Galaktickou kupu teď pozorujeme v relativně mladém věku pouhých osmi set milionů let po jejím vzniku. Zároveň tvořila součást vesmíru v době přibližně 3,3 miliard let po velkém třesku. Jde o jeden z nejhmotnějších a nejvzdálenějších objektů, u kterých se vědci snaží určit jeho hmotnost i další vlastnosti.
Rozsáhlou strukturu objevil „konkurenční“ detektor Evropské kosmické agentury XMM-Newton. Pomocí měření teleskopu Chandra se pokusili astronomové odhadnout úhrnnou hmotnost kupy. Ta vychází na 400 bilionů Sluncí a nachází se asi 9,6 miliard světelných let od nás.
Vědci zkoumali klastr teleskopem Chandra plné čtyři dni. To je doposud historicky nejpodrobnější pozorování zdroje v rentgenovém oboru na vzdálenost větší než osm miliard světelných let. V minulosti sice probíhala pozorování podobných útvarů v oblastech vzdálenějších než 9,5 miliard světelných let od nás, nakonec se ale ukázalo, že šlo o tzv. protoklastry – jakési předchůdce galaktických kup.
Galaktická kupa XDCP J0044.0-2033 je také známa pod poetičtějším názvem „Gioiello“ – jde o italský výraz pro šperk nebo drahokam. To nepotřebuje vysvětlení, když se podíváme na krásné barvy kompozitního snímku. Ale symbolické je, že první mezinárodní setkání astronomů, na kterém představovali nově získaná data detektoru Chandra, se událo v rezidenci Villa il Gioiello. Stavení z 15. století poblíž observatoře Arcetri bylo posledním domovem italského astronoma Galilea Galileiho.
„To, že jsme objevili tak rozsáhlou strukturu mladého vesmíru, svědčí o tom, že se jich tenkrát muselo utvářet mnohem víc, než jsme se doposud domnívali. Zatím jsme jen na začátku,“ popisuje poslední pozorování vedoucí programu Paolo Tozzi z florentského National Institute for Astrophysics (INAF). „Vznik a formování tak hmotných struktur je pro nás klíčové při pochopení vývoje našeho vesmíru,“ dodává.
V minulosti našli astronomové podobně hmotnou kupu pojmenovanou „El Gordo“ ve vzdálenosti kolem sedmi miliard světelných let a rovněž několik podobných klastrů. Tak hmotné struktury bychom však podle standardního kosmologického modelu pozorovat neměli.
Proto je hlavním cílem dalších pozorování určit, jestli jde o nepřesnosti způsobené metodou měření, či jen o jakési ojedinělé anomálie tehdejšího vesmíru. I proto potřebují astronomové shromáždit daleko větší objem dat.
Obě galaktické kupy mají jedno společné – bouřlivou tvorbu nových hvězd. To u těch bližších už v takové míře nepozorujeme. Zřejmě jde o rozsáhlé rezervoáry divoce vířícího plynu v důsledku vzájemných galaktických srážek. To vše nám zbývá podrobněji prozkoumat v následujících letech. A s nástupem nové generace obřích pozemských observatoří a kosmických teleskopů můžeme očekávat, že se nám podaří vyplnit bílá místa standardního modelu a pochopit naši kosmickou minulost.
Zdroj: http://chandra.si.edu/press/14_releases/press_121814.html
http://chandra.si.edu/photo/2014/xdcp004/
http://arxiv.org/abs/1412.5200
Diskuze: