Jak objevit cestovatele v čase?  
Třeba s mocnou zbraní globálního světa – internetem. Vědci z Michiganské techniky hledali návštěvníky z budoucnosti ve tvítech, dotazech pro vyhledávač a také je slušně požádali o kontakt mailem či tvítem.


 

Zvětšit obrázek
Staneme se někdy pány času? Kredit: Hzenilc, Wikimedia Commons.

Určitě to znáte. Teorie velkého třesku, sezóna třetí, epizoda 22 (Big Bang Theory 3/22 „The Staircase Implementation“). Leonard se chytne se Sheldonem kvůli nastavení teploty a pak u Penny v bytě dlouze líčí, jak vlastně začal se Sheldonem bydlet. V jedné flashbackové scéně jsme svědky podpisu barvité Smlouvy spolubydlících, v jejíž sekci 9. Různé se Leonard zavazuje, že pokud jeden ze spolubydlících vynalezne cestování v čase, tak první zastávka bude v oné místnosti, přesně 5 sekund po podpisu. To se ale nestane a zklamání zúčastněných by se v tu chvíli dalo krájet.

 

Robert Nemiroff. Kredit: Michigan Tech Magazine.


Někteří ze čtenářů možná přistoupili na podobné dohody, cestování v čase je nesmírně magnetizující. O to víc, že existují alespoň teoretické koncepty, které cestování v čase nevylučují. Popkultura je cestami v čase prosáklá a bere je skoro jako hotovou věc. Stephen Hawking to ale před časem vyjádřil velice trefně, v upravené verzi Fermiho paradoxu o mimozemšťanech. Pokud je cestování v čase možné, tak kde všichni ti cestovatelé k čertu jsou? Jednoduché jak facka. Samotný Hawking ale při jiné příležitosti připustil, že cestování v čase by snad mohlo být možné ve výseku časoprostoru, který vznikne po sestrojení fungujícího stroje času. Jinými slovy, do minulosti před vznikem stroje času by se neměl nikdo dostat. Vizionář Carl Sagan svého času a s ním i mnozí další si zase poněkud spiklenecky myslí, že by cestovatelé v čase ve skutečnosti mohli být mezi námi, jen o nich nevíme. Třeba o to z nějakého důvodu nestojí.


 

Teresa Wilson.
Kredit: Michigan Tech.

Robert Nemiroff a Teresa Wilson z Michiganské technologické univerzity pojali pozoruhodný nápad, že by mohli k objevení cestovatelů v čase použít velikou sílu internetu. Nakonec, na internetu se přece dá najít všechno, tak proč ne cestovatelé v čase? Kupodivu to nebylo nijak zvlášť složité. Vlastně stačilo vymyslet správné otázky. Badatelé se zaměřili na cestovatele z budoucnosti a hledali stopy po někom, kdo by měl k dispozici informace předtím, než se dotyčná událost stala. Pokud by někoho takového našli, tak by to bylo fungující věštecké médium anebo právě cestovatel v čase.


Nemiroff s Wilsonovou prohledali internet celkem třikrát. Ve tvítech na Twitteru pátrali po obsahu, který by byl pověšen na internet před samotnou událostí, analyzovali vyhledávání jednoho populárního webu o astronomii, jestli na něm dotazy nepředcházely události a také veřejně požádali cestovatele v čase, aby je kontaktovali mailem či tvítem, pochopitelně zaslaným do času před žádostí. Vyždímali internet, co to jen šlo a jejich studie je zřejmě nejrozsáhlejším počinem na toto téma. A jak to dopadlo?


 

Zvětšit obrázek
Údajný cestovatel v čase z roku 1941, na světodějné události, znovuotevření mostu South Fork Bridge v Britské Kolumbii. Kredit: volně dostupné, Wikimedia Commons.

Abychom dlouho nechodili kolem horké kaše, nikoho nenašli. Žádný cestovatel v čase v jejich sítích neuvízl. Jak už to ale s podobnými výsledky bývá, nabízí se celá řada možných vysvětlení. To nejvíce prostinké praví, že cestovatelé v čase nejsou. Třeba to z nějakého důvodu doopravdy nejde anebo stále ještě čekáme na ten správný objev stroje času, který vytyčí hranici pro budoucí cestování v čase. Nebo to jde, ale cestovatelé v čase nemohou zanechávat stopy v minulosti anebo my je v našem časoprostoru nemůžeme odhalit. Případně to jde a cestovatelé v čase skutečně nechtějí být odhaleni. A jsou dobří v maskování. Nemiroff a Wilsonová se také mohli prostě a jednoduše splést a cestovatele časem v analyzovaných datech přehlédnout.


Na druhou stranu, ani jeden z autorů to zatím nevzdává. Určitě budou dál prohledávat internet, pilovat používané algoritmy a rozšiřovat svůj záběr. Jistě by také nebylo od věci využít rozruchu kolem špiclování internetu a zkusit se zeptat NSA. Kdo jiný by mohl mít lepší data a vyhledávací roboty? Navíc to možná už řešili, protože si lze jen obtížně představit větší ohrožení bezpečnosti, než nepřátelsky či kriminálně motivovaného návštěvníka z budoucnosti. Pokud takoví mezi námi jsou a neopatrně trousí stopy po internetu, NSA a podobné agentury jim (doufejme) jdou po krku.

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Yn4WHIxTa50

 


Literatura

PhysOrg 4. 1. 2014, arXiv:1312.7128, Wikipedia (Time travel).

 

Datum: 06.01.2014 13:47
Tisk článku

Související články:

Fyzici poprvé pozorovali kvazičástice, které jsou či nejsou hmotné podle směru pohybu     Autor: Stanislav Mihulka (13.12.2024)
Elektromagnetický „Zeldovičův jev“ může krást energii z rotujícího systému     Autor: Stanislav Mihulka (30.09.2024)
První prototyp jaderných hodin by mohl porazit atomové hodiny     Autor: Stanislav Mihulka (05.09.2024)
Nejrychlejší mikroskop světa vyfotí elektrony v pohybu     Autor: Stanislav Mihulka (26.08.2024)
Co je to virtuální částice     Autor: Jiří Chýla (16.08.2024)



Diskuze:

Paradox

Pavel Kolar,2014-01-10 22:09:11

Cestování v čase, jakkoliv možné vždy způsobí paradox, který znemožní objevení stroje času, takže je to neuskutečnitelná varianta.

Odpovědět

Budeme zklamaní :-)

Marek Pech1,2014-01-09 19:20:41

... protože nakonec zjistíme, že cestování v čase skutečně možné není. A to z toho prostého důvodu, že žádný čas neexistuje.
Čas je pouze funkce nebo vlastnost našeho mozku, který se zvrácenou radostí skládá všechny jsoucí možnosti existence do těch nejroztodivnějších souvislostí a neustále nám namlouvá, že se věci "dějí" :-)

Odpovědět


Zajímavé.

Nzm Nezmar,2014-01-10 14:20:57

Mohl by jste dát link kde se dovím víc.
Já si totiž myslím, že čas je skutečně nejdůležitější pro fungování všeho a byl tu ještě před vznikem času.

Odpovědět


Tomáš N,2014-01-12 02:09:55

Přesně tak, nic jako čas není a podle mě se rozhodně nedá nijak měnit jeho chod nebo ho dokonce pokřivovat. Například to, že se u černých děr pokřivuje světlo a je tam velká gravitace neznamená, že se pokřiví "časoprostor" (ten výraz také nemám rád). Stejně jako nestárnou letící kosmonauti pomaleji (respektive je možné, že stav beztíže nějak zpomalí proces stárnutí, ale určitě jim neplyne čas jinak než kdekoliv jinde ve vesmíru). :) Pokud je nějaký zdroj, tak bych o něj také poprosil, ale obávám se, že tohle je stejně neprokazatelné, jako najít důkaz o neexistenci boha. Prostě to jen takhle dává smysl. :)

Odpovědět


To: Tomáš N

Tomáš Viktora,2014-01-13 11:53:07

Dilatace casu je samozrejmne experimantalne prokazana.. :) http://cs.wikipedia.org/wiki/Dilatace_%C4%8Dasu

Odpovědět

není divu....

Jiří Kolumberský,2014-01-09 10:38:05

...celé je to postaveno na hlavu, cestovatel z budoucnosti nebude komunikovat s ubožáky na dnešním internetu. Co by z toho měl? Je to stejné, jako komunikace mezi mravencem a člověkem. Zcela vážně počítám s tím, že v budoucnu, jedná se o časový úsek za cca 10-50 let, nebudou existovat debilové a polodebilové, co dnes tvoří přes 99% stávající populace. Lidská populace se rapidně zúží na nějakých 5-40 milionů jedinců, budou mít k dispozici na dnešní představy nepředstavitelné množství energie, nahlížení do minulosti, na velké vzdálenosti a do bezprostřední budoucnosti bude běžnou záležitostí, obdobně to platí i o přemisťování. Takže zcela všude nahlíží, baví-li je to. Princip deformací časoprostorů v multidimenzi je v souladu s přírodními zákony. Budoucí lidská civilizace je společenstvím svobodných badatelů a vědců, kde není žádné místo pro parazity, sociální inženýry a tupce. Je to civilizace postavená na pricipu osobních lidských povinností a až po jejich splnění se jedinec ucházet o právo na vlastní život. Pro přiblížení této blízké budoucnosti začínám psát knihu "Alenka v Praze 2112" v české a latinské verzi.

Odpovědět

do minulosti i před sestrojením stroje času

Nzm Nezmar,2014-01-08 18:53:48

by bylo možné poslat informaci.

co kdybychom postavili na vzdálené planetě odrázeci plochu a k ní směřovali informaci rychleji než je rychlost světla. Ta by cestovala tedy proti proudu času, odrazem zpět na Zemi, by tedy dorazila ještě pred jejím odesláním.

Odpovědět

Cetovanie energie

Dsx Pukk,2014-01-08 18:38:59

Cestovanie hmoty casom spat je vysoko nepravdepodobne, ale cestovanie casom energie je pravdepodobnejsie. Cisto teoreticky: ak by sme vedeli rozlozit hmotu na energiu / a la startrek/ a poslat casom spat, kde z tej energie nasledne vytvorit hmotny objekt. Ale skor cestovatela v case by som si predstavil nehmotneho pozorovatela, bez mozosti interagovat s prostredim. /Ako v holografickom filme. Teorii je mnoho.

Odpovědět


Nzm Nezmar,2014-01-08 19:00:56

přísahám, že jsem neopisoval. jen než jsem to nanípal na mobilu tak přibyl tvůj příspěvek. souhlasím, že hmotu nepošleš, na její rozloženi a opětovné složení by bylo potřeba obrovské množství dat a energie.

Odpovědět

Zajimavy film

Martin Hodan,2014-01-08 06:12:18

Nedavno jsem videl novej zajimavej film o cestovani v case.
Jmenovalo se to Vlastni zbran podminkou.
Zaujal me na konci filmu start stroje casu na tom jezere.
Pokryti cele veslice takovou kruhovou kouli jako silove pole v podobe koule.
Myslim si, ze cestovatel v case by mel ve svem stroji system pro identifikaci jednotlivych casovych linii a to i tech, ktere vzniknou i jeho byt treba nechtenym zasahem do aktualni casove linie.
Takze diky pocitaci co dokaze zpetne identifikovat jeho vlastni casovou linii se bude vzdy moci vratit do sve casove linie.
Tim je take jasne, ze ten pocitac vcetne stroje casu vlastne je trvale spojen a propojen s jeho vlastni casovou linii. Jako kdyz by nekdo natahl bublinu casoprostoru z jeho vlastni budoucnosti do nasi casoprostoru. Cili stroj vlastne okolo sebe vytvari celou dobu chodu jakesi tlumici pole fazove posunute vuci nasemu vesmiru v aktualnim casoprostoru. Tudiz ten stroj je pro ostatni "neviditelny" a jen biologicka entita, ktera pricestovala (ci vice cestovatelu) muze stroj videt i kdyz vystoupla treba do pulky baraku skrz steny zdi.

Rozhodne by si cestovatele museli davat pozor, aby nejak nenarusili casovou osu. Na internetu by se tudiz najit nemohli, ale treba v uzavrenych systemech jako treba F6FBB by to mozna slo.

Odpovědět

Nikoliv,

Pavel S,2014-01-07 20:54:01

jen měli dostatek rozumu aby takovou žumpu jakou je ac24 vyloučili z vyhledávání.

Odpovědět


Patří pod M.Smetana

Pavel S,2014-01-07 20:54:37

Odpovědět

Za 12 minut se u Prostřední Suché srazí dva vlaky.

Jiří Kocurek,2014-01-07 18:36:25

Podobný telefonát kdysi dávno obdrželi místní hasiči. Důkaz pro cestování v čase?
Celé se to semlelo tak, že si dva výpravčí nerozumněli a poslali ve stejný čas dva vlaky proti sobě na jednokolejce.
Bylo to v časech dávných, kdy nejen mobilní telefony, nejen integrované obvody, ale dokonce ještě i polovodiče čekaly až budou objeveny. V té době snad ještě letadla užívala železničních trati pro navigaci a v bohatých domácnostech hrál z rádií swing.
Tedy v dobách, kdy z nebylo zavedeno zatelefonovati z nádraží na lokomotivu a přikázati strojvedoucímu zastavení a návrat zpátky do stanice.
Po vypravení vlaků si oba výpravčí svůj omyl uvědomili a zavolat hasiče bylo jediným možným způsobem minimalizace následků. Přičemž přibližné místo a čas srážky bylo možné vyčíst z jízdní doby mezi stanicemi Horní a Dolní Suchá - po vydělení potřebného času dvěma.

Odpovědět

Ještě je jedna možnost

Pavel Bezděčka,2014-01-07 13:47:30

Pane kolego Mihulko,
po přečtení závěru Vašeho článku mne napadla ještě jedna možnost a sice, že právě Nemiroff a Wilsonová jsou poutníci v čase, kteří za peníze Michiganské technologické univerzity a s jejím technickým vybavením čistí internet od všech stop jiných méně opatrných poutníků a svými články a přednáškami nás všechny ujišťují, že vše je O. K., že žádní poutníci nejsou, nebyli a nebudou :-)
Pavel

Odpovědět

Strážci času

Pavel Foltán,2014-01-07 13:14:04

Na toto téma lze doporučit povídkovou sbírku "Anderson, Poul - Strážci času"

Odpovědět

Posielame Vám ponuku na grant v roku 2588

Anton Matejov,2014-01-07 12:44:47

v inštitútu cestovania v čase a skúmaniu histórie vesmíru AHAHO!Spojené kráľovstvo galaxii Vám ponúka plat 500 miliónov galaktických Bitcoinov platných pre civilizácie typu NT. Prosím potvrďte, súhlas s našimi licenčnými podmienkami a zákonmi, ktoré uverejníme v roku 2223!

Odpovědět

vyřešil jsem to

Radek Hroch,2014-01-07 09:58:36

Pokud prozradili by se náhodou, mohli by cestovat nazpět a prozrazení zabránit. Také je jasné, že žádný cestovatel není tak hloupí, aby se vzdal dobrovolně. Ti co by chtěli žít v naší době a vyhrát miliony, nedostanou cestovní pas. Co říkáte na můj výzkum? Teď bych prosil grant a místo ve věrohodném institutu. Tak kdo co nabídne?

Odpovědět

dobrý výzkum

Radovan Slegl,2014-01-07 09:36:11

Mne by zajímalo, čím se takový člověk živí, když jeho náplní práce je hledání cestovatelů v čase.....je vidět, že lidé vážně nemají co na práci

Odpovědět

Aj keby to bolo možné cestovať v čase asi nebudú.

Anton Matejov,2014-01-07 09:31:06

O útokov 11 septembra vedeli plánovači týchto útokov a niektorí čo ich realizovali. Mohli sa ľahko niekomu zdôveriť. Vedeli o tom aj CIA s odpočúvania. Pred útokmi ich varovali aj tajné služby Francúzka,a ešte jedného štátu, ktorý che vstúpiť do Nato. Teda viacerí to vedeli. S tým sa nedá argumentovať. Počul som aj jeden vtip na danú tému, že abnormálne málo židov prišlo vtedy do práce.Neviem nakoľko je to pravda. Ono by som nepodceňoval ani Mosadz. Al-Kaida ešte nezautočila riadne na Izraelské ciele, ale proti šítom a Hizbalahu áno, pripadá mi to zvláštne.
Čo sa týka cestovania v čase. Ak pripustíme v predpoklad, že je to možné. To by si ale cestovatelia ľahko mohli narušiť vlastnú budúcnosť. Ťažko uveriť, že vyspelejšia (keď dokážu zostrojiť takýto stroj času) civilizácia bude takto hazardovať, iba kvôli niektorým turistom, alebo zvedavosti.

Odpovědět

Hypotéza

Milan Závodný,2014-01-07 04:36:41

Existuje hypotéza, podľa ktorej sa realita neustále tvorí nová, po každom rozštiepení časovej osi. V takom prípade nie je možné sa vrátiť do vlastnej "skutočnej" minulosti, resp. vrátením "tam" vytvoríme históriu novú. Preto tu nemáme cestovateľov z budúcnosti. Pravdaže, také cestovanie časom porušuje napr. zákon zachovania hmoty a energie, lenže ak tej energie je nevedno koľko, tak neporušuje! Nová história je nový vesmír, a tam to ide.

Odpovědět

zle hľadali :)

Martin Smatana,2014-01-06 14:09:23

V BBC jedného takého určite majú, vedel predpovedať, že WTC 7 spadne.

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3312-brit-zvitezil-u-soudu-pote-co-obvinil-bbc-ze-zatajovani-faktu-o-11-zari

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz