Skořicí proti komárům?  
Skořice obsahuje látky, které jsou proti larvám komárů účinnější než repelenty.

Ještě neutichl rozruch kolem skořice, o níž se zjistilo, že u lidí s cukrovkou působí blahodárně, protože působí podobně jako hormon insulin, a už tu máme další námět – skořicová silice  jako vysoce účinný repelent.  Výtažek z kůry skořicovníku zabíjí komáry  dokonce efektivněji, než nejběžnější účinná složka repelentů  DEET.

Nový poznatek o působení těkavých olejů ze skořice  byl zveřejněn v časopisu vydávaném největší vědeckou organizací na světě - Americkou chemickou společností. Informaci o tom, že olej zabíjí komáry přineslo červencové číslo vědeckého časopisu   Journal of Agricultural and Food Chemistry. Objev je hodnocen odborníky velmi kladně, protože moskyti, nejen, že nám dokáží pěkně znepříjemňovat pobyt venku, ale jejich štípance s sebou nesou i velké zdravotní riziko. Přenáší malárii, žlutou zimnici, virové onemocnění nazývané západní nilská horečka,...
Použití klasických přípravků je proti komárům účinné v době kdy jsou komáři ve stádiu larev. Opakované použití pesticidů v určité lokalitě s sebou nese environmentální zátěž   riziko ohrožení lidského zdraví.
Z této úvahy vycházel Peter Shang-Tzen Chang,  profesor na Taivanské národní univerzitě když zaměřil svojí pozornost na studium působení přírodních látek na larvální stádia komárů. Chang se svými kolegy testoval jedenáct  složek oleje získaného ze skořicovníku a jejich schopnost usmrcovat vynořující se larvy komárů  Aedes aegypti (původce žluté zimnice).
Čtyři ze složek zkoumaného oleje (cinnamaldehyd, cinnamyl acetát, eugenol a anethol) vykazovaly silný účinek. Jejich účinek byl posuzována podle hodnoty LC50. Údaj LC 50 znamená koncentraci, která usmrtí padesát procent populace larev za 24 hodin. To znamená, že čím nižší  LC50 je, tím účinnější je zkoušený přípravek neboť k tomu, aby zahubil stejné množství larev v daném čase, ho je potřeba menší množství. Údaj ppm vyjadřuje relativní poměr látky v prostředí a v soustavě SI znamená 1/1000 000.

Každá ze čtyř zjištěných účinných látek přítomných v oleji měla LC 50 nižší než 50 ppm. Nejúčinnější byl cinnamaldehyd, který usmrcoval polovinu larev již při koncentraci 29 ppm. Pro srovnání, stejná účinnost u nejrozšířenějšího pesticidu – látky označované jako DEET, je dosažena až při koncentraci nad 50 ppm.
 Cinnamaldehyd je hlavní složkou skořicové silice, která je používána jako přísada do potravin a také jako potravinářské barvivo. Protože se u skořice jedná o potravinu, soudí se, že není člověku a ani prostředí, škodlivá. Proto se na používání látek získaných ze skořice nevztahují omezení uplatňovaná při použití pesticidů.

Nejčastější zdroj  skořice a těkavých silic je Skořicovník čínský, Cinnamomum cassia, z čeledi vavřínovitých, Lauraceae, pochází pravděpodobně z Barmy a hojně se pěstuje v jižní Číně, ale také v Thajsku, Indočíně a Indonésii. Tento stálezelený strom dosahuje výšky až 10 metrů, ale v plantáži se udržuje řezem jako dva metry vysoký keř.
Příbuzným druhem skořice čínské je skořice cejlonská, Cinnamomum zeylanicum, původem ze Srí Lanky, který poskytuje kvalitnější surovinu, tzv. cejlonskou skořici. Její svitky jsou tenké, okraje se charakteristicky svinují dovnitř, čímž vznikají jakési dvojtrubky.
Kromě „pravých“ skořicovníků se nyní pozornost výzkumníků zaměřuje i na jejich méně známé druhy jako např. osmophloeum, který roste v lesích jihovýchodní Asie planě a z jehož listů lze lisováním získat účinnou látku cinnamaldehyd ekonomičtěji, než z kůry pravého skořicovníku.

Skořicovník čínský, Cinnamomum cassia.


Cinnamomum osmophloeum

 Výzkumníci předpokládají, že těkavý cinnamaldehyd bude mít obdobné účinky také na larvy jiných druhů komárů a že díky své těkavosti, bude účinný i jako repelent na dospělé komáry.
Člověk má skoro chuť dodat, že naše babičky toho o užitečném působení těkavých silic proti hmyzu věděly také hodně. Prádlo ve skříni si prokládaly  levandulí nejen pro vůni, ale také proti molům už dávno předtím, než se náš čínský profesor narodil. Ale dost invektiv. Changovi blahopřejeme a doufáme, že se mu podaří získat prostředky na pokračování jeho projektu aby se mu podařilo získávat levný skořicový olej z planě rostoucích dřevin. Mohlo by to přispět ke změně vyhlášených komářích „útrpných“ lokalit na jižní Moravě a v jižních Čechách, na provoněný ráj bez svědících a do krve rozškrábaných bodanců.
A pokud by to náhodou nevyšlo, stále tu ještě je naděje zahájit soukromý výzkum zahrnující řebíček, skořicovou kůru a svařák. 

Datum: 20.07.2004
Tisk článku


Diskuze:

Mno :-)

Vlasta Kašpar,2004-08-02 15:31:01

Ona tahle věc už asi nebude zcela nová - v Státní technické knihovně leží zpráva z poloprovozního výzkumu s názvem "Biocidní a desinfekční přípravky : Skořicový aldehyd."
Viz http://www.stk.cz/cgi-bin/dflex/CZE/STK/FULL/47960
Do STK kvůli tomu nepojedu - ale dle názvu to zní slibně :-)

Odpovědět

reference

Frankie Karbanatek,2004-07-21 14:06:58

Pro pripadne zajemce:

S.-S. Cheng, J.-Y. Liu, K.-H. Tsai, W.-J. Chen and S.-T. Chang, J. Agric. Food Chem. 52 (2004) 4395.

pdf k dispozici

Odpovědět

připomínka

Joe Sekaná,2004-07-21 13:24:58

Vážený pane Karbanátku, nevím sice jesli je etika uvést u všeho zdroje, z kterých bylo čerpáno. Vím však že je slušnost pokud něco chci tak se alespoň představit. Pokud nechcete být obtěžován spamem, není problém kontaktovat přímo autora článku, věřím, že by odpověděl a že nemá čas na rozesílání spamu. V každém případě doporučuji pozorně prostudovat pravidla českého pravopisu, kterým pádem oslovujeme a voláme? Takže příště: Pane Pazdero!!

Odpovědět

reference

Frankie Karbanatek,2004-07-21 12:02:13

Vazeny pane Pazdera, velmi mne prekvapila Vase "vlidna" odpoved. Koneckoncu, uz vzhledem k publikacni etice - je skutecne takovy problem uvest zdroj pod clankem? Vemte si priklad treba z kolegy Petra.

Co se tyce neplatne adresy. Pokuste se to pochopit - nehodlam se bavit mazanim mnozstvi spamu a to ani ze sveho anonymniho freemailu, ani kvuli Vam.

Odpovědět

Frankie Karbanatek

Josef Pazdera,2004-07-21 11:22:49

Poslal jsem Vám zdroj pane Karbanátku na Vámi uvedenou adresu: nedam@neni.com .
Když něco chcete, musíte dát alespoň funkční adresu.

Odpovědět

reference

Frankie Karbanatek,2004-07-21 09:54:54

Pane Pazdera a odkaz na literatury byste mohl poskytnout? Dekuji.

Odpovědět

pesticidy

Josef Pazdera,2004-07-20 11:56:09

Správné doplnění. I když v daném kontextu je to míněno jako všeobecný problém a zvyšující se zátěž prostředí celkovými pesticidy, nejen insekticidy proti komárům, jejichž použití samozřejmě situaci zhoršuje. Oba termíny lze použít, záleží na úhlu pohledu. Díky za připomínku.

Odpovědět

pesticidy

Pavel Havelka,2004-07-20 10:00:26

Drobná připomínka k názvosloví.
Pesticidy jsou přípravky na ochranu rostlin obecně, z toho herbicidy přípravky na hubení plevelů a fungicidy přípravky na hubení hub a plísní .
Přípravky na hubení hmyzu jsou insekticidy.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz