Teenageři se na youtube předvádějí kdo má lepší plastovou hračku střílející devítimilimetrové projektily, jaké používá armáda a policie. Výrostky zahanbení strojaři kontrovali zbraní, na níž je vytištěná i hlaveň s „vývrtem“. V Číně jsou na praktičtější věci a tak to zkoušejí s tiskem hrubé stavby domků, za dvacet hodin jeden. Movití rodiče v Minnesotě pro své ratolesti tisknou zahradní hrady , nebo jim koupí tiskárnu, která už umí i skenovat. Pak ale lamentují, že se jim do obýváku stěhujehračkářský průmysl. Další forsáž 3D tisku do domácností a hlavně do dalších oborů, by měly přinést superrychlé tiskárny využívající zcela nový princip tisku. Nesou visačku CLIP a za jejich vznik vděčíme sci-fi filmům.
CLIP
Zkratka vznikla ze začátečních písmen Continuous Liquid Interface Production Technology a přeložit jde jako technologie průběžné produkce v tekutém rozhraní. Poprask ve světě 3D vzbuzuje nejen tím, že ve srovnání s konkurencí by tisk měl být sice o něco dražší, ale že je o jeden až dva řády rychlejší a přitom dosahuje rozlišení pod sto mikronů.
Video: To, co jiným trvá hodiny, nová technologie vyrobí z polymerů v několika minutách a s přesností pod 100 mikrometrů.
Spektrum vhodných materiálů se bude rozšiřovat podle specifických požadavků uživatelů. Poněkud nepříjemnou záležitostí u nové tiskárny je, že před použitím nového materiálu, nebo po změně poměru jednotlivých komponent ve směsi, ale i po přidání barviva, je nutné buďto značně složitě počítat a tiskárnu podle toho kalibrovat, nebo našinci bližším stylem pokus – omyl, vyzkoušet která z variant kvalitou i rychlostí nám bude vyhovovat. Odměnou by pak měl být bleskový tisk a tvary, o jakých se jiným tiskárnám ani nesní.
Časovou úsporu ukázal test těch lepších tiskáren, běžně dostupných na americkém trhu. Všechny dostaly úkol zhotovit perforovaný míček, strukturu, která je pro tiskárny oříškem, je na ní hned vidět, když je něco špatně, to je potom místo koule šiška, nebo když se nedodrží tloušťka spojů, špatně „skáče“. Proto se na nich ráda (nerada) zkouší kvalita tiskárny. Zatímco nejoblíbenějším klasickým „Polyjetům“ výroba kuličky trvala tři hodiny, nová technologie CLIP to zvládla za šest a půl minuty. Jinému typu tiskáren označovaných jako SLS, to zabralo ještě půl hodiny navíc a nejpomalejší SLA tiskárny, se s mičudkou praly celou pracovní směnu (11,5 hodiny).
Kromě rychlosti tisku a nedostižných tvarů, má nová technologie ještě jednu přednost o níž jsme se zatím nezmínili. Stávající tisk spočívá v pokládání vrstev na sebe a ty se „nějak“ pospojují. Ať už jde o spékání prášku laserem, nebo natavování plastu, vždy kompaktnost materiálu mezi jednotlivými vrstvami utrpí a je semeništěm skrytých vad. Při kontinuální polymeraci u nové tiskárny k ničemu takovému nedochází. Rozdíly v „propojení vrstev“ vyniknou na řezu pohledem rastrovacího elektronového mikroskopu.
Ambice nového způsobu tisku jsou značné. Nejdříve se jeho uplatnění očekává ve zdravotnictví. Nabízí mu o celé hodiny kratší výrobu individuálních protéz, různých senzorů, stentů k nápravě zúžených cév a dýchacích cest, mikrojehel pro méně bolestnou aplikaci léků,... Zkrátka by ale neměli přijít ani atleti. Sportovcům z jejich oblíbených elastomerů, slibuje tisk na míru. Senioři, kteří už tolik nesportují, asi nejvíc ocení, že nebudou muset tak dlouho šišlat při čekání na nové zuby a taky, že je nebudou nikde tlačit.
Video: Joseph DeSimone: What if 3D printing was 100x faster?
Literatura
http://carbon3d.com/ J. R. Tumbleston, D. Shirvanyants, N. Ermoshkin, R. Janusziewicz, A. R. Johnson, D. Kelly, K. Chen, R. Pinschmidt, J. P. Rolland, A. Ermoshkin, E. T. Samulski, J. M. DeSimone. Continuous liquid interface production of 3D objects. Science, 2015; DOI: 10.1126/science.aaa2397University of North Carolina at Chapel Hill. Research Group of Prof. Joseph DeSimone, Department of Chemistry and Lineberger Comprehensive Cancer Center.
Pozoruhodná technologie 3D pletení přináší nové materiály
Autor: Stanislav Mihulka (31.07.2024)
Systém AUAR využívá mikrotovárny k rychlejší a levnější stavbě domů
Autor: Stanislav Mihulka (21.04.2024)
3D tištěná struktura z titanu je superpevná
Autor: Stanislav Mihulka (27.02.2024)
3D tisk s kapalným kovem je mnohem rychlejší než dosavadní technologie
Autor: Stanislav Mihulka (26.01.2024)
Ultrazvukové hologramy umožňují rychlý a bezkontaktní 3D tisk
Autor: Stanislav Mihulka (16.02.2023)
Diskuze: