Dítě ze spermie zmrazené 21 let  
Angličtí výzkumníci posunuli rekord – narození dítěte ze spermie z ejakulátu, který si nechal otec dítěte zmrazit v roce 1979.


Před  více než dvěma dekádami let se v Anglii stala jedna z těch smutných událostí o nichž se moc nemluví, ač jsou poměrně častá - jeden mladík onemocněl nádorem varlat. A protože byl nádor zhoubný, zachránit se dala buďto varlata, nebo život. Naštěstí ošetřující lékaře napadlo, ještě předtím, než z jinocha učinili eunucha, odebrat mu spermie a zmrazit je pro budoucí použití. Celých jednadvacet let spermie ležely na dně kontejneru s tekutým dusíkem. Ze sedmnáctiletého jinocha se mezitím stal zralý ženatý muž s touhou zplodit potomka. Nyní už jen stačilo spermie rozmrazit a využít možností asistované reprodukce. Konkrétně techniky  - intracytoplasmic sperm injection (ICSI), při níž se injikuje jediná spermie přímo do  vajíčka. K oplodnění vajíčka a zdárnému nastartování  nového života se výzkumníkům podařilo až na čtvrtý pokus. Po normálním průběhu porodu se našemu páru, který chtěl zůstat anonymní narodil zdravím kypící kluk.
Greg Horne, hlavní embryolog v Nemocnici svaté Marie v Manchesteru a člen úspěšného týmu, který se experimentu účastnil, je přesvědčen, že se jedná o světový rekord. V každém případě je uvedený případ  velkou psychickou vzpruhou a nadějí pro celou řadu nemocných a mužů, protože nádor varlete patří u mužů mezi 15 – 44 lety k těm nejčastějším.
Je-li tento nádor zachycen včas, má pacient velkou šanci na přežití. Další vylepšení techniky ICSI, kdy vědci pracují jen s jednou spermií zase umožňuje, aby se i tito pacienti s „přestálým rakem“, stali skutečnými biologickými otci.                  


 

Mladíkovy spermie čekaly v kontejneru od začátku osmdesátých let.  St Mary's Hospital se takřka přes noc stala vyhlášeným pracovištěm asistované reprodukce.

-----------------------------------------------------------------------

Dovětek
Poté, co  informaci o narození dítěte ze zmrazeného ejakulátu zveřejnil prestižní vědecký časopis Human Reproduction, chytly se jej sdělovací prostředky. Členové týmu jsou nyní hvězdami vystupujícími před  televizními kamerami, píše se o nich  v novinách i odborných časopisech. Ze všech stran se ozývá, že se jedná se světový rekord.
Pojem rekord platí ale jen ve smyslu použití „starého“ sperma pouze u lidí protože  spermie zvířat se v tekutém dusíku již dlouhou dobu uchovávají velmi dlouho. 
U jednou zmrazeného spermatu je vcelku jedno, jak dlouho je při teplotě
-196 oC, což je teplota tekutého dusíku, je uchováno. Sperma býků se zcela běžně uchovává podstatně delší dobu než se uvádí v tomto článku a  pokles viability u dlouho uchovávaných spermií nebyl pozorován. Je to logické, protože u takto hluboko zmrazených tkáních se odpovídajícím způsobem také sníží pohyb molekul, chemické procesy se zastaví a tím nemůže docházet ani ke „stárnutí“ takto uložených preparátů. I když důkazy chybí, soudí se, že takto uchované tkáně (obecně, nejen spermie) lze uchovávat tisíce let.
A když už jsme u té inseminace, víte že ji znali už  Arabové  ve 13. století! 
Že se u nás umělé oplodnění u zvířat provádí v praxi už od r. 1921.
Že inseminace zmrazeným semenem se v tehdejším Československu provozovala již krátce po roce 1950.
Z pohledu vědeckého přínosu tohoto "světového rekordu" se tedy spíše jedná jen o  „banální historku okresního formátu“.

Datum: 27.05.2004
Tisk článku


Diskuze:

trvanlivost

Edison,2004-05-27 14:09:10

Ono se bude nejspíš jednat o rozpad radioaktivních izotopů obsažených přímo v buňce (např. radioaktivního uhlíku v sobě máme docela dost). Pokud se čirou náhodou rozpadne třeba několik atomů v molekule DNA, bude to po rozmražení problém.

Odpovědět

trvanlivost zmraženého spermatu

jarda petr,2004-05-27 04:24:12

Nevím už kde, ale někde jsem četl, že uskladněné zamražené buňky už vlastně ohrožuje jen přirozená radioaktivita. Teoreticky napáchá na buňce výraznější změny po 16 000 letech. Nevím, že by to někdo otestoval. Ale kdyby se kontejnrey s tekutým dusíkem vybavily olověnou schránkou, mohli bychom tu mít životaschopné spermie, embrya a další lidské buňky i v době, kdyuž tu lidé dávno nebudou. To by byl rekord !

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz