Čip bude hlídat mléko
Představa, že do bílého mléka nasypou bioteroristé obligátní „bílý prášek“ děsí ze sna úředníky na americkém ministerstvu vnitra. Není divu, v bílé se bílá špatně hledá. A tak zadali vývoj senzorů, které odhalí mléce jakoukoli nežádoucí příměs.
David Beebe z University of Wisconsin vyvinul pro ministerstvo vnitra (americké, nikoli české) mikročip, jehož vlasově tenkými kanálky mohou být dopravovány nejrůznější kapaliny, kromě jiných i krev a mléko, do titěrných komůrek sloužících jako reakční nádoby. Zde jsou k nim přidávány jinými mikrokanálky chemikálie potřebné k analýzám. Na malém kousku plastu lze z mikrokapky určit, jestli v mléce není přítomen třeba smrtící botulotoxin. Tyto „mikrofluidistické čipy“ by měly být cenově dostupné a měly by hlídat kvalitu a zdravotní nezávadnost nejen u mléka. Výhodou těchto „zařízeníček“ je rychlost, s jakou analýzy provádějí. Jsou schopny zkrátit čas potřebný k analýzám na zlomek původní doby. To je při podezření z otravy botulotoxinem a dalšími neřádstvy opravdu k nezaplacení, protože v těchto případech není času nikdy nazbyt. Na dotažení výzkumu do konce uvolnilo americké ministerstvo vnitra ještě 15 milionů dolarů. Z toho se dá usuzovat, že na výrobní linky tyhle detektory hned tak nepoputují.
Mikroskopické kanálky, mikroskopické komůrky, mikroskopická „stavidla“ – to je základ laboratoře zakleté do čipu, který se pohodlně schová v dlani a pohlídá nás před „bílým práškem“ a jeho „deriváty“.
Autor: Jaroslav Petr
Datum: 20.05.2004
Diskuze: