Podle záření pradávného kvasaru se fyzikální konstanta nezměnila 12 miliard let
Analýza spektra záření kvasaru, vzdáleného více než 12,4 miliardy let, ukázala, že se poměr hmotnosti protonu a elektronu během historie nezměnil.
Jednou z významných fyzikálních konstant je i poměr hmotnosti protonu a elektronu. Jak protony, tak i elektrony jsou ve svých kategoriích (baryony, respektive leptony) nejvýznamnějšími částicemi a točí se kolem nich celý náš svět. Badatelé z nizozemské VU University Amsterdam a australské Swinburneho univerzity v Sydney se rozhodli, že prostudují stálost této konstanty, tedy poměru hmotnosti protonu a elektronu, v průběhu historie vesmíru.
Kvasar PKS 1127-145 s výrazným rentgenovým výtryskem, vzdálený zhruba 10 miliard světelných let. Kredit: NASA/ CXC/ A.Siemiginowska(CfA)/ J.Bechtold(U.Arizona).
A jak to dopadlo? Přinejmenším 12,4 miliardy let se v našem vesmíru poměr hmotnosti protonu a elektronu nezměnil. Tehdy, stejně jako dnes, činil tento poměr 1836,15 a nějaké drobné. Ať už je temná energie jaká chce, na poměru hmotnosti protonu a elektronu se to během miliard let neprojevuje.
Literatura
PhysOrg 25. 2. 2015, Physical Review Letters 114: 071301, Wikipedia (Dark energy, Proton-to-electron mass ratio).
Autor: Stanislav Mihulka
Datum: 28.02.2015 19:05
Diskuze: