Získávání kmenových buněk z již diferencovaných dospělých buněk dlouho nebylo nijak snadnou záležitostí. Zatím se umíme dostat několika způsoby k pluripotentním kmenovým buňkám, ale ty totipotentní, ze kterých by mohl vzniknout nový jedinec, se vědcům zatím úplně nedaří. Někteří už jsou možná dost blízko, ale narození nového jedince z přeprogramované dospělé buňky zatím nikdo neohlásil.
Je tu samožřejmě klasická klonovací technika SCNT (přenos jader somatických buněk do buňky vajíčka), která dala vzniknout ovci Dolly, nicméně není příliš účinná a její použití u lidí je eticky značně kontroverzní. Proto se svět obrátil na cestu získávání kmenových buněk, kde vajíček netřeba.
S prvním průlomem přišel v roce 2006 Šinja Jamanaka , který vytvořil první indukované pluripotentní kmenové buňky (iPSC) pomocí genetické modifikace dospělých somatických buněk. Jamanaka použil k přenosu jeho slavných čtyř faktorů do buňky jako nosič virus, který do genomu zapsal na libovoná místa geny k tvorbě těchto faktorů. Takto vytvořené pluripotentní buňky zvlášť trpěly náchylností k rakovině a navíc byly geneticky modifikované, což pro lidi použít nelze.
Později (duben 2009) se zjistilo, že k přeprogramování dospělé buňky stačí opakované vystavení Jamanakovým faktorům v chemicky upravené podobě, takže se lze obejít bez virového vektoru a genetických mutací.
Źádný z těchto přístupů ovšem nebyl příliš efektivní, co se týče „výtěžnosti“.
Poměr výkon/cena se podařilo letos (2014) v lednu významně vylepšit Japonce Haruko Obokata, která přeprogramovala dospělé buňky vystavením stresu (kyselému prostředí). Zde již je výtěžnost podstatně lepší - až 2/3 buněk se přemění, nicméně k narození nechimerické zdravé myši se zatím nedopracovala.
Histony z varlat
Šunsuke Išii z výzkumného ústavu RIKEN se s kolegy pokusil identifikovat molekuly, které umožní savčímu vajíčku prodělat kompletní přeměnu na totipotentní kmenovou buňku. To je mechanizmus, který stojí za přirozeným oplodněním i za klonováním technikou SCNT. Zaměřili se na dva histony nazývané TH2A a TH2B, které se vyskytují v buňkách varlat. Histony http://en.wikipedia.org/wiki/Histone jsou přítomné v buněčném jádru a je jich spousta druhů. Jsou něco jako špulky, na něž se navíjí DNA, aby nezabírala moc místa. Mají ale vliv i na expresi genů.
Právě zveřejněnou studií se podařilo dokázat, že tyto dva již zmiňované histony pracují v tandemu, přičemž do vajíčka doputují se spermií a zde se významně podílí na vzniku zygoty. Na geneticky „vyknokautovaných“ myších bylo ověřeno, že se bez TH2A a TH2B oplodnění nekoná.
Přidání histonů TH2A a TH2B do Jamanakova reprogramovacího koktejlu zvýšilo úspěšnost přeprogramování dospělých buněk zhruba dvacetkrát a zrychlilo celý proces zhruba trojnásobně. Navíc vyšlo najevo, že TH2A a TH2B mohou úspěšně nahradit dva Jamanakovy faktory (Sox2 a c-Myc).
Závěrem
Išii věří, že TH2A a TH2B mohou významně přispět k vytvoření techniky vedoucí k získání nového jedince z dospělé somatické buňky.
Vzhledem k tomu, že v době zahájení jeho výzkumu neměl Išii nejspíš ponětí o objevu, který se rýsuje ve vedlejším oddělení, je jasné jeho zaměření na Jamanakovy iPSC. Bude zajímavé sledovat, jestli tento přístup vyzkouší i na buňkách z dílny Haruko Obokata.
Zdroj: Cell
_____________________________________________________
Poznámka: K těmto převratným poznatkům z oblasti kmenových buněk hodláme vyzpovídat v jednom z dalších článků Jaroslava Petra. Pokud nám pošlete nějaké dotazy, přidáme je k těm našim.
Mračna nad Haruko Obokataovou
Autor: Josef Pazdera (19.02.2014)
Buňky STAP
Autor: Redakce (11.02.2014)
Terapeutické klonování úspěšné u makaka
Autor: Jaroslav Petr (21.06.2007)
Diskuze:
drobný dotaz
Pavel Foltán,2014-02-08 22:23:25
Teď ještě jestli nám to schválí uživatel "Mil Mil" :-)
(to zase bude mazec)
Jc Bill,2014-02-08 22:53:53
Máte ale zvrácené choutky tohoto démona vůbec vyvolávat :) A že tu těch slovenskojazyčných lidí se dvěma příjmeními (http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Mil/hustota/) a žádným křestním jménem máme požehnaně.
Mil Mil
Marek Fucila,2014-02-09 04:48:09
Alebo by mohol byť aj z Bratislavy:
http://slovniky.korpus.sk/?w=mil&s=exact&c=Ufd8&d=priezviska&ie=utf-8&oe=utf-8
:-)
Námět
Maťo Valenčík,2014-02-08 18:12:45
Co kdybyste věnovali více prostoru ochraně přírody, než stále jen informacím o jejím vystavování stále větším hrozbám. Stačí se podívat, co začíná dělat oteplování a jak si zaneřáďujeme přírodu gmo. Myslím, že právě proti tomu by měla církev využít část prostředků, které nebude potřebovat na své školství a opravu památek.
Chyba!
Jan Vandrovec,2014-02-09 14:38:01
Nesledujete dostatečně často světový alarmismus. Protože se místo oteplování klima mění jak chce, je ražen nový termín: "Závažné klimatické změny." Takže ať už se bude oteplovat nebo ochlazovat, my máme vždycky pravdu! (A právo na peníze na granty, ale to bych až tak nezdůrazňoval.)
David Korinek,2014-02-08 17:54:05
Nebudte tak sarkasticky a zpatecnicky.
To same rikala cirkev kdyz Galileo otevrel poprve pusu.
Jc Bill,2014-02-08 17:56:11
To bylo ke mně? Já to myslel vážně. Chimérismus a jeho léčebný potenciál mne již dlouho fascinuje.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce