Zkroucené rádiové svazky přenesly data rychlostí 32 Gb/s  
Jsme na počátku technologií rádiového přenosu dat s naprosto ohromující kapacitou?


 

Zvětšit obrázek
Intenzita rádiových svazků po zkroucení. Kredit: Alan Willner/ USC Viterbi.

Ve snaze nalézt nové a pořádně rychlé technologie přenosu dat se před časem dělaly experimenty se zkroucenými svazky viditelného záření. Teď je tu novinka – technologie která podobně využívá zkroucené svazky rádiových vln (twisted radio beams). Podle všeho dosahují slušných rychlostí přenosu dat, aniž by je trápily neduhy doprovázející přenos dat zkrouceným viditelným světlem.


 

Zvětšit obrázek
Alan Willner. Kredit: University of Southern California.

Rádiové svazky kroutili na Viterbi School of Engineering Univerzity Jižní Kalifornie, pod vedením Alana Willnera, i jinde. V laboratoři se jim na průkopnickou vzdálenost 2,5 metru vzduchem povedlo přenést data dost svižnou rychlostí 32 gigabitů za sekundu. Jak si jistě spočítáte, je to jako za sekundu přenést nějakých 10 průměrně dlouhých celovečerních filmů ve slušné kvalitě.


 

Zvětšit obrázek
Schéma přenosu Willnerova týmu. Kredit: Yan et al. (2014), Nature Communication

Podle Willnera jde o jeden z nejrychlejších přenosů dat uskutečněných pomocí rádiových vln. Není to úplný rekord, ten drží Němci se 100 gigabity za sekundu, Willnerova technologie je ale pěkně jednoduchá a má velký potenciál. Navíc, sám Willner vedl tým, který přede dvěma lety pomocí zkroucených svazků viditelného světla přenesl data oslnivou rychlostí 2,56 terabitů za sekundu. Jenže to právě bylo se světlem. Willner teď shledává při srovnatelné technologii mnohé výhody na straně radiových svazků. Jsou oproti těm z viditelného světla širší a robustnější, díky čemuž se lépe vypořádávají s překážkami mezi vysílačem a přijímačem. A svazky rádiových vln nejsou tak moc ovlivňované atmosférou, jako viditelné světlo.

 

Zvětšit obrázek
Spinový moment hybnosti (SAM) versus orbitální moment hybnosti (OAM). Kredit: E-karimi, Wikipedia.


Při výzkumu, publikovaném nedávno v časopisu Nature Communications, poslali jednotlivé rádiové svazky, z nichž každý nesl nezávislý soubor dat, ve vysílači skrz speciální disk (spiral phase plate). Průchod touto destičkou zkroutil všechny rádiové svazky do tvaru, který se nebezpečně podobá spirálovité struktuře DNA. Přijímač poté rádiové svazky zkroutil zpět a přečetl jednotlivé soubory přijatých dat.

Zvětšit obrázek
Jak udělat svazek záření s orbitální momentem hybnosti světla. Kredit: E-karimi, Wikimedia Commons.

Willnerovy zkroucené rádiové svazky mají orbitální moment hybnosti světla (OAM), zatímco veškeré dosavadní sítě založené na rádiových vlnách využívají jenom spinový moment hybnosti (SAM). Na ExtremeTech přirovnávají SAM k otáčení Země kolem osy, zatímco OAM k obíhání Země kolem Slunce.


Podle vývojářů by tato technologie mohla velmi významně ovlivnit například konstrukce ultrarychlých linek s ohromující kapacitou pro bezdrátové páteřní připojení (backhaul), které bude propojovat klíčové prvky budoucích výpočetních systémů. Nezbývá, než se na to těšit.

 

 

Literatura

University of Southern California News 16. 9. 2014, ExtremeTech 18. 9. 2014, Nature Communications 5: 4876 (online 16. 9. 2014),Wikipedia (Backhaul/ telecommunications).

Datum: 19.09.2014 23:33
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz