Kendrick umístil krmítko s potravou za dvojici z dveří a na ně navěsil vždy fotky jednoho a téhož jedince v různém duševním rozpoložení. Následně sledoval, přes která dvířka ovce chodí k potravě. Ovce upřednostňovaly tváře klidných ovcí před tvářemi ovcí ve stresu. U lidí je lákaly mnohem více tváře klidných nebo smějících se lidí před tvářemi lidí stresovaných nebo rozzlobených.
„Na žebříčku inteligence si ovce mezi hospodářskými zvířaty nestojí zvláště dobře. Můžeme z toho usuzovat, že co zvládnou ovce, to zvládnou i ostatní domácí zvířata,“ prohlásil Kendrick.
Ovce mají pověst stádních tvorů bez vlastního úsudku.
Ovce však dokáže rozeznat padesátku ovčích „tváří“ a pamatuje si je nejméně dva roky. Stejně tak rozeznává i emoce v tvářích a to dokonce i lidských.
Proto vyhlašujeme akci: Smějme se, zvířátka to mají ráda!
Diskuze:
Usmívejte se i na voly
Josef D.,2004-06-15 09:01:53
Ovce nejsou samy, kdo dovedou poznat člověka a poznat v jakém rozpoležení mysli je. Je to též pes, kočka i papoušek. Svého pána jistě pozná i kráva i volek.
Je dobře, že to je i vědecky dokázáno, lze toto tvrzení podepřít vědeckou studií a ne jen vlastní zkušeností - jak mě ten Alík vítá, vždy když přijdu po čtyřech. Alík pozná pána i když jde po zadních, to však má k němu trochu dál a nemusí si Alíka přítele tak všimnout.
Ano, usmívejme se na zvířata i když se cítíme pod psa. Usmívejme se i na voly, ale doufejme, že zrovna oni nám to nebudou vracet. Josef D.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce