V případě letošních oslav čtvrtstoletí Hubbleova teleskopu by si možná takový rituál zasloužil ještě něco víc. Jenže je těžké hodnotit oslavence, který je vlastně „dědečkem“ v záplavě dnešních vědeckých přístrojů, a zasluhoval by si spokojený odpočinek. Přitom se těší plnému zdraví, a je stále ve vynikající kondici. Proč dědečka, když Hubble slaví „pouhé“ čtvrtstoletí činnosti? Inu ve vesmíru mimo ochranný štít atmosféry ubíhá čas jinak.
Ale i pokrok v technologiích a vědě se za tu dobu, co si tam senior Hubble poklidně obíhá, neuvěřitelně zrychlil. Budujeme obří pozemní observatoře, které mnohonásobně předčí jeho rozlišení, vyvíjíme kosmické detektory, které budou schopny přímo pozorovat atmosféry vzdálených exoplanet…
Přesto zůstane Hubbleův teleskop něčím vyjimečným. Ať už po něm přijde cokoli.
video1
Není jednoduché přemýšlet o roli něčeho současného v historickém kontextu. Daleko jednodušší je se do oné historie ohlédnout (minimálně je časem prověřená). To nám přeci jen umožní zachovat větší odstup. Tak třeba namátkou Pan hvězdář Galileo. Počátkem 17. století vylepšil dalekohled, a podíval se do vesmíru. Spustil tím vlastně revoluci v moderní astronomii. Historie je krutá, takže spousta dalších osobností té doby jsou zapomenuty. Ale u něj už bude v kolonce „historický přínos“ zapsán tučným písmem přívlastek: „nesmrtelný“.
A jako každá mise má i ta Hubbleova svůj konec. Zatím se o něm jedná v souvislosti s jejím nástupcem – programem infračerveného kosmického teleskopu Jamese Webba (JWST). Teď se pouštíme na tenký led, protože oficiálně se ještě úřad NASA nevyjádřil, ale v tomto týdnu se na některých kosmoportálech objevily zprávy, že JWST dostal konečně zelenou ke startu v roce 2018. Další informace – opět nepotrvzená – spekuluje o tom, že by k HST měl být dopraven malý robotický modul, jenž by teleskop navedl do hustších vrstev atmosféry a urychlil tak konec tohoto zařízení. Snad se v následujících měsících dozvíme více podrobností.Současný provoz HST by mohl pokračovat až do roku 2020. Gravitace zvolna snižuje jeho oběžnou dráhu – ale malá sluneční aktivita udržuje naši atmosféru tenčí – takže teoreticky by se teleskop mohl udržet na oběžné dráze až do roku 2030. V rámci všeobecných úsporných opatření však nemůžeme čekat tak výrazné prodloužení mise.
Zatím si kosmický dědeček neužívá zaslouženého odpočinku. Naopak – probíhá jeho poslední velký program sledování vzdálených galaktických kup. Více informací o tomto projektu naleznetezde.
Než si přiblížíme některé přelomové snímky, pojďme se krátce podívat na Hubbleův teleskop v datech:
– teleskop osazený primárním zrcadlem o rozměrech 2,4 metru má na délku 13,3 metru a hmotnost něco málo přes 11 tun (tolik by vážil na zemském povrchu).
– HST obíhá naši planetu ve výšce 560 km rychlostí přes 27 000 km/h
– od doby vypuštění na oběžnou dráhu urazil vůči zemskému povrchu vzdálenost necelých 5 miliard km
– obletěl Zemi skoro 137 000x– už loni překročil počet jeho pozorování kosmických jevů a objektů počet 1,2 miliónu
– za svou aktivní historii se zaměřil na více než 38 000 vesmírných objektů
– nejvzdálenější z nich se od nás nachází 13 miliard světelných let
– takřka 400 milionů let po vzniku vesmíru
– množství dat nashromážděné v rámci pozorovacích programů překročilo 100 TB
– měsíční objem dat HST činí přibližně 830 GB
– 4 000 astronomů z celého světa se ve svých pracích a výzkumech opírají o pozorování HST– ti publikovali skoro 12 800 prací a článků na základě pozorování HST, což z něj činí nejproduktivnější vědecký přístroj v historii vědy.
Některé z prací byly korunovány Nobelovou cenou (třeba výzkum supernov z roku 2011)
(zpracováno dle údajů Space Telescope Science Institute v Baltimoru)
Zdroje nformací:
http://frontierfields.org/
http://www.stsci.edu/http://hubblesite.org/
http://www.foxnews.com/http://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/hubble-telescope_0.jpghttps://frontierfields.files.wordpress.com/2015/04/ff_halfway_done.png
http://imgsrc.hubblesite.org/hu/db/images/hs-2015-12-a-web_print.jpg
http://imgsrc.hubblesite.org/hu/db/images/hs-2013-12-a-print.jpg
http://www.spacetelescope.org/static/archives/images/publicationjpg/heic1501a.jpg
http://www.spacetelescope.org/static/archives/images/publicationjpg/opo0328a.jpg
http://imgsrc.hubblesite.org/hu/db/images/hs-2005-37-a-full_jpg.jpg
http://imgsrc.hubblesite.org/hu/db/images/hs-2005-37-a-full_jpg.jpg
http://cdn.astrobin.com/images/thumbs/d1d70504f08a602b0be1f33e92ae655c.1824x0_q100_watermark.jpg
Psáno pro Osel.cz a Kosmona
Webb pozoroval dávnou, záhadnou a zcela nemožnou galaxii
Autor: Stanislav Mihulka (16.02.2024)
Hubbleův rozpor – jak rychle se vesmír rozpíná?
Autor: Dagmar Gregorová (09.12.2023)
Žijeme v gigantické vesmírné prázdnotě? Řešilo by to záhadu rozpínání vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (02.12.2023)
Podivný svět K2-18 b: Něco je ve vzduchu
Autor: Tomáš Petrásek (04.10.2023)
Webbův teleskop je k nezastavení: Galaxie z vesmíru starého 235 milionů let
Autor: Stanislav Mihulka (05.08.2022)
Diskuze:
Co kdyby
Pavel Krajtl,2015-04-27 15:03:26
Co kdyby tem malý robotický modul místo do atmosféry, odtáhl teleskop raději k ISS, kde by si ho už zachytili rukou a renovovali?
Osobne si myslím, že vojsko a tajní potrebuju iné
Anton Matejov,2015-04-26 15:28:45
ďalekohľady a oveľa menšie nenápadnejšie zo stealth prvkami. Nevylučujem, ale že niektoré vyvinuté komponenty pre Hubleho mohla využiť armáda. Vojaci a tajní často vedú kamufláž, čo sa týka ich schopnosti.V časopise Qvark som čítal, že američania vypustili satelit na obežnu dráhu a nafingovali haváriu. No po opačnej strane sa dráhy sa rozbehol stealth satelit,ktorý veselo monitoroval Rusko. No tak sa ale nedá stále kamuflovať a zo Zeme vidíme aj kvôli kozmickému smetiu až 10 centimetrové kusy.Američania povolili Googlu mapy kde bod môže byť v rozlišeni zdá sa mi na 25 cm.
Už to bol asi nezmysel,a neudržateľné, lebo aj ESA vypustila všelijaké enviromentálne družice s verejnými snímkami.Dá sa ale predpokladať, že armády USA a možno Ruska, Číny, Japonska maju rozlišovaciu schopnosť okolo 10 cm na bod.
USA zverejňvovali, zameravanie Ládina. Na snímkach bolo dobre vidieť vysoku postavu Ládina na prechádzkach, ale úplne sa nedalo potvrdiť jasne jeho postavu. Snímky mohli to mať ale zosilnené cez dróny, alebo urobené cez dróny. Pri zostrelení Malaizijského lietadla síce tiež predkladali nejaké satelitné snímky, ale Putin to napadol, že takých snímok môže vyrobiť koľko chce.Som rozmýšľal, že skutočne, aj keby boli pravé snímky, určite by ich korigovali, aby neprezradili, akú majú vysokopresnú rozlišovaciu techniku svojích satelitov. Sníky sa môžu dať aj zosiľnovať rôznymi spôsobmi, ako aj drónmi.
Články často píšu aj nekompetentní, alebo rôzny senzichtívi ľudia, niekedy aj samotní špecialisti tajných,armád. Už som čítal veľa úvah, že za niektorými UFO boli vlastne rôzne skúšky armádnej techniky. A armáda je radšej, keď sa hovorí o UFO, ako a ich tajných skúškach. Volala mi raz kamarátka, že videla UFO. Ja som sa jej spýtal, či nevidela nejaké dróny, lebo vtedy v danej dobe boli u nás manévre.
Je ale pravda, že často majú armády a tajní našich veľmocí lepšiu techniku ako civilný a výskumný sektor. Ide o to že armády a tajní nepotrebujú úplne preberať z civilného sektoru. Oni si to potrebujú čo najviac prispôsobiť svojím účelom. Napríklad aby to bolo jednoduchšie, so stealth prvkami.Ináč v USA sa rozbehla určitá reorganizácia vesmírneho výskumu. A rozdelila sa Medzi NASA, súkromníkov ako SpacaX a Armádu. USA armáda má už aj svoj raketoplán bez ľudskej posádky. Veľké tajomstvo okolo neho a prečo bol tak dlho na obežnej dráhe. Na podobnom princípe už vyvinula menši raketoplán bez ľudskej posádky aj ESA.
Podľa mňa USA armáda skúša vyvinuť a odskúšať prostriedky, protiraketovej a útočnych takého spôsobom, že ju budú schopní vyniesť na obežnú dráhu do niekoľkých hodín, dní v prípade väčšiej krízy. Ináč by porušili rôzne zmluvy a to isté by začali robiť asi aj Rusko a Čína. Ide aj o to,že mať tam rôzne laserové zbrane,protiraketovú obranu je neúčelne a veľmi zaťažujuce nákladovo aj z hľadiska obsluhy zo Zeme. Hrozí aj že zbrane vyradia, alebo ochromia slnečná erupcia. Bude sa tam aj likvidovať kozmické smetie a mohli by nastať problémy.Čína už zostrelila jeden svoj vlastný satelit a niečo tým naznačila. Takže armády naších veľmoci asi zakalkulovali,že tie rôzne zbrane a obranu je tam v súčasnosti zbytočne mať. Netýka sa to samozrejme špionážnych satelitov.
Samozrejme ak tam vozia v raketopláne vnútri nejaké zbrane, alebo obranu je to ťažko dokázať.
Napríklad na linku: https://www.youtube.com/watch?v=LLtm-3jTJWE&feature=youtu.be hovorí americký stratég ......Udržať si kontrolu nad oceánmi a vesmírom je zakladom našej moci...
O Číne a Rusku si tiež nerobím veľké ilúzie v ohľade vyvíjania prostriedkov militarizácie našej obežnej dráhe a blízkeho vesmíru a hľadanie spôsobom a techník ako obchádzať rôzne zmluvy a dohody. Napríklad zostrelenie Čínského satelitu.
Spionazny satelit
Martin Chabada,2015-04-25 14:16:07
Za Hubblov teleskop vdacime aj tomu, ze v dobe jeho vzniku koncila (alebo sa len prerusila ?) studena vojna. Hubblov teleskop je technologicky vo svojej podstate spionazny satelit obrateny opacnym smerom.
A zaujimave je tiez pouzitie skutocnych, uz nepotrebnych, spionaznych satelitov na astronomicke ucely:
http://www.gizmag.com/spysatellite/22813/
M16
Milan K,2015-04-24 17:17:20
Dramatický vývoj útvarů ... příští generace budou ochuzeny ...
http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2015/01/video/c/
Podle tohoto upgradovaný snímek pouze zvětšil rozlišení a rozšířil záběr. Žádné dramatické změny tam nepozoruji. Co mi uniká? Děkuji, a děkuji také za článek.
Článek o HST ze starého časopisu ABC
Mintaka Earthian,2015-04-24 15:06:18
Našel jsem článek ze starého časopisu ABC.
Podle něj měl Hubble lítat na oběžné dráze kolem Měsíce a najít vhodné místo pro stavbu měsíční základny.
http://postimg.org/image/tplpl34vh/
Mintaka Earthian,2015-04-25 15:21:34
Bylo to Ábíčko z jedné staré půdy. Bohužel jsem si nepoznamenal ročník a vydání :(
Odhaduji to na rok 1987..88
Pěkný nález, ale nelogické
Vojtěch Kocián,2015-04-25 22:55:04
Proč by měl Hubble létat 4000 km nad Měsícem, když současný LRO je mnohem levnější, menší a pořizuje snímky podobné nebo i lepší kvality jen proto, že létá jen nějakých 30 km nad povrchem?
Mintaka Earthian,2015-04-26 16:36:20
Re. Vojtěch Kocián :
Možná pro to, že LRO byl navržen o 30 let později než HST, tedy s jinými zkušenostmi a jinými technologiemi. Na návrhu HST se pracovalo cca o roku 1977, měl být vypuštěn v roce 1983 .
Možná se tehdy o HST zveřejňovaly záměrné dezinformace, kromě ABC jsem na informace o HST a Měsíci nanarazil.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce