Nejrychlejším živočichem souše bleskový roztoč poběžník  
Jihokalifornský poběžník Banksův překvapil vědce a stal se novým absolutním rekordmanem v běhu. Podle měření v terénu i v laboratoři dosahuje rychlosti až 322 délek těla za sekundu.

 

Prý Paratarsotomus macropalpis. Nezřetelným roztočům z experimentů Rubinova týmu ale není moc podobný. Přinejhorším jen jako ilustrace. Kredit: Wu et al. (2010), The Journal of Experimental Biology.


Jak rychle se dá běžet? A v jakém prostředí? A který živočich je vlastně nejrychlejší? Jamajský zázrak Usain Bolt? Gepard? Australský svižník? Kdepak, na to zapomeňte. Novým nejrychlejším běžcem historie je zcela nenápadný pavoukovec.


 

Zvětšit obrázek
Jonathan Wright. Kredit: Pomona College.

Jeho české jméno roztomile naznačuje kvality, kterých tento pavoukovec dosahuje. Oním šťastlivcem je relativně velký roztoč poběžník Banksův (odborně Paratarsotomus macropalpis, který žije v jižní Kalifornii a je tu vídán, jak tu tryskem sviští po chodnících či v kamenitém terénu. Samuel Rubin z kalifornské Pitzer College v Claremontu a jeho kolegové strávili údajně celé léto zkoumáním a filmováním nepolapitelných poběžníků. Roztoči jsou to podle všeho běžní a vědci je popsali už v roce 1916. Přesto jsme toho o nich až dodneška mnoho nevěděli, jak je ostatně u podobných zvířat zvykem. Nicméně, poběžníci ukazují, že i nenápadné druhy mohou úžasně překvapit.

 

Zvětšit obrázek
Filmování rychlých roztočů. Kredit: FACEB Journal.


Rubinův školitel Jonathan Wright, biolog z Pomona College, vlastně původně u poběžníků studoval vliv biochemie svalů na pohyb roztočů. Pak ale Rubin a další členové týmu natočili poběžníky vysokorychlostní kamerou, jak v jejich přirozeném prostředí, tak i v laboratoři a nestačili se divit. Roztoči se míhali až rychlostí, kterou badatelé odhadli na 322 délek těla roztoče za sekundu. To je doopravdy hodně. Kdyby takhle rychle běžel člověk, dosáhl by rychlosti 2 092 kilometrů za hodinu. Dosavadním známým rekordmanem v běhu byl přitom australský svižník Cicindela eburneola, který zvládl běžet rychlostí 171 délek těla za sekundu. V porovnání s poběžníky je gepard s rychlostí pouhých 16 délek těla za sekundu vyloženě k smíchu.

 

Zvětšit obrázek
Bývalý rekordman, anebo podobný svižník. Kredit: Sophien Kamoun.


Pozoruhodné rovněž je, že badatelé viděli poběžníky běhat po betonu, jehož povrch měl i 60 stupňů Celsia. To je na živočichy obvykle příliš a takové prostředí nezvládají. Však taky Rubinův tým nepozoroval s bleskově běhajícími roztoči nikoho jiného. Jak se zdá, šílení poběžníci jsou nejspíš dost výjimeční. S tím souhlasí i Pavel Sroka z z Laboratoře ekologie vodního hmyzu, Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Malé druhy živočichů sice bývají relativně rychlejší, ale i tak je podle něj obdivuhodné, že si poradí s tak rychlým pohybem v extrémním prostředí.

 

Zvětšit obrázek
Usain Bolt by se divil. Kredit: Richard Giles, Wikimedia Commons.


Rubin a spol. jsou samozřejmě nadšení. Je to prý nářez nejen proto, že položili světový rekord, ale i kvůli nesmírně slibnému výzkumu, který teď určitě bude následovat.

Pavel Sroka.
Kredit: ENTÚ AV ČR.

Bude fascinující zjistit, jak je fyziologicky možné, že jsou poběžníci tak rychlí, a jak jejich tělesné struktury takovou rychlost vůbec vydrží. Pokud se nám povede proniknout hlouběji do tajů pohybu poběžníků, kteří se dovedou i bleskurychle zrychlit, zastavit a změnit směr pohybu, mohli bychom se inspirovat k vytvoření nových převratných designů v robotice či biomimetických zařízeních.

 

  A Mite Beats Record For Fastest Land Animal ... Sort Of. (NewsyScience) 
   Sarah The Cheetah Becomes The Official Fastest Animal On Land. (Barcroft TV)
   Usain Bolt beats Gay and sets new Record. (Universal Sports)

Literatura

ScienceDaily 27. 4. 2014, The FASEB Journal 28(1) Supplement 878.1, Wikipedia (Paratarsotomus macropalpis).

Datum: 02.05.2014 22:48
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz