Genetické tajemství psích plemen  
Pes je nejmnohotvárnějším druhem domácích zvířat. Tajemství této úžasné škály se skrývá v genech.
Jestli se „čtenáři“ psího genomu na něco těšili, tak to byly jednak některé geny pro choroby, které se psy sdílíme, a pak tajemství úžasné psí proměnlivosti. Genetici z Fred Hutchinson Cancer Research Center vedení Elaine Ostranderovou, Leonidem Krugljakem a Heidi Parkerovou provedli důkladnou analýzu dědičné informace 414 zástupců 85 různých psích plemen. Narazili na 96 oblastí genomu, které jsou pro příslušníky jednotlivých plemen tak typické, že lze podle nich určit plemennou příslušnost s 99% jistotou. Celkový rejstřík světových psích plemen je podstatně bohatší a čítá 414 oficiálně uznaných položek. I tak ale mohli genetici ze srovnání pětiny spektra světových plemen vyvodit zajímavé závěry. Ukazuje se, že psy lze rozdělit do čtyř základních větví. Tři z nich  - ovčáci, hlídači a lovečtí psi – jsou moderní a jejich historie není starší než několik staletí. Čtvrtá větev je archaická a historie jejích příslušníků se počítá na tisíciletí. Jde většinou o psy pocházející z Afriky a Asie, např. malamuty, husky, šarpeje nebo pekinéze. Na druhé straně se ukazuje, že některá „archaická“ plemena jsou jen pouhé „rychlokvašky“. To je případ faraonského psa, jehož původ je odvozován od psů chovaných na staroegyptském faraonském dvoře. Genetické analýzy ale ukázaly, že toto plemeno vzniklo nejvýše před několika staletími křížením různých plemen.

Čtení psího geonomu sledují s napětím i humánní lékaři. Psi trpí asi třemi stovkami vrozených chorob a mnohé z nich připomínají choroby lidí. Dobrmani trpí poruchou spánku zvanou narkolepsie, zlatí retrívři jsou zase náchylní na nádorové bujení bílých krvinek.


Pramen: Science



Šarpejové jsou psí aristokracie – jejich původ sahá přinejmenším 2000 let nazpět.



Faraonský pes není potomkem psů, které chovali na svých dvorech vládci starověkého Egypta, ale produkt křížení starý nejvýš několik staletí.



Při pohledu na vlkodava se člověk neubrání pocitu, že takhle malého koně už viděl, ale takhle velkého psa ne. Prostě pes velikosti XXXL.



„Kapesní“ chuhuahua stojí na druhém pólu psí velikostní škály.


Narkolepsie (chorobné upadání do spánku) nepostihuje jen člověka, ale i některé dobrmany. Studiem choroby u psů se snad dopracujeme účinné léčby této poruchy.
Datum: 25.05.2004
Tisk článku


Diskuze:

Geny a reflexy

Pavel Brož,2004-05-25 18:42:47

Sám s netrpělivostí očekávám, kdy se konečně průkazně objeví geny, které jsou zodpovědné za některé reflexy zvířat (event. při poruše těch genů za absenci příslušných reflexů). U některých přešlechtěných plemen psů je známo, že ztrácí např. mateřský pud u fen nebo reflex kopulační, je jich ale více. Zajímavá je také souvislost genů s inteligencí psů, některá přešlechtěná plemena inteligencí opravdu nevynikají. S geny určitě budou souviset i takové povahové rysy psů, jako je samostatnost či z jiného úhlu pohledu svéhlavost (typická např. pro jezevčíky, kteří si s jezevcem nebo liškou v temné noře musí umět poradit sami bez pomoci svého pána). Od přečtení genomu k identifikaci toho, co který gen má přesně na svědomí, bude ale asi ještě hodně dlouhá cesta.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz