Nová holografie s nanoanténami  
Izraelští vývojáři z Univerzity v Tel Avivu přišli s pozoruhodnou technologií holografického zobrazování, která pomocí čipu s nanoanténami umožňuje zobrazit prakticky jakýkoliv objekt z libovolného směru, to vše ve vysokém rozlišení.


 

Zvětšit obrázek
Holografie loga Univerzity v Tel Avivu, s nanoanténami. Kredit: American Friends of Tel Aviv University.

Už od pradávna, tedy od šedesátých let, se návštěvníci kin moří s různými pomůckami, které jim mohou zajistit dojem sledování trojrozměrných scén. Výsledky jsou spíše rozpačité, cimrmanovské, a celovečerní 3D projekce nepatří k těm nejoblíbenějším. Teď se prý díky nové zajímavé technologii stanou 3D brýle minulostí.

 

Zvětšit obrázek
Yuval Yifat. Kredit: Tel Aviv University.


Doktorandi z Univerzity v Tel Avivu Yuval Yifat, Michal Eitan a Zeev Iluz totiž se svými kolegy vyvinuli vysoce účinnou metodu holografického zobrazení, která s pomocí nanoantén pracuje s parametry použitého světla a dosahuje s nimi dynamických a pěkně komplexních holografických snímků. Soudobé technologie holografického zobrazování obvykle vyžadují vykreslování většího počtu 2D obrázků a jejich uspořádání do podoby odpovídající trojrozměrnému zobrazení. Technologie Yifata, Eitana, Iluze a spol. ale poskytuje holografické zobrazení bez nutnosti vykreslovat další 2D snímky. Vývojáři mluví o zásadním technologickém průlomu a prý je už kontaktovaly komerční společnosti se zájmem o pěkně tučné uplatnění technologie v praxi.

 

Zvětšit obrázek
Yael Hanein (2011). Kredit: SINANO.


Podle Yifata je to všechno o hře s parametry světla, s jeho fází. S pomocí speciálních nanostruktur mohou dělat učiněné zázraky. Vývojáři nejprve déle než rok potili krev v laboratořích a pak si nechali patentovat malý kovový čip s nanoanténami, který při použití upraveného algoritmu pro holografické zobrazení zmapuje fáze světelného paprsku. Fáze světla přitom podle vedoucí výzkumné laboratoře a šéfky centra Center for Nanoscience and Nanotechnology Yael Hanein souvisí se vzdáleností, kterou světlo urazí od pozorovaného objektu.

Zvětšit obrázek
Hologram vakovlků se změnou barvy (rainbow hologram). Kredit: Epzcaw, Wikimedia Commons.

Když se díváme na reálný objekt, tak náš mozek dovede z fáze světla odvodit trojrozměrný tvar. S fotografií mu to obvykle moc nejde a vnímá ji jako plochu. Hologramy se snaží informaci o fázi světla uchovat a to je podle Haneinové základem zobrazování ve 3D.
 

Yifat a spol. se dušují, že touto technologií mohou zobrazit jakýkoliv objekt. Jde o prý o vůbec první holografickou technologii s vysokým rozlišením, která dovoluje kvalitně zobrazovat v jakémkoliv směru. Vývojáři to pro studii v časopisu Nano Letters předvedli na pěkném logu své Univerzity v Tel Avivu. Jejich technologie by měla mít pozoruhodně široké využití. Prý se uplatní ve vědeckém výzkumu, bezpečnostních technologiích, medicíně, inženýrských technologiích i v rozpustilém světě zábavy.

 

Interviewing Prof. Yael Hanein. Kredit: CIV Kickoff Event.


Podle vývojářů si máme představit chirurga, který si často musí udělat celou sérii skenů počítačové tomografie. Ty by mohl nahradit jediný kvalitní hologram, který by chirurgovi předvedl potřebou část pacienta ve všech možných úhlech. Stejně tak by se architekt mohl projít hologramem navrhované budovy a vyzkoušet si, jak jeho nápady fungují. Radost by mohli vojáci, kterým by holografie s nanoanténami mohla vylepšit radary založené na laserech a také kriminalisté, například díky vylepšeným technologiím pro odhalování padělků. A co nás čeká příště? Yifat s kolegy teď vyvíjejí technologii, která jim holografické snímky rozpohybuje.

 

 

Yael Hanein - Artificial Solar Retina. Kredit: Solve for X.

 

Center for Nanoscience and Nanotechnology. Kredit: Tel Aviv University.


Literatura

American Friends of Tel Aviv University 9. 7. 2014, Nano Letters 14: 2485-2490, Wikipedia (Holography).

Datum: 14.07.2014 16:18
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz