Zatímco Nobelovy ceny (Nobel Awards) jsou každoročně udělovány ve Švédsku, Ig Nobel ocenění předávají v Cambridge (USA). Na rozdíl od těch pravých švédských, je dostávají autoři vědeckých publikací za objevy, které nemohou být a nebo by neměly být, opakovány. Celý a oficiální název akce, která se konala tento čvrtek (17. září) je “The 25th First Annual Ig Nobel Prize Ceremony”.
I když se slavnost koná na půdě jedné z nejprestižnějších universit světa už sám název dává na srozuměnou, že tu něco nesedí. Posuďte sami: „25. ročník prvního každoročního slavnostního udělování cen Ig Nobel“.
Dnes již tradiční akce má kořeny v roce 1991 a název žertovné ceny se vysvětluje celou řadou důvodů. Když se totiž Ig Nobel vysloví, tak to zní jako „ignobel“, což významově znamená nevznešený, přízemní a postrádající cti. Jiné vysvětlení odkazuje na podobnost se slovem "ignorancy". Rádo se "Ig" také připodobňuje k iniciálám křestního jména Ignáce, což je fiktivní bratr Alfreda Nobela - obdoba našeho myslitele Járy Cimrmana.
Pokud jste nabyli dojmu, že o takovou cenu nikdo nestojí, hluboce jste se mýlili. Autoři si pro ocenění jezdí ze všech kontinentů a na vlastní náklady. Cena není jen o neschopnosti toho, kdo daný výzkum prováděl. Autor mnohdy jen plní společenskou objednávku a tak jde o nastavené zrcadlo institucím, které takový výzkum požadovaly, financovaly a konec konců i editorům periodik, které to zveřejnily.
Novější ročníky akce už poněkud změnily její pojetí a ne vždy se jedná o výběr výzkumných nesmyslů. Nyní má cena často spíše upozornit na objev, který má lidi „nejdříve rozesmát a poté je donutit zamyslet se“. Dokládá to i fakt, že mezi oceněnými Ig cenou, za pokus s magnetickou levitacíživé žáby, byl i Andre Geim. Tentýž Geim, který v roce 2010 získal opravdovou Nobelovu cenu za fyziku a jeho výzkum grafenu.
Zde je deset letošních „poťouchlých“ cen, jak je zveřejnil časopis Annals of Improbable Research, jehož název se dá přeložit jako Kronika nepravděpodobného výzkumu:
FYZIOLOGIE A ENTOMOLOGIE
Ig cenu získali Michael Smith a Justin Schmidt za výzkum včelích žihadel. Justin Orvel Schmidt, americký entomolog, asistent profesora na University of Arizona, za pečlivě vytvořený „Shmidtův index bolestivosti“.
Údajně se jím dá hodnotit relativní bolest, kterou cítíme, když nás poštípe různý hmyz v rámci pětibodové stupnice.
Druhým z oceněných je Michael Smith z Cornellovy University, za srdnatost s jakou se nechal asi 200 krát bodnout včelami na 25 místech svého těla. Tomu se zase s pomocí zmíněného indexu, podařilo odhalit, kde jak jsme citliví. Díky tomu už víme, že nejméně citliví jsme na kůži hlavy, prstech a předloktí. Šourek je na tom stejně jako dlaně, zato na rtu, horní části těla penisu a v nosních dírkách, to bolí nejvíce.
Odkaz: Smith ML. (2014) Honey bee sting pain index by body location. PeerJ 2:e338https://dx.doi.org/10.7717/peerj.338
Justin O. Schmidt, Murray S. Blum, and William L. Overal.: Hemolytic Activities of Stinging Insect Venoms, Archives of Insect Biochemistry and Physiology, vol. 1, no. 2, 1983, pp. 155-160.
FYZIKA
Cenu získali: Patricia Yang (USA a TAIWAN), David Hu (USA a TAIWAN), a Jonathan Pham, Jerome Choo (USA), za odhalení faktu, že téměř všichni savci (nad tři kg hmotnosti) vyprázdní svůj močový měchýř močením trvajícím 21 sekund (plus mínus 13 sekund). Je vcelku jedno, zda jde o slona, kozu, skot,... Na připojeném videu cenu přebírá David Hu z rukou Dudleyho Herschbache, nobelisty za chemii z roku 1986.
Odkaz: "Duration of Urination Does Not Change With Body Size," Patricia J. Yang, Jonathan Pham, Jerome Choo, and David L. Hu, Proceedings of the National Academy of Sciences, 2014: 201402289.
LITERATURA
Cenu obdrželo trio lingvistů: Mark Dingemanse (Nizozemí, USA), Francisco Torreira (Nizozemí, Belgie, USA), a Nick J. Enfield (Austrálie, Nizozemí), za zjištění, že slovo "cože?" (nebo jeho ekvivalent), existuje v každém lidském jazyce. A za objasnění proč.
CHEMIE
Callum Ormonde a Colin Raston (Australie), a Tom Yuan, Stephan Kudlacek, Sameeran Kunche, Joshua N. Smith, William A. Brown, Kaitlin Pugliese, Tivoli Olsen, Mariam Iftikhar, Gregory Weiss (USA), za invenci a chemický návod, jak uvařené vejce zase částečně zpět „odvařit“.
Odkaz: "Shear-Stress-Mediated Refolding of Proteins from Aggregates and Inclusion Bodies," Tom Z. Yuan, Callum F. G. Ormonde, Stephan T. Kudlacek, Sameeran Kunche, Joshua N. Smith, William A. Brown, Kaitlin M. Pugliese, Tivoli J. Olsen, Mariam Iftikhar, Colin L. Raston, Gregory A. Weiss, ChemBioChem, epub January 2015
MANAGEMENT
Gennaro Bernile (Itálie, Singapur, USA), Vineet Bhagwat (USA), and P. Raghavendra Rau (UK, Indie, Francie, Lucembursko, Německo, Japonsko), za vypozorování faktu, že mnozí úspěšní podnikatelští lídři za svůj úspěch, schopnost podstupovat riziko a méně přehmatům v rozhodování, vděčí tomu, že v dětství zažili přírodní katastrofy (například zemětřesení, sopečné erupce, tsunami a lesní požáry). Ovšem za předpokladu, že pro ně neměly neblahé osobní důsledky. Takže cenu Bernileho kolektiv dostává za znovu odhalení pravosti pořekadla: "co nás nezabije, to nás posílí".
Odkaz: "What Doesn't Kill You Will Only Make You More Risk-Loving: Early-Life Disasters and CEO Behavior," Gennaro Bernile, Vineet Bhagwat, and P. Raghavendra Rau, Asian Finance Association (AsianFA) 2015 Conference Paper. Accepted for publication in the Journal of Finance. Dostupné na: SSRN 2423044.
EKONOMIKA
Cenu obdržela Metropolitní policie v Bangkoku (Thajsko), za vyplácení zvláštní odměny policistům, kteří odmítnou vzít úplatek.
MEDICÍNA
Cena putuje na Slovensko a do Japonska. Jaroslava Durdiaková, Peter Celec, Natália Kamodyová, Tatiana Sedláčková, Gabriela Repiská, Barbara Sviežená a Gabriel Minárik byli oceněni za experimenty studující biomedicinské výhody a následky intenzivního líbání (a dalších interpersonálních aktivit). A poznatek, že při něm dochází k mísení slin. Mužskou DNA lze v ústech ženy zjistit zhruba hodinu po líbání) Druhá polovina ceny putuje do Asie Hajime Kimata za objev, že líbání a pohlavní styk snižuje alergikům kožní reakce.
(Kredit foto: SAV)
Odkazy:
"Prevalence and Persistence of Male DNA Identified in Mixed Saliva Samples After Intense Kissing," Natália Kamodyová, Jaroslava Durdiaková, Peter Celec, Tatiana Sedláčková, Gabriela Repiská, Barbara Sviežená, and Gabriel Minárik, Forensic Science International Genetics, vol. 7, no. 1, January 2013, pp. 124–8."Kissing Reduces Allergic Skin Wheal Responses and Plasma Neurotrophin Levels," Hajime Kimata, Physiology and Behavior, vol. 80, nos. 2-3, November 2003, pp. 395-8. "Reduction of Allergic Skin Weal Responses by Sexual Intercourse in Allergic Patients," Hajime Kimata, Sexual and Relationship Therapy, vol 19, no. 2, May 2004, pp. 151-4."Kissing Selectively Decreases Allergen-Specific IgE Production in Atopic Patients," Hajime Kimata, Journal of Psychosomatic Research, vol. 60, 2006, pp. 545– 547.
BIOLOGIE
Bruno Grossi, Omar Larach, Mauricio Canals, Rodrigo A. Vásquez. José Iriarte-Díaz (Chile), za pozorování, že když závaží na zadní konec kuřete, začne mít pohyby dinosaura. Odkaz: "Walking Like Dinosaurs: Chickens with Artificial Tails Provide Clues about Non-Avian Theropod Locomotion," Bruno Grossi, José Iriarte-Díaz, Omar Larach, Mauricio Canals, Rodrigo A. Vásquez, PLoS ONE, vol. 9, no. 2, 2014, e88458.
MATEMATIKA
Rakušanka Elisabeth Oberzaucherová se svým kolegou Karl Grammerem si cenu odvezli za pokus matematickou technikou určit, zda a jak se Mulaj Ismaíl ibn Sharifovi, krvelačnému marockému vládci, podařilo v průběhu let od roku 1697 až 1727, aby se stal otcem 888 dětí. Výsledkem jejich bádání zaměřené na tradovanou pověst je, že může být pravdivá. Protože ale vládl třicet let, musel by se plození potomků oddávat denně a celkem k tomu musel mít 65 partnerek a nebo více.
Odkaz: "The Case of Moulay Ismael-Fact or Fancy?" Elisabeth Oberzaucher and Karl Grammer,
PLOS ONE, vol. 9, no. 2, 2014, e85292.
DIAGNOSTICKÁ MEDICÍNA
Diallah Karim (Kanada, Velká Británie), Anthony Harnden (Nový Zéland, Spojené království, USA), Nigel D'Souza (Bahrajn, Belgie, Dubaj, Indie, Jihoafrická republika, USA, UK), Andrew Huang (Čína, Velká Británie), Abdel Kader Allouni (Syrie, UK) , Helen Ashdown (UK), Richard J. Stevens (UK) a Simon Kreckler (UK).
Cenu kolektiv získal za určení urgentnosti operačního zákroku akutního zánětu slepého střeva diagnostikou množství evidentní bolesti, kterou pacient pociťuje při přejezdu silničního zpomalovacího retardéru. Pokud pacient při nadskakování nad silničními nerovnostmi sténá, nejde o větry.
Odkaz: "Pain Over Speed Bumps in Diagnosis of Acute Appendicitis: Diagnostic Accuracy Study," Helen F. Ashdown, Nigel D'Souza, Diallah Karim, Richard J. Stevens, Andrew Huang, and Anthony Harnden, BMJ, vol. 345, 2012, e8012.
Pramen: Improbable Research
Princip "mokrého psa"
Autor: Josef Pazdera (26.10.2010)
Diskuze: