používá i na nonGM plodinami osetá pole, jenom po sklizni a vyklíčení plevelů, a to už léta, bude smeteno.

Odpovědět

Konečně

Elpepe,2004-08-07 21:18:19

Konečne argumet, který by mohl přesvědčit vlády a lidi vůbec o prospěšnosti GM plodin a smést ze stolu argumenty odpůrců jako např.
"Je tam spousta problémů o kterých se nemluví"

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz