Demence po běžných lécích?
Uklidňující účinek látky diphenhydramine, česky dipfenylhydramin, je znám už 75 let. A třeba i velmi přísná nejvyšší autorita bdící nad zdravím amerických občanů Food and Drug Administration (FDA) tuto látku povolila i v lécích, k nimž netřeba razítko od lékaře.
Nemuset s každou prkotinou do ordinace, je pochopitelně výhoda a tak situace, když se necítíme zrovna nejlépe, udělaly z přípravků s dipfenylhydraminem oblíbené samoléčivo. Pomáhá jak těm, co je někde píchá, tak i těm, co nechtějí před spaním počítat ovečky. V USA, Kanadě a Jižní Africe se o klidný spánek stará Johnson & Johnson s přípravkem Benadryl. V jiných zemích mu říkají Dimedrol, Daedalon, Nytol. Rakušané od Pharmazeutische Fabrik Montavit, Ges.m.b.H, nám ho na internetovou objednávku pošlou v krabičce s nápisem Dibondrin. Ochranná známka Tylenol PM, je udělena na směs paracetamolu s hádejte čím? Abychom tu neztvrdli dlouho, zkrátíme to čárkou ,...
Ti, co budou chtít pátrat, v čem diphenhydramin je a není, by kromě zkratky “DPH” měli vědět, že se občas skrývá jako “DHM”, případně, že je řazen k “H1”, to když někdo chce klást důraz na to, že se jedná o první generaci antihistaminik. Jak už z pojmu vyplývá, tlumí tyto léky účinky histaminu, což je častá příčina patálií alergiků. Nejen, že se s nimi dá účinně zahnat senná rýma, zánět spojivek a ledasjaké svědění, předepisují se i na spoustu dalších neduhů. Spektrum je tak široké, že zahrnuje od bolesti hlavy a problémů s ucpaným nosem při nachlazení, přes zamezení zvracení při kinetóze, až po užití v injekci jako lokální anestetikum. V poslední době se s nimi snažíme zahánět duo Parkinson/Alzheimer.
Ze studie na souboru třech a půl tisíce zdravých Američanů nyní vyplul na povrch dost zarážející poznatek. A sice, že užívání antidepresiv (doxepinu. Sinequan), chlorpheniramine (Chlor-Trimeton) a dalších léků jako oxybutyninu (Ditropan) po delší dobu, než tři roky, vede k tomu, že se antihistaminika začnou odměňovat zvýšeným výskytem devastující demence.
Přičítá se to důsledku kumulace anticholinergního účinku.
V praxi to totiž mnohdy vypadá tak, že si dáme něco na kašílek, přidáme něco, aby se nám nedělalo špatně v autě, namažem si na loktu vyrážku, polkneme něco proti pomočování a když je den blbec, spolkneme v tom frmolu nějaké to hypnotikum. Abychom pak celí nabuzení večer usnuli a byli další den v práci použitelní, sáhneme po tobolce z růžové krabičky s nápisem „na spaní“. Nejspíš nás při tom ani nenapadne, že to vlastně všechno mohou být jen a jen antihistaminika.
Rozdíl mezi námi a těmi, co na stránkách Drogové poradny píší: „...difenyhydramin,...to je fakt síla a co se halucinací týká je to podstatně intenizivnější než u LSD...“, se tím prakticky stírá.
Greyová výsledky svého týmu komentuje poznámkou, že by nebylo moudré se mocných účinků antihistaminik vzdávat, ale že je u nich nyní potřeba mnohem víc dbát na zlaté pravidlo: „všeho s mírou“. Nechceme-li po nich dementnět, chce to zůstávat jen u nejnižších účinných dávek, a nebo ještě lépe, pokud to jde, volit analogy z ranku selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Není pochyb, že vyznavačů samoléčby a adeptů Darwinovy ceny je vždycky dost, budiž jim tedy alespoň připomenuty vedlejší efekty antihistaminik - ospalost, zácpa, zástava tvorby moči, sucho v ústech a očích. Experimentátoři by také měli vědět, že i když mnohým antihistaminika navozují excitaci a euforii, stejně razantně mohou jinému přivodit nervozitu, třes a zhoršenou motoriku. Obě skupiny si k tomu teď mohou ještě připsat ten bonus - zvýšené riziko demence.
Závěr
Studie Grayové není až tak průkopnická, jak se na první pohled zdá. Naši experti už dávno před ní zjistili, jak DPH škodí. Dříve přišli i na to, že když se jí podaří zatajit, ustupuje i syndrom sucha v krku.
Literatura
Cumulative Use of Strong Anticholinergic Medications and Incident Dementia, JAMA Internal Medicine, January 26, 2015
Group Health Research Institute
Internetom proti demencii
Autor: Matej Čiernik (05.06.2023)
Ochota rozdávat peníze koreluje s Alzheimerovou chorobou
Autor: Josef Pazdera (22.12.2022)
Alzheimerova choroba souvisí i s poruchou činnosti imunitních buněk
Autor: Dagmar Gregorová (08.06.2022)
Totální válka v mozku: Je Alzheimerova nemoc důsledkem infekce?
Autor: Tomáš Petrásek (27.03.2022)
I mírný průběh covidu může zanechat stopy na mozku
Autor: Dagmar Gregorová (15.03.2022)
Diskuze:
Pane Pazdero
Jana Packova,2015-02-03 10:17:34
Ten nadpis sa vám vskutku veľmi podaril :)))
Celkom by ma zaujímalo, čo sa deje v takýchto prípadoch - začne sa danými výsledkami niekto skutočne reálne zaoberať a vyvodí z nich nejaké dôsledky?
Diky
Josef Pazdera,2015-02-04 08:40:48
Teď když už to bylo i na oslovi, tak se tím snad začneme zabývat všichni:) Informovaná veřejnost je to nejlepší řešení. Hodně si toho vyřeší sama ať už tomu budeme říkat disciplinovaností, nebo jinak. A taky poskytne těm, co mají rozhodovací razítko zpětnou vazbu, nebo chcete-li kontrolu...
Všem přeju méně stresu, aby nebylo před spaním potřeba polykat "to" z té růžové krabičky...
:)
Lucie Molnarova,2015-01-29 23:22:29
Ten závěr se syndromem sucha v krku u těch, co zatajujou DPH, to sedí.
O zlodějích se píše jako ocelebritách a sedí v daňovém ráji.
Jan Jaroš,2015-01-28 21:36:49
Tak teď nevím: když jako alergik v létě většinou asi tak dva měsíce v kuse baštím Zodac či Fenistil (samozřejmě v doporučených dávkách, resp. radši v nižších, kvůli ospalosti), protože jinak mám v červenci a srpnu místo nosu heligón kombinovaný s netěsnícím kohoutkem, mám se začít bát? Nebo v nich už je použito něco jiného - a doufejme neškodnějšího?
Petr Hájek,2015-01-29 10:33:54
Obsahují něco jiného. Podobného, ale jiného. Dimetiden a certizin (cetirizin-dihydrochlorid). Ale nakolik je to méně škodlivé... No, tak jako tak bych to nepřeháněl s dávkováním.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce