I když americký tým, který o svém úspěchu v tomto týdnu v Bostonu referoval, je přesvědčen, že jsou prvními, kdož připravili linii embryonálních kmenových buněk (ESC) z embryí se specifickými genetickými chorobami, v tisku se již na téma jejich prvenství rozpoutala diskuse. Angličané se totiž na zmíněném mezinárodním zasedání nechali slyšet, že již delší dobu také mají linie kmenových buněk specifických pro některé geneticky vedené choroby, jako je například cystická fibróza.
Ať je tomu jakkoli, Američané v každém případě udělali velký krok v před. Nikdo jim nemůže upřít, že mají nově připravených linií mnohem více než Evropané se zbytkem světa dohromady. Na zmíněném setkání vědci z Chicaga referovali o tom, jak k tolika liniím přišli. Využili k tomu lidská embrya, která byla vyřazena z použití při in-vitro fertilizaci poté, co u nich genetické vyšetření objevilo vadu a pro přenesení do dělohy matky se ukázala jako nevhodné. Nesmrtelné linie, které tým z těchto zavržených embryí vytvořil v sobě nesou genetické informace právě těchto nemocí, které se na lidských zárodcích vyskytly v jejich nejranějším stadiu. Jedná se o nemoci způsobované mutacemi genů a zahrnují choroby svalů a krve.
Leonard Zon, president Mezinárodní společnosti pro výzkum kmenových buněk: „Je to významný posun v této oblasti. Na těchto buňkách se budeme moci učit mnohému ze samých základů vzniku těchto nemocí.“
Linie defektních kmenových buněk, které připravil americký tým v sobě nesou genetické mutace řady nemocí. Z těch významnějších to jsou: Marfanův syndrom, myotonická dystrofie, neurofibromatóza typu 1, fragilní X chromosom a Fanconiho anemie. Evropané zase mají na svém kontě cystickou fibrózu a „na spadnutí“ má být Huntingtonova chorea.
Účastníci nynějšího bostonského setkání odborníků na kmenové buňky se shodují v tom, že vytvoření stabilních linií kmenových buněk z mutovaných (defektních) embryí poskytlo mocný nástroj pro studium a léčbu genetických poruch. Léčbou se zde rozumí především genová terapie.
Dva případy genetických poruch, jejichž základ je dán mutací genů v nejranějším stádiu vývoje lidské bytosti
Fragilní X chromosom je jednou z chorob, na kterou se Američanům podařilo připravit kmenové buňky nesoucí příslušnou mutaci.
Pro Marfanův syndrom jsou charakteristické dlouhé prsty a volné klouby. Kromě toho má nemoc neblahý vliv i na stav cév a očí. Také pro zkoumání této poruchy a budoucí léčbě mají nyní lékaři k dispozici kmenové buňky, které si tuto poruchu nesou zakódovanou ve svém geonomu.
Diskuze: