Dejte si čtverzubce  
Japonští zoologové nalezli způsob chovu, při kterém zůstává organismus ryb čtverzubců prostý smrtelně jedovatého tetrodotoxinu.

Tetrodotoxin patří k nejprudším jedům, jaké najdeme u zástupců živočišné říše, i když v tomto případě platí, že se jeho vlastník – ryba čtverzubec fugu – tak trochu chlubí cizím peřím. Toxin vyrábí v jeho těle bakterie, jíž se ryby nakazí už v nejútlejším věku. Zdrojem bakterie jsou usazeniny na mořském dně. Toxin se vyskytuje především v kůži a vnitřnostech ryby. Chrání ji před predátory a velmi účinnou ochranu zajišťuje i potomstvu, protože matka dává jikrám do vínku pořádnou porci tetrodotoxinu. Ryba si evolucí vyvinula vysokou odolnost jedu a snáší v těle dávky, které by savce stačily zabít zhruba padesátkrát.

Fugu patřil ve východní Asii k vyhlášeným pochoutkám, ale například v Japonsku se nesmí podávat na stůl už od roku 1983. Ročně tu došlo až ke stovkám otrav mezi labužníky, kteří se svěřili do rukou kuchaře-neumětela, jenž při přípravě ryby potřísnil maso smrtelně jedovatým sekretem kůže nebo obsahem vnitřností. Otrava tetrodoxinem přitom rozhodně nepatří k nejpříjemnějším způsobům odchodu z tohoto světa. Postižený trpí dosti krutými bolestmi.


V současné době ale vyvinuli japonští biologové způsob chovu čtverzubců v sítích, které drží odrůstající ryby v bezpečné vzdálenosti od usazenin dna s toxickou bakterií. Tisíce pokusně odchovaných čtverzubců byly prověřeny na přítomnost tetrodotoxinu a všechny zkoušky vyšly negativní. Zdá se, že se fugu na stoly Japonců opět vrátí.



Tak to je on – čtverzubec fugu. V posledních letech spíše než labužníky vzrušoval genetiky. Je to první ryba s kompletně přečteným geonomem. Důvodem pro čtení čtverzubce byl jeho neuvěřitelně kompaktní genom s minimem tzv. zbytečné DNA.



Fugu (na talíři zcela vlevo, nakrájen na tenké plátky) se zřejmě vrátí na stoly Japonců.



Kuchaři už si nebudou muset dávat při jeho přípravě takový pozor (snad jen na říznutí do prstu).

Datum: 14.06.2004
Tisk článku


Diskuze:

Už mi tečou sliny.

Saša,2004-06-15 15:17:07

Snad konečně budeme moci ochutnat fugu i u nás.
To je na přírodě to nejhezčí - skoro celá se dá sežrat.

Odpovědět

Ad sladkovodní čtverzubci

Pavel Brož,2004-06-15 11:03:49

Sladkovodní čtverzubci jedovatí opravdu nejsou, a mezi akvaristy se chovají především proto, že svými čtyřmi zuby umí bez problémů rozlousknout ulitu plevelných plžů, takže během krátké doby od nich odplevelí akvárium (proto si je akvaristé taky kolikrát pořizují). Bohužel hned potom, co sežerou šneky, se pouštějí do ostatních ryb, s čímž bývá svízel (drtivá většina sladkovodních druhů čtverzubců je proto naprosto nevhodná do společenských akvárií, musí být chovány v jednodruhových nádržích, a nezřídka jsou silně agresivní i mezi sebou navzájem). Je to těžko pochopitelné, že taková na pohled nemotorná rybka, která se ve vodě spíše chaoticky vznáší jako pouťový balónek, než aby řádně plavala, je ve skutečnosti takový dravec.

Odpovědět

jedovatý čtverzubec

jarda petr,2004-06-15 03:54:11

To je určitě zajímavé. Čtverzubci různých druhů žijí skutečně po celém světě. Zdaleka ne všechny druhy jsou jedovaté. Existují dokonce i sladkovodní druhy a ty jedovaté určitě nejsou. Někteří se prý chovají v akváriích. Příčin, proč se člověk nemůže pohnout, i když je "plně při smyslech", může být více. Stejný stav se dostavuje například při narkolepsii. Ta má sama o sobě velmi zajímavou příčinu. Při REM fázi spánku máme "umrtvené" tělo, protože jinak bychom asi ve spánku zdrhli z postele a někde se přizabili. Narkolepsie je vlastně samovolný nástup takového "umrtvení" při plném vědomí (tedy bez nástupu spánku a jeho REM fáze).

Odpovědět

čtverzubci a účinky jejich jedu

Pavel Brož,2004-06-14 17:13:23

Oni ti zástupci čeledi čtverzubcovitých jsou docela rozšíření, některé druhy žijí i v Atlantiku. Před asi půl rokem byl v televize pořad, v němž se snažili nějak vědecky podložit historky o zombiích a woodoo šamanech na Jamajce. Dokonce s jedním údajným bývalým šamanem hovořili, v civilním povolání to byl (domorodý) lékař. Ten říkal, že součástí nějakých rituálních mastiček je mimochodem namletý sušený čtverzubec - jednalo se o maličký druh velký jen několik centimetrů žijící u Jamajky. Získali taky svědectví nějakého člověka, který prošel otravou tetrodotoxinem. V kritickém stavu byl na jednotce intenzivní péče, a prý ačkoliv byl plně při vědomí, nemohl dát byť jen mrknutím oka svému okolí najevo, že žije (zatím se kolem něj na toto téma bavili jeho ošetřující lékaři, které přitom slyšel). Pořad nakonec neukázal na žádné jednoznačné vysvětlení údajných existencí zombií (mimochodem na Jamajce se z hrobek běžně kradou mrtvoly, ukazovali hřbitov, kde většina hrobek byla rozbitých a prázdných), nicméně ukázal na pár zajímavých věcí, jako byla třeba ta, že čtverzubci dodnes patří do apatyky místních šamanů.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz