Kredit: Brian Stetson, Flickr, CC BY-NC-SA
Ve stopadesátém dnu letošního roku pokrýval antarktický led větší plochu, než ve všech předchozích letech. Glaciologové navíc předpovídají jeho další několikatýdenní růst a prognózují pokoření dalších maxim. Letošní rok je již třetím rokem v řadě v němž led překonal dřívější rekord. V roce 2013 mořský led pokryl 19 470 000 km2, což bylo 3,6 % nad průměrem let 1981 - 2010. I to ale bylo pro dirigenta největších ledových plání světa letos málo a znovu se pochlapil. Dne 12. září nechal zakrýt ledem 19 619 000 kilometrů čtverečních. To je nejvyšší hodnota od samého začátku jeho měření satelity.
Celá řada klimatologů trend nárůstu ledu dlouho bagatelizovala a argumentovala jeho úbytkem v jiných částech Antarktidy. Především lokalitou západně od Antarktického poloostrova, což je nejsevernější část pevninské Antarktidy vyčnívající severozápadním směrem k Jižní Americe. Jenže se ukazuje, že ve srovnání s tím, co ho jinde přibývá, úbytek antarktického ledu nepředstavuje významnou položku. Nárůst ledu v Rossově moři veškeré tání více než vynahrazuje.
Nárůst ploch ledu na jižní polokouli s globálním oteplováním moc dohromady nejde a tak klimatologové hledají viníka. Mají dva podezřelé - vítr a vodu. Spekulují o západních větrech, které vanou kolem Antarktidy, jejich zrychlováním a posouváním více na jih. To by prý zase mohl mít na svědomí nárůst skleníkových plynů a poškozování ozonové vrstvy. Druhá hypotéza zase viní vodu tajícího ledu z tamních ledovců. Rozpouštění ledového příkrovu by mohlo místní vodu ochlazovat a pro tu by pak mělo být jednodušší mořský led tvořit. Jenže i chladná voda má svůj koloběh a silnější větry zase více míchají s vodními masami a jak diskuse už naznačují, ani argumentovat nižší tlouštkou ledu nebude tak jednoduché. Ani tomu totiž něktrá měření nepřejí. A tak soudní dvůr vědátorů se na odsouzení nařčených viníků nejspíš hned tak neshodne a je možné, že to nakonec bude jinak, než nám dvě narychlo dané hypotézy nabízejí.
Zatím se stále více potvrzuje, že zvětšování plochy ledu v Antarktidě není tak krátkodobou záležitostí, za jakou ji klimatologové ještě nedávno prohlašovali. A tak se asi o dlouhodobém a stále intenzivnějšímu nárůstu ledu v Antarktidě začne brzo psát častěji, protože do globálního oteplování nejspíš bude mluvit hlasitěji, než s čím klimatické modely počítaly. Inu, čtvrtý největší světadíl se o svou váhu v celkovém dění hned tak připravit nenechá.
Prameny:
Arctic Sea Ice News and Analysis http://nsidc.org/arcticseaicenews/
The Conversation http://theconversation.com/new-antarctic-sea-ice-record-but-scientists-arent-confounded-31676
Inhibition of the positive snow-albedo feedback by precipitation in interior Antarctica. G. Picard, F. Domine, G. Krinner, L. Arnaud and E. Lefebvre. Nature climate change.
Rozprašování diamantů do atmosféry je znovu ve hře
Autor: Josef Pazdera (20.10.2024)
ExxonMobil si zachraňuje karmu největším úložištěm oxidu uhličitého v USA
Autor: Stanislav Mihulka (13.10.2024)
Rizika plynoucí z akceptace posledních doporučení organizace Fakta o klimatu
Autor: Vladimír Wagner (08.10.2024)
Další zdroj CO2 s kterým se nepočítalo
Autor: Josef Pazdera (28.01.2024)
Sluneční šlamastyka: Masivní solární farmy mohou měnit klima jinde ve světě
Autor: Stanislav Mihulka (14.01.2024)
Diskuze:
Celá ta věc
Jan Kment,2014-09-24 02:08:54
má ještě jeden háček. O tloušťce ledu mluvíme převážně na pevnině, kdežto plocha se může zvětšovat prakticky jenom do moře. Ale pevninský led (přesněji stlačený sníh) vzniká daleko snáz. Stačí mu prostě teplota pod nulou, ale o kolik musí být chladněji, aby zamrzl oceán? Nejméně o několik celých stupňů, přičemž pevný povrch se ochlazuje snáze a tak se argumentace s tloušťkou ledu jeví jako čistá účelová spekulace.
kratkodobost
Mojmir Kosco,2014-09-20 07:36:08
Jak se meri a rozhoduje 80 % planety nebo 20% . Jinak vede oteplovani k dobe ledove nebo k tropum .a vubec udelal jsem pokus .jak jsem rikalvsi l jsem si ze kdyz pripoustim do vany horkou vodu hromadi se studena na jednou konci byl jsem upozornen ze jedna o pocit tak jsem to zmeril a zda se mi ze teplomer vykazuje vetsi ochlazeni vody nez puvodni teplota
tloustka
Veverka Savlozuba,2014-09-18 22:06:23
A nebo na posadku, turisty, vedce a aktivisty hledajici dukazy globalniho oteplovani na palube lodi Akademik Sokalsky, ktera loni v prosinci behem antarktickeho leta uvizla v neocekavane silnem ledu. Dva zachrane ledoborce mely co delat aby nedopadly stejne a dostaly se ven.
Rozsah zaledneni
Veverka Savlozuba,2014-09-18 21:48:36
Pokud by nekoho zajimal prubeh zaledneni v jednotlivych letech od roku 1979 + s moznosti srovnavani, tady je peknej interaktivni graf s moznosti porovnavani ruznych let: http://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph
Podle informaci nekterych webu uz dnes kolem antarktidy presahl 20 milionu km2 a je zhruba o 1.5 milionu km2 nad dlouhodobym prumerem (1981-2010). Ale narozdil od clanku si myslim ze uz nas necekaji tydny rustu, spis mirne kolisani okolo soucasnych hodnot jako v uplynulych letech.
Kazdopadne vyvoj poslednich 3 let je celkem sokujici, a rekl bych, ze se v teorii globalniho oteplovani zacinaji hromadit velke trhliny.
Ostatne ani na severu to nevypada s ubytkem ledu uz tak jednoznacne. Ac pod normalem, uz se udrzuje v rozmezi 2% standatni odchylky od prumeru. Celoplanetarne je rozsah plovouciho ledu momentalne nadprumerny.
Nevim jak to je letos s otevrenim tzv severni namorni cesty, v minulych letech o tom bylo napsano spousta clanku v mediich, ted sem zatim nic nezaznamenal.
Myslím,
Jan Kment,2014-09-18 19:57:02
že se autor k tloušťce ledu vyjadřuje: "...argumentovat nižší tlouštkou ledu nebude tak jednoduché. Ani tomu totiž něktrá měření nepřejí."
Je nabíledni, že průměrná tloušťka se odhaduje daleko hůře a s velikou a těžko vymezitelnou pravděpodobnou chybou, asi právě proto s touto kartou alarmisté rádi hrají. Naproti tomu plocha ledu se jednoduše změří a nelze o ní diskutovat.
Nicméně selský rozum říká, že čím je větší plocha, tím bude větší i tloušťka. Veškeré spekulace o nepřímé úměře těchto parametrů se zdají být dost účelové. Nanejvýš dokazují, že i v exaktních vědách se dá dost mlžit.
A co tloušťka?
Richard Mach,2014-09-18 17:23:20
http://www.novinky.cz/veda-skoly/345931-ledu-na-antarktide-je-stale-mene-za-pet-let-se-rychlost-tani-zdvojnasobila.html
na novinkách říkají pravý opak, tak jak to je? Mohl by se autor článku nějak fundovaně vyjádřit k tloušťce?
Fundovaně k tlouštce ledu
Josef Pazdera,2014-09-18 20:46:07
to bohužel neumím. Ve svých článcích čerpám ze zahraničních pramenů a zatímco se vědci na rapidně zvětšující ploše ledu po vyhodnocení satelitních snímků shodli, ohledně tlouštky ledu jsou stále rozhádaní. Možná byste měl tuto otázku spíše směrovat na účastníky loňské a letošní expedice na naší vědeckou stanici, kterou Česká republika v Antarktidě provozuje. Jestli se nemýlím, tak se ani letos vědcům nepodařilo doplout na Chilském vojenském ledoborci Almirante Oscar Viel až k samotnému ostrovu Jamese Rosse. Zastavil jej zámrz asi třicet kilometrů před cílem a musely přijít ke slovu vrtulníky. Jestli to souvisí s tlouštkou ledu, neschopností kapitána, nebo něčím jiným, si netroufám spekulovat.
???
Jiří Pirkl,2014-09-19 11:56:51
Odpověď pana Pazdery mě velice zklamala. Mohl nás seznámit např. s jakou přesností CryoSat-2 měří výšku ledu.
Ale místo toho se dozvíme jak ledoborec někam nedojel, to si mám z toho odvodit co? stav celé Antarktidy?
Pevninský vs. oceánský led
Karel Petr,2014-09-19 12:00:32
Je to prosté - články hovoří o jiném ledu. Jeden o pevninském (novinky), druhý o ledu na oceánské hladině (osel). Vědci se shodují na poklesu toho prvního i na nárůstu (přinejmenším plošném) toho druhého. Obojí může souviset, jak je zde v článku naznačeno. Fundovanou syntézu stanovující skutečný celkový trend nenabízí bohužel ani jeden z článků; nenašel jsem ani podobný souhrnný článek v zahraničních zdrojích.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce