Temná hmota je prostě … temná. Co o ní říct důvtipného a neopakovat se? Už asi každý ví, že zhruba 85 procent hmoty známého vesmíru neznáme. Obvykle se má za to, že by mělo jít o nějaké subatomární částice, ty nám ale zatím protékají mezi prsty. Přes stále intenzivnější úsilí nevíme, co je temná hmota zač a vlastně ani nevíme, jestli vůbec nějaká existuje. Přesto nás nepřestává fascinovat. O temné hmotě je obvykle řeč v souvislosti s působením gravitace na veliké objekty ve vzdáleném vesmíru a obvykle nemyslíme na to, že bychom ji měli zahuštěnou v bezprostřední blízkosti. Neplatí to ale vždy.
Při průletu několika minulých meziplanetárních sond kolem Země došlo k neočekávané změně jejich rychlosti. Steve Adler z Institutu pokročilých studií v Princetonu v roce 2009 navrhl, že by tyto jevy mohla způsobovat temná hmota, která by byla gravitačně svázaná se Zemí. A teď se na nedávném prosincovém setkání Americké geofyzikální unie v San Francisku zjevil telekomunikační expert Ben Harris z Texaské univerzity v Arlingtonu s výstředním nápadem, že by jisté pozorované anomálie ohledně satelitů mohlo vysvětlit soustředění temné hmoty kolem planety Země.
Harris si vzal do hlavy, že změří hmotu naší planety analýzou oběžných drah navigačních satelitů, které bychom měli znát s velmi velkou přesností. Měl k dispozici data o satelitech systému GPS (USA), GLONASS (Rusko) a Galileo (EU), dohromady za devět měsíců. Nakonec dospěl k závěru, že hmotnost planety Země je ve skutečnosti o 0,005 až 0,008 procent vyšší, než kolik činí hodnota ustanovená Mezinárodní astronomickou unií. Podle Harrise by takovou odchylku mohl vysvětlit disk temné hmoty kolem rovníku naší planety, který by měl průměr 70 tisíc kilometrů a tloušťku 191 kilometrů.
Je to šílenost? Nejspíš ano. Harris údajně nebral v úvahu vliv relativity a gravitační působení Slunce a Měsíce. Nakolik to vadí, to bez dalších informací jen těžko říct. Ba co hůř, na stejném fóru také představili předběžná data z letu sondy Juno, která v srpnu 2011 vyrazila k Jupiteru. Podle nich proběhl let zcela podle plánu a k žádným podezřelým změnám rychlosti Juno nedošlo. To pochopitelně vrhá dost špatné světlo na předcházející pozorování anomálií v letu meziplanetárních sond. Pokud by ale Harris měl pravdu, tak bychom zčistajasna přišli k disku temné hmoty kolem Země, což jistě není k zahození a možná bychom byli o něco blíž k vyřešení celé té hádanky s temnou hmotou.
Literatura
NewScientist 2.1. 2014, Wikipedia (Dark matter).
Blízká supernova by mohla ukončit hon na temnou hmotu
Autor: Stanislav Mihulka (23.11.2024)
Pochází temná hmota z Temného Velkého třesku?
Autor: Stanislav Mihulka (21.11.2024)
Supermasivní černá díra v raném vesmíru hltá hmotu a překračuje limity
Autor: Stanislav Mihulka (06.11.2024)
Ultralehká temná hmota by se mohla projevit v gravitačních vlnách
Autor: Stanislav Mihulka (23.10.2024)
Nový výzkum: Neutronové hvězdy by mohly být obklopeny mračnem axionů
Autor: Stanislav Mihulka (20.10.2024)
Diskuze:
Pioneery tu anomaliu maju
Tomas Habala,2014-01-07 21:55:06
Obidve sondy Pioneer vykazuju anomaliu vo svojom spomalovani. Spomaluju v prepocte o 1 km/hod za 10 rokov viac akoby mali.
http://en.wikipedia.org/wiki/Pioneer_anomaly
Jiří Havránek,2014-01-05 19:01:46
Já si toho Macha pamatuji ve formě: jak voda v kyblíku pozná, že ten kyblík rotuje vůči vzdáleným hvězdám.
Xavier Vomáčka,2014-01-06 14:08:30
To ano, ale Macha nezajímala vlastní rotace, ale setrvačnost. Tento kýblík uvedl jako jeden z příkladů na otázku o původu setrvačnosti.
Mach byl mimoň
Pavel A1,2014-01-07 00:04:16
Hlavně už od roku 1915 víme, že Machovy úvahy jsou od základu chybné. Sice byly velkou inspirací pro Einsteina při odvozování OTR, ale nakonec se ukázalo, že byly zcela chybné a OTR je vyvrací. Nevím, proč se v mnoha diskusích používají jako argumenty tvrzení více než sto let vyvrácená (a to není jen Mach, i některé Einsteinovy omyly se dodnes předkládají jako nezvratitelná pravda, jen proto, že je pronesl sám velký Einstein a tak se o tom nesmí pochybovat, a dalších příkladů jsou tisíce).
Jiří Havránek,2014-01-07 00:34:33
Ono je lepší psát konkrétně v čem byl mimoň, ono se do dneška uvádí, že zkritizoval Bohrův model atomu (planetární) jako nesmyslný, ale konkrétní zdůvodnění ne. V reálu Bohrův model atomu mimo byl, takže z nějakého důvodu měl pravdu. jinak jsme sto let od té doby, přibyl Higgsův boson se svými atributy, temná hmota a energie, Vilczek sám tvrdí, že teorie strun jsou vlastně moderními teoriemi eteru, obecně proti roku 1915 je zde něco navíc a i v té době byly k dispozici hypotézy, které by při znalosti předchozího byly vážnými favority na rozpracování, konkrétně Nordstom je zmiňován jako hypotéza vedoucí též k popisu relativistických vztahů.
moc to asi nesouvisí ...
Jan Kment,2014-01-05 14:52:02
Omlouvám se, ale stále mi vrtá hlavou, že když se těleso ve vesmíru otáčí, působí na jeho partie mimo střed odstředivá síla...
Znamená to tedy, že směry ve vesmíru jsou absolutní? Nemohlo by pak rozpínání vesmíru být způsobeno jeho rotací jako celku?
Jiří Havránek,2014-01-05 15:25:47
Docela hezká otázka. Začnu parafrází E. Macha: jak vesmír pozná, že rotuje? Druhá věc je, že by důsledkem rozpínání byl pokles rychlosti rotace a v důsledku pokles rychlosti rozpínání vesmíru. Tedy ne zrychlené rozpínání.
Díky, ale...
Jan Kment,2014-01-05 15:43:57
úplně nerozumím :-)
Proč by měla rotace zpomalovat? Mě spíš napadá, že se vzdáleností od středu roste odstředivá síla a klesá dostředivá gravitace...???
Re:
Vít Výmola,2014-01-05 17:28:59
Rovnou několik připomínek (a pravděpodobně z hlediska geometrie vesmíru míň podstatných):
- vesmír by musel mít střed a v něm bysme museli být my (rozpor s pozorováním)
- rychlost rozpínání by závisela na úhlu od osy rotace, v ose by bylo dokonce nulové (rozpor s pozorováním)
- v celém vesmíru by musela působit Coriolisova síla (nepozorujeme)
- a tak dál...
Ohledně poklesu rotace jde o zachování momentu setrvačnosti.
Rotace
Xavier Vomáčka,2014-01-05 18:05:10
ad zpomalování rotace, poznámka: i kdyby vesmír na svém počátku rotoval s obrovskou frekvencí, tak při obrovské expanzi (v inflačním) vesmíru by rotace zpomalila natolik, že by byla dnes prakticky neměřitelná.
ad odstředivá síla: rozdíl mezi tím, jestli rotuji já nebo vesmír kolem mě, je v tom, na koho působí "odstředivá síla". Takže pokud já cítím, že na mě působí nějaká síla působící od středu rotace tak rotuji já, ne vesmír.
ad E.Mach: ono to ani tak nesouvisí přímo s rotací, ale se setrvačností těles. Rotace je složený setrvačný (přímočarý) pohyb spolu se silou, která drží těleso na konstantní vzdálenosti od středu rotace, tudíž je to zrychlený pohyb (působí síla) a ve výsledku jde tedy jednoduše rozpoznat kdo rotuje (jestli já, nebo moje okolí), viz pro porovnání rovnoměrného přímočarého pohybu (kdy nevíme kdo stojí a kdo se pohybuje) od pohybu zrychleného (kdy víme kdo zrychluje a kdo ne).
Se mi líbí
Mojmir Kosco,2014-01-06 09:22:01
ta poznámka že je v rozporu s pozorováním. Pozoruji že vše hmotného ve vesmíru rotuje od nejmenšího po největší .Proto že se mi zdá že vesmír je hmotný (holografický vesmír by umožňoval cokoli) vychází mi že vesmír jako celek rotuje a to dokonce i proto že je víceméně plochý ( zda je na želvě nechám k diskuzi). Koneckonců pořad platí že stáčí najít pevný nehybný bod a pohnu zeměkoulí
Re: Mojmir Kosco
Xavier Vomáčka,2014-01-06 13:59:40
To že rotují hvězdy, planety kolem hvězd a galaxie kolem svých středů, neznamená že rotuje vesmír jako celek. Přece když jedete na kole a rotuje přední i zadní kolo, tak to neznamená, že rotuje celý bicykl.
Pokud by vesmír rotoval, ať již kolem jakéhokoliv středu, byla by pozorována anizotropie jakéhokoliv záření směru kolmém na směr rotace vůči směru radiálnímu. Protože ve směru radiálním by světlo cestovalo od zdroje po delší (spirálovité) dráze než ve směru axiálním. A to pozorováno není.
Jiří Havránek,2014-01-07 13:24:15
Ono vlastní zrychlování expanse našeho vesmíru by mohlo být způsobeno urychlováním (zpomalováním) rotace časoprostoru vnějším vesmírem (po mém strutura vakua vnějšího vesmíru strhává do rotace strukturu vakua námi pozorovaného vesmíru), pak by se hmotný vesmír mohl zrychleně rozpínat
To Xavier
Mojmir Kosco,2014-01-07 14:41:40
no jo nerotuji pouze vzhledem ke kolu ale jinak rotuji pěkně v souladu se zemí no jak jste vzpomenul. prostě všechno hmotné nějakým způsobem rotuje a nemusí to být jenom kolem vlastní osy .
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce