Kdo by neznal Turingův test? A kdo by netoužil vědět, jestli mohou stroje myslet? Právě o tom totiž Turingův test je. Osudem těžce zkoušený matematik a průkopník umělé inteligence Alan Turing si ho vymyslel před 65 lety. Princip testu je úplně jednoduchý. Počítačový program musí přesvědčit lidské rozhodčí ve více než 30 procentech hodnocení, že je člověk. Brzy se ukázalo, že to není žádná legrace.
Před pár dny se ale objevila zpráva, že Turingův test konečně padl. Mělo k tomu dojít na akci Turing Test 2014, kterou pořádala Královská společnost v Londýně. Podle dostupných informací se historicky prvním pokořitelem Turingova testu stal program jménem Eugene Goostman, který je simulací třináctiletého kluka z ukrajinské Oděsy. Vytvořili ho v Petrohradu programátoři Vladimir Veselov a Eugene Demchenko. Rozhodčí hodnotili jednotlivé soutěžící v sérii pětiminutového chatování. Eugena považovali za člověka ve 33 procentech případů. Stal se tak vítězem v konkurenci celkem pěti počítačových programů. Mezi porotci soutěže byl například herec Robert Llewellyn, tedy představitel Krytona v sérii Červený trpaslík anebo Lord Sharkey, který dovedl do úspěšného konce kampaň za posmrtné omilostnění Alana Turinga, pronásledovaného kvůli jeho sexuální orientaci.
Podle jednoho z organizátorů, slavného popularizátora kybernetiky a umělé inteligence Kevina Warwicka šlo o historickou událost dalekosáhlého významu. Sám je také pyšný, že k prolomení Turingova testu došlo na půdě Královské společnosti, která je baštou britské vědy. Warwick jedním dechem přiznává, že událost rozvíří mnohé kontroverze. Podle některých odborníků už Turingův test vlastně padl dřív, v podobných soutěžích, jako byla tato. Warwick s tím ale nesouhlasí a tvrdí, že nynější londýnské klání bylo nezávisle kontrolované a velmi důvěryhodné. Je přesvědčen, že by za historicky prvního vítěze Turingova testu měl být uznán Eugene Goostman. A počítače by prý měly být prohlášeny za schopné lidského myšlení, což jitří emoce na všechny strany.
Jak se dalo čekat, Eugenovo vítězství sklidilo nejen uznání s gratulacemi, ale i tvrdou kritiku: Pro NewScientist ji shrnula Celeste Biever, která byla porotcem stejné soutěže přede dvěma lety, ve slavném Bletchley Parku. Tehdy také soutěžil Eugene a při hodnocení celkem 30 porotců vyhrál se ziskem 29 procent. Když o tomhle víme, tak už se nynější Eugenovo vítězství nezdá být tak spektakulární. Hodnocení Turingova testu porotci je geniální a zároveň problematické. Na titul prvního pokořitele si už teď činí nárok více programů, dokonce až z hloubi devadesátých let. Dalším problémem je podle Bieverové to, že Eugenovi je třináct. Kdo kdy v životě potkal teenagera, tak jistě potvrdí, že to sice svým způsobem jsou lidé, ale zároveň to v mnoha ohledech také tak úplně lidé nejsou. Srovnávat chatující superprogram s teenagerem je sice okouzlující, ale prý je to zároveň příliš snadné, tedy vůči Turingovu testu nefér.
Někteří odborníci také namítají, že používat lidskou mysl jako měřítko inteligence je zpupné. Mohli bychom prý nepoznat výtečnou mimozemskou inteligenci, která bude natolik cizí, že ji vůbec nepochopíme, natož abychom s ní smysluplně chatovali. Až taková situace nastane, budeme ji muset řešit s veškerým důvtipem a rozhodností.
Passing the Turing test.Kredit: CNN.
Session 6 Judges_Turing tests 2014. Kredit: Turing Tests.
Literatura
NewScientist 9. 6. 2014, Wikipedia (Turing test, Alan Turing).
AlphaDog: Rozeznávání obrazu umělou inteligencí je nepříjemně zranitelné
Autor: Stanislav Mihulka (17.10.2024)
Brečíš jako čmelák! Stresovaný hmyz je pesimistický a prožívá emoce
Autor: Stanislav Mihulka (09.10.2024)
Zkreslení vnímání: Lidé značně podceňují majetek 1 procenta nejbohatších
Autor: Stanislav Mihulka (23.09.2024)
Inteligentní sociální síť SocialAI oživuje konspiraci o Mrtvém internetu
Autor: Stanislav Mihulka (22.09.2024)
Vyzraje umělá inteligence na vyznavače konspiračních teorií?
Autor: Jaroslav Petr (14.09.2024)
Diskuze: