Zubní kaz a GM bakterie  
Když máme zkažené zuby neobejde se to bez vrtaní nebo trhání. Tato dlouho uplatňovaná praxe by se ale mohla změnit protože bakterie způsobující zubní kaz by mohly mít stejný osud jako stihl pravé neštovice.

I když v našich ústech se daří pěti až šesti stům různých druhů bakterií, u většiny zubních kazů  vděčíme za jejich původ jediné bakterii a tou je  Streptococcus mutans (S. mutans).

Jeffrey Hillman začal na své vizi léčby zubního kazu pracovat na floridské univerzitě před dvaceti lety. Tehdy se rozhodl najít bakterii, která by bakterii způsobující kazy mohla zničit. Sbíral v lidských ústech bakterie a dělal stovky pokusů. Nakonec se mu podařilo získat jednu, která produkovala toxin, který  škodlivou zubní bakterii zabíjel.
Škodlivé bakterie  Streptococcus mutans  rostou na lidských zubech a přeměňují cukr na kyselinu mléčnou. Kyselina naruší sklovinu a zub se začne kazit. Výzkumník Hillman vytvořil kmen stafylokoka, který neprodukuje kyselinu mléčnou, ale to není všechno, místo zmíněné kyseliny tvoří antibiotikum, které pomáhá vytlačit původní streptokokový kmen způsobující kazy. Tento nový kmen je znám pod označením  BCS3-L1. Hillman o svém objevu  prohlašuje: „ Zubních lékařů se přestanou bát i děti, protože budou aplikovat bakterie a posílat pacienty domů se slovy -  až budete doma, dejte si něco sladkého“.
Má zřejmě pravdu protože lízátka a sladké kousky budou pomáhat novému geneticky modifikovanému kmenu Streptococcus mutans kolonizovat prostředí našich úst.  

Jeffrey Hillman,  profesor  biologie na  University of Florida v  Gainesville.


Otázkou je, jak bude veřejnost tuto léčbu nazývat. Možná „bakteriální“ , jedná se přece o úmyslnou kolonizaci bakteriemi.  A nebo se přikloní k  výslednému účinku na škodlivý kmen bakterií a tudíž zůstane u vžitého pojmu antibakteriální? Ať tomu bude jakkoli, léčba je bezbolestná a  jednou aplikované bakterie by měly osídlit a kolonizovat naší ústní dutinu doživotně.

Do komerčního širokého využití se má bakteriální přípravek dostat během několika příštích let. Pokusy ale již probíhají. Zdá se, že lidí ochotných nechat si naordinovat tuto prevenci proti zubnímu kazu, bude hodně. Ostatně není divu, testy provedené na potkanech byly úspěšné, a i u nich na ochranu před zubním kazem jim stačilo jednou propláchnout  tlamičku.

Odpůrcům geneticky modifikovaných organismů ale vzniklo dilema: Čím větší roli by při jejich volbě  partnerky (partnera) hrály zdravé zuby a svěží dech, tím většímu riziku přenosu geneticky modifikovanému streptokoka by se  při polibku vystavovali. Nedávno Hillman vyřešil i tento problém. Přišel totiž s dalším vylepšením své bakterie. Opravil  genom svého stafylokoka tak, aby nebyl schopen přežít bez určité látky, která se v ústech lidí běžně nevyskytuje. To zabrání případnému šíření bakterie při jejím přenosu z osoby na osobu. Bude to mít ale jednu nevýhodu, bakteriím bude třeba tuto látku do našich úst pravidelně servírovat a to buďto výplachem úst tekutinou a nebo žvýkáním příslušně obohacené žvýkačky. 

Datum: 11.07.2004
Tisk článku


Diskuze:

Ví o tom i zubaři v ČR?

Alfonz Gryf,2015-01-13 01:09:56

rok 2004:
"Do komerčního širokého využití se má bakteriální přípravek dostat během několika příštích let"

Píše se již rok 2015...

Doneslo se to i k uším zubařů v ČR?
Asi těžko, jelikož moje uši od nich tuhle informaci nikdy neslyšely.

Odpovědět

WWW.GENTREND.CZ - možnost vyšetření

Lada,2006-09-08 09:17:03

To co je v článku je dobrá věc, ale zatím hudba budoucnosti. Existuje účinný způsob, jak dosáhnout stejného účinku již nyní. NENECHAT SE INFIKOVAT! K infekci dochází v dětství při prořezávání zubů. Pokud v tomto věku nedojde k infekci S. mutans, zuby jsou kolonizovány neškodnými bakteriemi a S. mutans pak nemá šanci. Na http://www.gentrend.cz je popsána možnost vyšetření a určení rizika infekce dítěte od maminky. Je to jednoduché a účinné!

Zdravím, Lada

Odpovědět

Něco pravdy na tom být může

maxa,2006-04-13 15:08:46

Dnes je mi 70 roků a mám ještě polovinu zubů funkčních.
Do 20 let jsem si zuby nečistil a byly v pořádku. Na vojně jsem denně zuby čistil a výsledkem bylo, že do 23 let jsem přišel o 10 zubů. Vždy když jsem se pokoušel čistit zuby byla výsledkem další ztráta zubů. Domnívám se, že čištěním jsem likvidoval přirozenou ochranu, kterou jsem v ústech měl.

Odpovědět


Re: Něco pravdy na tom být může

Alfonz Gryf,2015-09-04 00:01:49

Jenom jestli to nebyl následek toho, že jste si je do 20 let nečistil. Potom to bohužel může přijít naráz. Znám takový případ.
Z větší míry za to ale mohl Váš zubař, který včas nezachytil problém.

Odpovědět

já cíííí takýýýýý

Kaťuša,2004-07-14 14:15:00

tohle chcíííííí, a hned.
ale je pravda, že už jsem slyšela o těhle zazračných metodách a když se pak zeptám svého dentisty, tak o ničem neví. Bodejť, přišla by o kšeft, vono tahat nervy ze zubu zaživa je asi fajn džop

Odpovědět

Pamatuji se na podobnou zprávu před několika lety

Jiří Hojer,2004-07-14 08:49:14

Podobná zpráva přišla někdy v 90. letech od nějakých výzkumníků z Ruska. Pamatuji se, že, když pak tento objev zapadl a nikdo se mu nevěnoval, zauvažoval jsem o vlivu mocné lobby dentistů, výrobců lékařské techniky, atd., které vlastně zubní kaz živí.... Jsem zvědav, zda se tentokrát výsledky výzkumu z USA ujmou.

Odpovědět

antibiotika

Vaclav,2004-07-14 07:31:24

Jsem velmi překvapen. Ze všech stran slyším, jak je nutné omezit užívání antibiotik, a tady se navrhuje dávat si do těla permanentní dávku snad celoživotně. Jak tomu mám rozumět? Mohl by mi to někdo vysvětlit?

Odpovědět

...

martin,2004-07-13 12:03:35

ještě jsem někde před časem slyšel že prý v GB se na hlodavcích úspěšně testuje "něco" co při pravidelných odborných aplikacích dokáže obnovit zubní dřeň a dokonce i sklovinu, neví o tom někdo něco??? (námět na další článek)

Odpovědět

Ještě poznámka

Džejtý,2004-07-13 07:41:53

Jaký je rozdíl mezi žvýkáním žvýkačky ke krmení GM streptokoka a žvýkačky s ATB? Proč zubní pasty neobsahují ATB? ;-)

Odpovědět

Neustálý boj

Džejtý,2004-07-13 07:36:08

Objev je to fantastický, ale:

Není pravděpodobné, že za nějakou dobu vznikne kmen stafylokoka resistentní vůči tomu ATB, které produkuje ten geneticky modifikovaný, takže to možná není ,,na celý život''?

Navíc, je horlivost zde přítomných dobrovolníků ke zkoušení na místě? Vylepšení novějšího prototypu o nutnost ,,krmit'' jej může sice kromě komerční zajímavosti zabránit rozšíření stafylokoka mimo ústní dutinu a tím zvyšuje bezpečnost jeho použití. Ale jsou známy dlouhodobé důsledky expozice člověka nízkým dávkám produkovaného antibiotika? Je to jen spekulace, ale co například ovlivnění složení střevní mikroflory (třeba jen posun bodu rovnováhy složení) a následný větší výskyt rakoviny tlustého střeva?

Opravdu se tak moc bojíte zubaře? ;-)

Odpovědět

jsem další dobrovolník

Martin,2004-07-13 00:30:43

haló já chci taky :o))

Odpovědět

Kontak (skutečný!)

Josef Pazdera,2004-07-12 14:28:48

Dr. Hillman, Jeffrey, Ph.D.
Sid Martin BDI, 12085 Research Drive, Alachua, Florida 32615 , USA
E-mail: jhillman@dental.ufl.edu
Tel: USA 386-418-8290

Odpovědět


zubní kaz

Linda Kamenická,2006-05-05 09:59:20

Vážený pane redaktore,narazila jsem na Váš 2 roky starý článek o léčbě zubního kazu pomocí bakterií.Nemáte nějaké informace,co se za poslední 2 roky dále vyvinulo,nebo zda u nas neprobíhá výzkum?.Mam velký problém se zuby a scháním jakékoliv informace,abych svuj problem vyřešila.

Odpovědět

Ja jsem dobrovolnik

Erix,2004-07-12 04:48:40

kde se to da sehnat??? ;-)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz