Kmenové buňky a srdce aneb návrat dona Fernanda  
Embryonální kmenové buňky dokážou „opravit“ nemocné srdce, ale musí na to mít „lešení“.

Jak nám už velmi trefně vysvětlila kolegyně Dvořáková, s kmenovými buňkami je to jako s mexickou telenovelou – nebo s písničkou Jaroslava Ježka „Život je jen náhoda“, kde „jednou jsi dole, jednou nahoře“. Mám štěstí, že na mě vycházejí okamžiky, kdy se věda ocitá nahoře. Takže opět dobrá zpráva . V telenovelovém scénáři by se dala publikace vědců z americké Stanford University přirovnat ke zlomovému okamžiku, kdy dávno oplakaný šlechetný don Fernando vstane z mrtvých a objeví se na zasedání dozorčí rady rodinné firmy, aby překazil nekalé čachry padoušského bratrance Emanuela.

Červnové číslo časopisu Journal of Heart and Lung Transplantation přináší studii Thea Kofidise ze Stanford University, z které vyplývá, že nemocné srdce budeme snad moci vyspravit kmenovými buňkami. Kofidis vkládá nové naděje do tzv. embryonálních kmenových buněk nasazených na trojrozměrnou opěrnou síť z polymeru. Také Kofidis si natloukl nos při pokusech nahradit srdeční svalovinu poškozenou infarktem pomocí kmenových buněk z kostní dřeně. Ve své poslední studii Kofidis vstřikoval do nemocných srdcí směsku embryonálních kmenových buněk s roztokem bílkoviny kolagenu, která v našem těle tvoří opěrnou síť pro většinu buněk. Roztok pronikl do poškozeného místa, kolagen tam utuhl v gel a poskytl embryonálním kmenovým buňkám oporu. Buňky se tam množí, mění se na buňky srdeční svaloviny a přispívají ke zhojení srdce.

Zdá se, že embryonální kmenové buňky jsou pro tyto účely vhodnější než buňky kostní dřeně. Za klíčový je však třeba považovat trik s kolagenem, který poskytuje buňkám jakési lešení.

„Na místě je ale notná dávka opatrnosti,“ přiznal Kofidis na nedávné tiskové konferenci. „Před pár roky se zdálo, že máme na dosah ruky dokonale fungující umělé srdce. Zatím ho ale nemáme. Tohle může být podobná situace. Víme, že i naši metodu čeká ještě odhalení mnoha tajemství a vyřešení mnoha problémů. Naším cílem je, aby se zhojená část srdce co nejvíce blížila zdravému normálnímu srdci. A to nebude snadné.“

Embryonální kmenové buňky jsou získány z embrya starého asi jeden týden. Jejich dvě základní vlastnosti jsou neomezené dělení a schopnost proměny na jakýkoli typ tělní buňky.


Po vpravení do nemocného srdce se dokážou vyvinout v buňky srdeční svaloviny. Musí k tomu mít pořádné „lešení“ v podobě kolagenu.


Inu – don Fernando se vrací!

Datum: 23.05.2004
Tisk článku

Související články:

ALE nad srdcem z krve     Autor: Jana Dvořáková (31.03.2004)



Diskuze:

půjčka

vlastík,2007-03-22 20:25:58

fdg

Odpovědět

půjčka

vlastík,2007-03-22 20:25:57

fdg

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz