Nejmenší obratlovec ?  
Nejmenším obratlovcem na světě je zřejmě nepatrná rybka, která žije v korálových útesech australského Velkého bariérového útesu.

Titěrnou rybku vědci chytili již před 25 lety, ale trvalo jim až do dnešních dnů, než potvrdili, že se jedná o nový druh. Pokořitelka rekordů je rybka, která je 7 – 8 milimetrů dlouhá. Dostala latinský název Schindleria brevipinguis. Nový druh byl zařazen do rodu Schindlera, který  nyní čítá tři druhy. Nově objevená rybka je ze všech zástupců nejmenší. Zbylé dva druhy jsou svojí velikostí dvakrát větší.
Anglický název rybky je
stout infantfish, což znamená tlustá nedospělá ryba. Tlustá je ale jen podle názvu, nikoli ve skutečnosti, protože nejmenší korálová rybka drží rekord i co do nejlehčího obratlovce. Její hmotnost je pouhý jeden miligram.



Schindleria brevipinguis

Samičky jsou o zlomek větší než samci. Pro tento druh je charakteristická paedogeneze. To znamená, že dospělci mají charakter larválního stádia a chybí jim některé znaky dospělců. Tyto rybky nemají zuby, pánevní ploutve, pigment ani šupiny. To vše jim umožňuje velmi rychle dosáhnout dospělosti a  množit se.


Protože ani v dospělosti nemají tyto ryby šupiny a mají jen ocasní ploutev, připomínají tak trochu pulce. Vzhledem k jejich téměř průhlednosti a miligramové titěrnosti, je prakticky dosud nikdo živé v přírodě neviděl. Navzdory tomu, že si jich dosud nikdo nevšímal, v místech jejich výskytu stanovili vědci jejich počet  na 7 exemplářů v jednom kubickém metru vody. To se nám laikům může zdát málo, ale u ryb to znamená, že jsou na sebe „pěkně namačkaný“.

Ikdyž rybky byly objeveny v lokalitě Lizardova ostrova, neznamená to, že nemohou žít také jinde. Vědci zatím spolehlivě neví , jak složitou úlohu zaujímají tyto v celém ekosystému ale předpokládají, že hrají důležitou část potravního řetězce. Vzhledem ke změnám, které  v oblasti Velkého bariérového útesu probíhají, jsou tyto ryby zřejmě jako druh již ohrožen.


Další podrobnosti: Records of the Australian Museum.

Datum: 09.07.2004
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz