Drony k vaším službám
Drony mají především pověst nelítostných zabijáků, číhajících trpělivě na nic netušící oběť, vysoko na obloze. Jeff Bezos, zakladatel Amazonu, vypustil do světa zprávu o tom, jak skvěle a rychle bude tento internetový obchod dodávat svoje zboží pomocí octoptér, osmivrtulových letounů, které Vám během půl hodiny od zaplacení dovezou vaše zboží až na váš práh. Jenomže tento plán má prozatím celou řadu ale, především to, že v USA dosud neexistují pravidla pro provoz civilních dronů a jejich vytvoření Federální úřad pro letectví plánuje až na rok 2015. Do té doby zůstane pouze u plánů a zkoušek.
Jinde jsou ale mnohem dál. O prvenství v tom, která země bude mít jako první funkční balíkový systém, založený na rozvážce pomocí bezpilotních letounů v současnosti soupeří Čína a Nový Zéland. V Číně je to projekt financovaný dodávkovou službou Shunfeng Express, který čeká na povolení úřadů. Ještě předtím krátce fungovala rozvážková služba Pie in the sky, která v Šanghaji rozvážela koláče svým zákazníkům pomocí šestivrtulových letounů. Ovšem po nějaké době se dostala do centra pozornosti čínských úřadů, které rozvážku brzo uzemnili. Teď, stejně jako Shunfeng Express čeká na oficální povolení, aby mohla svoji službu znovu spustit.
Zatímco v přeplněných čínských městech, sužovaných častými dopravními zácpami, jsou drony jasnou alternativou aut, na Novém Zélandu čelí opačnému problému – na řadu míst prostě silnice nevedou. Startup Aria Logistic zde vyvíjí open source projekt autonomní inteligentní sítě bez pozemních cest (Autonomous Roadless Inteligent Array – ARIA). Tato společnost navázala spolupráci s největším místním producentem bio potravin, firmou Ooooby (Out of Our Own Backyards). Prozatím na zkoušku, jak se rozvážka drony osvědčí.
Drony tedy přinášejí celou řadu výhod. Jak v přeplněných městech, tak v oblastech bez infrastruktury jsou rychlejší a levnější než jiné druhy dopravy. Nevýhodou je váhové omezení na pouhých několik kilo, stejně jako velikost přepravované zásilky. Důležité je, že již běžící programy dokazují technickou realizovatelnost této myšlenky a jako obvykle se čeká, až legislativa dohoní současný technický pokrok. To platí pro USA stejně jako pro Čínu. Ale je tu celá řada výzev pro navigaci dronů, jako jsou třeba elektrická vedení, nepředvídatelné vzdušné proudy mezi výškovými budovami a nepříznivé počasí obecně, nebo třeba střet s hejnem ptáků. Anebo nepřející soused s brokovnicí …
Amazonem testovaná octoptéra
Čínský dron od Shunfeng Express
Zdroje: Pie in the sky http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/10206212/Pie-in-the-sky-Chinese-authorities-shoot-down-worlds-first-cake-drones.html
Cina a Shunfeng Express: http://qz.com/120654/china-could-become-the-first-country-to-legalize-parcel-delivery-by-drone/
ARIA: http://aria-logistics.com/
Inteligentní sebevražedný dron HX-2 spojuje autonomii, přesnost a masové nasazení
Autor: Stanislav Mihulka (09.12.2024)
Taktická inovace: Soframe postavili terénní dron s laserovou věží
Autor: Stanislav Mihulka (25.11.2024)
Čína vyvinula mobilní a notně masivní mikrovlnný systém proti hejnům dronů
Autor: Stanislav Mihulka (14.11.2024)
Polsko sází v obraně proti dronům na futuristický protiletecký kanón ráže 35 mm
Autor: Stanislav Mihulka (03.11.2024)
Bolt-M od Andurilu představuje evoluci sebevražedných dronů
Autor: Stanislav Mihulka (27.10.2024)
Diskuze:
300 let jsme trpěli a teď ještě tohle !
Jaroslav Lepka,2013-12-06 11:28:59
Spíš by mne zajímalo, jestli nám, dědicům velkého Járy, opět upřou prvenství a patentová práva, stejně jako autorská práva v případě operetní fresky Proso.
Doporučuji opravu
Pavel Foltán,2013-12-04 18:28:39
… osmi vrtulových letounů… – nejedná se o "osm vrtulových letounů", ale o blíže nespecifikovaný počet "osmivrtulových letounů".
Totéž platí pro "šesti vrtulových letounů".
Dále bych všude opravil "droni" na "drony", jde o (zatím) neživé stroje :-)
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce