Jak vtipně poznamenávají někteří paleontologové i nadšenci, Deinocheirus se do značné míry podobá komické postavě ze série Hvězdných válek, konkrétně nemotornému stvoření jménem Jar Jar Binks**. Dinosaurus z dávného Mongolska byl ale na rozdíl od svého filmového protějšku zcela skutečným, žijícím zvířetem a navíc byl i mnohem větší. Jeho lebka je dlouhá přes 102 cm, pažní kost měří 94 cm a celková délka dinosaura je odhadována asi na 11 metrů. Hmotnost největšího známého exempláře pak byla propočtena na 6,36 tuny, což je více než u průměrného slona afrického. Deinocheirus byl zřejmě masivní všežravec, který si kromě převažující rostlinné stravy možná občas zpestřil jídelníček i drobnými vodními živočichy. V místě lokalizace jeho někdejšího žaludku bylo objeveno na 1400 trávicích kamenů gastrolitů, které svému majiteli zřejmě zaživa pomáhaly v trávení a rozmělňování potravy. Právě objev fosilních pozůstatků rybích kůstek v místě někdejšího trávicího ústrojí naznačuje, že deinocheirus občas v mělkých stojatých vodách jezer nepojídal jen nehybné rostlinky. Na druhou stranu je ale jisté, že nešlo o zabijáka, který by cíleně lovil větší dinosaury nebo jiné tvory o hmotnosti řádově nad několik desítek kilogramů. Konec jeho tlamy byl rozšířený do stran, podobně jako u kachnozobých dinosaurů, a jeho šířka činila 25 cm. Oproti tomu báze lebky za očnicí dosahuje maximální šířky o 2 cm menší. Také očnice dinosaura byly v poměru k metrové délce lebky malé – sklerotikální prstence, které očnici vyztužovaly, nepřesahovaly v průměru nějakých 84 mm. Téměř všechny obratle dinosaura byly duté a vyplněné zaživa vzdušnými vaky, které pomáhaly dinosaurovi při respiraci a snižovaly jeho hmotnost. Nápadným prvkem anatomie deinocheira byly také vysoké neurální výběžky obratlů, které u živého zvířete zřejmě vytvářely výrazný hřeben nebo hrb na jeho hřbetu. A nezapomeňme na další podstatnou věc – minimálně dva poslední ocasní obratle deinocheira byly srostlé v tzv. pygostyl, který mohl sloužit pro upnutí signalizační pernaté struktury (patřil tedy nejspíš k opeřeným dinosaurům). Z dálky by tak tento bizarní teropod nepochybně působil zvláštně, a to dokonce i na dinosauří poměry – šlo by o přibližně pět metrů vysoké zvíře s kachní hlavou, ohromnýma rukama, výrazným hrbem na hřbetě a možná i krátkým ocasem, zakončeným pernatým vějířem.
Počítačová simulace chůze a držení těla deinocheira, vytvořená na základě analýzy nových fosilních pozůstatků:
* Fosílie lebky byly pravděpodobně již někdy začátkem století načerno vykopány a odvezeny z Mongolska. Na černém trhu je zakoupil neznámý evropský sběratel, v jehož majetku se nacházely až do roku 2011, kdy si jich povšiml François Escuillié, který na zkameněliny upozornil belgického paleontologa Pascala Godefroita. Evropský sběratel je měl zapůjčené od japonského obchodníka, který je zase údajně obdržel od mongolského překupníka. Jak se brzy ukázalo, šlo o stejný exemplář, jehož neúplné pozůstatky odkryl mezinárodní paleontologický tým v roce 2009.
** Známý americký paleontolog Thomas R. Holtz s notnou dávkou vtipu nazývá deinocheira „…výplodem tajné aférky mezi kachnozobým dinosaurem a gallimimem“ (Gallimimus byl velký mongolský ornitomimosaur s klasicky štíhlými proporcemi a malou hlavou)
Odkazy:
http://www.livescience.com/48397-humpback-ostrich-dinosaur-unearthed.html
http://phenomena.nationalgeographic.com/2014/10/22/deinocheirus-exposed-meet-the-body-behind-the-terrible-hand/
http://www.newscientist.com/article/dn25551-stolen-dinosaur-head-reveals-weird-hybrid-species.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Deinocheirus
http://www.nature.com/nature/journal/v515/n7526/full/nature13874.html
*Lee, Y.N. (2014). „Resolving the long-standing enigmas of a giant ornithomimosaur Deinocheirus mirificus„. Nature 515 (7526): 257–260. DOI:10.1038/nature13874.
Psáno pro Dinosaurusblog a osel.cz
Diskuze:
Trochu nevyvážený, ne?
Otmar Schalk,2015-03-02 15:13:19
Je to hezké, ale přijde mi trochu divné, že při podobných "animacích" se často projevuje absence jednoduchého selského rozumu. Většina těchto tvorů by totiž při takovémto držení těla musela zákonitě ... padnout na hubu, anebo mít ocas z olova.
Zdálo se mi
Jan Mladek,2015-02-24 11:03:16
že jsem to už někde četl pak jsem zjistil, že VTM přetiskuje vykuchané oslí články, jen se zpožděním tří let a uvádí to jako novinku :) http://www.osel.cz/tisk.php?clanek=6331 a zde dnešní novinka bez udání zdroje: http://vtm.e15.cz/jehla-s-kyslikem-zvysi-nadeji-na-preziti
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce