Kostní dřeň se může změnit v buňky mozku  
Dva nezávislé výzkumné týmy podaly důkazy, že buňky kostní dřeně se mohou přeměnit na mozkové kmenové buňky. Pokusy dávají naději že transplantací buněk získaných z kostní dřeně půjde léčit celou řadu onemocnění mozku.
 Představa, že člověk s Alzheimerovou nemocí může k léčbě použít své vlastní buňky je fascinující. A přitom se nemusí jednat o utopii. Během uplynulého týdne tento nastíněný scénář  potvrdily hned dva výzkumné týmy.  První tým je takříkajíc od sousedů a jeho členem je neurolog Alexander Storch z univerzity v německém Ulmu. Storch referoval o tom, že se jim podařilo vypěstovat mozkové kmenové buňky z dospělých kmenových buněk kostní dřeně minulý týden a  jeho vystoupení na setkání neurologů v San Francisku v Kalifornii, USA vzbudilo velký rozruch. Poprvé se totiž podařilo dospělé lidské buňky kostní dřeně (stromální buňky) kultivovat v mediu, tak dlouho, než se z buněk kostní dřeně staly buňky mozkové. Podle Storcha, jejich společný německo-polský tým již plánuje touto metodou zahájit léčbu u lidí, ale než k tomu dojde chtějí si ještě ověřit na zvířatech, do jaké míry jsou tyto konvertované buňky (dříve kostní dřeně, nyní mozkové), schopny se zapojit do činnosti mozku a provést funkční regeneraci poškozených oblastí mozku.

Prakticky ve stejnou dobu, kdy došlo ke zveřejnění výsledků zmíněné německo-polské spolupráce se dostala na veřejnost  informace z univerzitního pracoviště v USA, která výsledky pokusů Evropanů nepřímo potvrdila. Zatímco Evropané buňky kostní dřeně týdny opečovávali v termostatu s řízenou atmosférou a jako alchymisté čarovali s koncentracemi a složením živných medií a  růstových stimulátorů, Američané dospěli prakticky ke stejným závěrům i když šli na věc z opačného konce. Oba přístupy mají společný jen odběr kostní dřeně. Americký tým se zaměřil na sledování žen, které byly léčeny na rakovinu ozářením a chemoterapií a následně byly ošetřeny injekcí kmenových buněk z kostní dřeně. Kostní dřeň se takovým pacientům aplikuje proto, aby se zajistila obnova buněk imunitního aparátu, které léčbou rakoviny utrpěly a které musejí být nahrazeny aby v těle mohly vznikat protilátky a aby pacienti nepodlehli banálním infekcím. V našem případě se jednalo o ženy, kterým byly do žíly aplikovány mužské kmenové buňky. S odstupem času se u těchto žen zjistilo, že část buněk kostní dřeně se musela dostat až do mozku a že se zde tyto buňky uhnízdily a staly se součástí mozkové tkáně (hippokampu).



Podařilo se to prokázat proto, protože dárci kostní dřeně byli muži a jak víme, buňky mužů mají pohlavní chromosom Y. Buňky žen mají dva X chromosomy, ale chromosom Y jim chybí. A protože v mozku sledovaných žen byly zjištěny nervové buňky s Y chromosomem, nemohlo jít o nic jiného, než že aplikované buňky kostní dřeně skutečně daly vznik nervovým buňkám mozku. Zjistili to výzkumníci na Gainesvilském pracovišti Floridské univerzity. Jeden z pracovníků podílejících se na tomto výzkumu je Dr. Edward Scotty. Také on se, obdobně jako jeho evropští kolegové, vyjadřuje v tom smyslu, že kmenové buňky kostní dřeně se začnou využívat k léčbě neurodegenerativních nemocí, protože kostní dřeň je jako zdroj kmenových buněk podstatně dostupnější než embryonální buňky.  Optimismus v tomto směru podporují i dřívější pokusy na myších, protože ty rovněž naznačily, že buňky kostní dřeně mohou v mozku myší dát vznik novým gliovým buňkám a také neuronům.


Získávání embryonálních buněk a jejich použití k transplantacím naráží u veřejnosti na celou řadu legislativních omezení. K použití buněk kostní dřeně výhrady nejsou.


Samozřejmě, že všechno v tuto chvíli ještě není vyřešeno a že bude třeba například zjistit, jak co nejefektivněji buňky dopravovat do těch správných, poškozených míst v mozku. Možná se vyskytnou i další problémy. Přesto jsou zprávy z konce minulého týdne  velmi optimistické a jsou příslibem především pro nemocné Parkinsonovou chorobou, Alzheimerovou chorobou, roztroušenou sklerózou, autismem a možná i pro ty, jimž mozek poškodil úraz.

Každé vědecké pojednání by mělo končit závěrem. A protože velké objevy nepotřebují mnoho slov, i zde se dá podstata shrnout do jediné věty:
Buňky z mužské nohy se mohou úspěšně adaptovat a plnit funkci ženského mozku.

Datum: 05.05.2004
Tisk článku


Diskuze:

kmenové buňky

Petra S,2011-04-07 13:57:45

Dobrý den, posílám odkaz na článek:
http://www.solen.cz/pdfs/neu/2005/02/03.pdf
Kmenové buňky: současný stav laboratorního výzkumu a perspektivy léčby míšního poranění.
Autory jsou Mudr. Soukup, Karbanová, Mokrý, Suchomel
Obecně léčba míšního poranění je poměrně problematická záležitost, naráží mj. na neschopnost podpůrných buněk umožnit axonům včasnou regeneraci.
Velkým pozitivem článku ovšem je, že vyvrací dogma o nemožnosti regenerace nervové tkáně...

Odpovědět

kmenové buňky a "oprava" poškozené míchy

Tomáš Čechovský,2006-10-19 17:46:30

Vážený pane Pazdero, kmenové buňky je téma, které mě do nedávna nic neříkalo. Vše se změnilo těžkým úrazem mého kamaráda, který si zlomil sedmý obratel, jehož úlomek zdevastoval míchu. Stav je takový, že prakticky od prsou dolů nic necití a tedy neprobíhají volní pochody. Hledám každé stéblo, kterého bych se rád chytil a pomohl mu.. Zkuste mi poradit kam se obrátit , případně o informaci jak daleko je vývoj v této oblasti a zde je vůbec šance tyto kmenové buňky např z kostní dřeně použít pro nápravu takto poškozeného nervového řečiště.

Děkuji .

Odpovědět

naděje

Majka,2004-08-07 12:10:46

Sleduji výzkum kmenových buňek, protože je to při mém postižení jediná naděje na zlepšení. Věřím určité "osvícenosti" lidí, že nebudou zase bránit pokroku, který nám příroda nabízí.

Odpovědět

No ono na té ušetřené energii něco je,

Pavel Brož,2004-05-09 17:40:22

ostatně v některých případech se dokonce mezi odborníky používá termín "testosteronová demence" jakožto výraz toho, jak s muži ten testosteron leckdy zametá. Nicméně, nemohu si pomoci, ale varianty člověka se sníženým testosteronem (ženy) i přes ten údajný demenciózní účinek testosteronu ty muže v té inteligenci nijak valně nepřevyšují (pokud vůbec, ehm). Čím to bude, nemám nejmenší zdání. Ženský mozek na zkoušku bych ale opravdu neriskoval - soudě podle svých četných kolegyň, bych si pak se statisticky významnou pravděpodobností začal pravidelně kupovat Ring, Spy, a podobná hodnotná periodika, věnovat patřičně času objektivnímu hodnocení vzhledu svých nepřítomných kamarádek, a mít spoustu jiných duchaplných zájmů, na jejichž provozování mé křehké cynické nitro není přírodou uspořádáno (zkrátka řečeno bych něco takového asi nevydejchal).
Mimochodem, první příznaky demence se už u mě dostavují, takže mé starosti zřejmě nebyly předčasné - mrknul jsem doma do té Koukolíkovy knížky, a zjistil své těžké pochybení - nebylo to v Koukolíkovi, bylo to tuším v Genomu od Matta Ridleyho, nebo v knížce Geny a osobnost (jo, a bude to asi už jen horší a horší :-)))

Odpovědět

Pavle, Pavle...

Jirka,2004-05-08 20:20:21

Tnes do ziveho! Ale naprosto s Tebou souhlasim. Uz pri mem mladi jsem presvedceny, ze zeny jsou z Venuse a muzi z Marsu. Tak to je a ani zadny sovinismus nebo feminismus (co je asi tak horsi?) to nezmeni.

Jen v jednom s Tebou nesouhlasim. Ja bych si ten zensky mozek chtel jednou vyzkouset, treba bych konecne ty klicky a zatacky pochopil. A konecne bych taky mohl vyuzit usetrenou energie, ted spotrebovavanou podvedomymi mamenimi pekelnymi, na neco uzitecneho.

Odpovědět

Ad wil-m: Málo čtete Koukolíka!

Pavel Brož,2004-05-07 13:52:08

No já ty starosti mám proto raději dopředu, a to právě z toho důvodu, že si velice dobře uvědomuju, že až budu dementní, tak už nebudu mít žádnou moc ovlivnit, jaké myšlení mi může v hlavě po případném zákroku vykvést J)) Jinak, musím Vám vytknout, že málo čtete Koukolíka, jinak byste věděl/a, že právě ony typicky mužské či naopak ženské geny způsobují onu naprosto odlišnou výstavbu mozku muže a ženy, která je pak zodpovědná za mnohé neodpáratelné odlišnosti typického myšlení muže a ženy. A proto Vám velice dobře radím: čtěte Koukolíka, čtěte Koukolíka, čtěte Koukolíka, jinak se z toho zblázníte! Já čtu od Koukolíka všechno, co napíše, sice zdaleka ne všemu, co píše, i porozumím, ale mám pevnou důvěru v to, že to píše dobře. Kdyby Koukolík napsal telefonní seznam, určitě bych si jej od něj přečetl, takovou mám v něj důvěru! Mohu mimochodem doporučit jeho velice pěknou, i když poněkud dražší, knížku Lidský mozek, kterou byste si určitě neměl/a nechat uniknout, pokud chcete porozumět třeba tomu, kde se v mužské hlavě líhnou ty šovinistické názory. Ale abych čtenáře nemátl, autor té knížky má ve skutečnosti k šovinismu na hony daleko, a ta knížka je velice poučná.
Zato já mám naproti tomu k šovinismu velice blízko, a umím svůj postoj i náležitě zdůvodnit, nebo chcete-li okecat. Především se mohu zaštítit tím, že vlastně vůbec netvrdím nic o nadřazenosti mužského myšlení nad ženským, pouze lpím na tom, že jsou dost odlišná. Naopak, svým způsobem je ženské myšlení v mnohém naprosto revoluční - vezměte si např. ten originální ženský přístup k prostorové orientaci, který na hlavu staví otřepané klišé, že k něčemu takovému potřebujete vycházet z topografických vztahů mezi místy a různými objekty, bez kterých se ale žena ve svých závěrech zcela obejde. Nebo ty ostře řezané logické zatáčky, které při hádce mezi mužem a ženou nedělají ženě sebemenší problém, zato mužský mozek jimi zkrátka nemá šanci projet. A podobných příkladů by se dalo jmenovat hodně. Proto je celkem pochopitelné, že z ryzí úcty k takovému druhu myšlení bych považoval za přímo svatokrádežné, kdybych se něčeho tak drahého byť jen pasivně zmocnil.
Naopak ženy by měly mít veliký zájem na tom, aby zase právě jim nebylo implantováno myšlení typicky mužské. Mohlo by to být pro ně pravé utrpení. Moc se o tom nemluví, ale nositel mužského mozku to nemá ve svém životě dvakrát jednoduché právě pro to břemeno, které typicky mužské myšlení obnáší. Takový mužský mozek velkou část času věnuje podvědomým výpočtům a geometrickým porovnáváním tvarů, a to tvarů určitých partií žen, se kterými muž přichází do styku. Ani my muži samotní si to kolikrát neuvědomujeme, ale naše mozky vlastně téměř bez přestání vyhodnocují jisté proporce těch kterých partií, dělají jejich podvědomá vyhodnocování, a to i tehdy, když jsme v pilném pracovním rozhovoru s našimi kolegyněmi. Je to energeticky velice vyčerpávající, a vyhnout se tomu nemůžeme, jsme na to totiž geneticky naprogramovaní. Věřte tomu nebo ne, ale vyhodnocuje i papež, akorát, pokud na to přijde, to považuje za mámení pekelná. Ženy vůbec nemají potuchy, jaký obrovský záběr to obnáší, být mužem! Představte si, že by taková žena po úspěšné implantaci mužských mozkových buněk začala nevědomky bloudit svým zrakem do ženských výstřihů, spočívat o zlomek vteřiny déle na jejich pozadích, a dělat mnoho jiných typicky mužských činností, kterým se žádný muž ubránit neumí, a které se maximálně tak ještě učí úspěšně maskovat. Myslíte si, že by té ženě taková změna myšlení nevadila?

Odpovědět

:-)

Kubrt,2004-05-07 12:27:39

:-) Uzasny objev + s humorem napsany clanek (tim myslim ten konec)
Lidi nebudte takovy "PRIZDISRACI" nemyslim, ze musime vse brat na 100% vazne. Jestli se na veci v zivote nenaucime koukat alespon trochu s nadhledem tak nam pak nepomuzou zadne uzasne objevy protoze se casem navzajem pobijem!

Odpovědět

ad Pavel Brož

wil-m,2004-05-07 11:20:42

az budete uplne dementni, bude vam myslim srdecne jedno, co s vami udelaji, natoz aby jste mel starosti s tim, jake myslenky ve vas pracuji. dle meho je to uzasny objev a tyhle sovinistivcke nazory me obcas velice udivuji. podle me to neni o vlivu zenskeho mysleni na muzske bunky, ale o procesech daleko slozitejsich a hlavne na jine urovni, rekneme materialni, ale to uz by byla spise otazka pro neuro ci jine odborniky/
poznamka druha- o par dni drive zde vysel clanek ve kterem se pise o potlaceni vlivu alzheimerovy nemoci pomoci bunek z vlastni pokozky. http://www.osel.cz/index.php?clanek=729&music=&x= .

Odpovědět

Ad Karel - neděste mě!

Pavel Brož,2004-05-05 16:11:43

Pokud to opravdu platí i naopak, tak ... šlo by napsat nějakou právně závaznou cedulku, kterou bych u sebe nosil, a která by, až budu senilní a dementní, zakazovala implantovat mi do mozku ženské buňky? Ne že bych měl snad něco proti ženám, to v žádném případě, ženy mám rád, ale, víte, tato oblast je ještě nepříliš probádaná, a co když se ty nové buňky budou vyznačovat ženským myšlením (opět, nic proti němu nemám, pakliže neprobíhá zrovna v té mé hlavě).

Odpovědět

Ten závěr je super...

Petr,2004-05-05 14:18:52

Politická nekorektnost je přirozenou reakcí na realitu... ;-)

Odpovědět

Ten závěr je otřesný...

Karel,2004-05-05 12:04:09

Jen drobnost, že naopak to platí taky

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz