Výzkumníci dokáží vybavit rostliny pro jejich boj se znečištěním. Vpravili do žluté lupiny modifikované bakterie , které dokáží rozložit organické sloučeniny. Podle informace uveřejněné v časopise Nature Biotechnology je rostlina vybavená těmito bakteriemi velmi efektivní při odstraňování toxických zbytků toluenu z půdy. A co víc, bakterie rozloží chemikalii uvnitř rostliny a ta jej dále neuvolňuje do prostředí. Množství toluenu uvolňovaného listy takové rostliny do atmnosféry klesne o 70%.
Bakterie Burkholderia cepacia se po „upravách“ dokáže vypořádat s organickým rozpouštědlem.
Nového požírače chemikálií vytvořil Daniel van der Lelie z Brookhavenské národní laboratoře, se svými kolegy tak, že vložil kód z bakterie Burkholderia cepacia G4, která dokáže štěpit toluen, do druhého typu bakterie, B. cepacia L.S.2.4, která se běžně ve žluté lupině vyskytuje. Toluen je ve vodě rozpustná organická látka, která se hodně používá jako rozpouštědlo. Je obsažena v řadě barev jako rozpouštědlo, je součástí lepidel, odlakovačů na nehty,…
Rostliny, které obsahovaly modifikovanou bakterii B. cepacia, a které rostly na tolenem zamořené půdě, nevykazovaly žádnou toxicitu, protože je jejich bakterie ochránily. Rostliny, které modifikovanou bakterii neobsahovaly, také dokázaly ze znečištěné půdy toluen „vytáhnout“, nedokázaly jej ale rozložit a uvolňovaly jej z listů opět do prostředí. Rostliny s modifikovanou bakterií znečišťovaly atmosféru toluenem jen minimálně.
Lupina žlutá (Lupinus luteus) se s novou upravenou bakterií Burkholderia cepacia stává pomocníkem při dekontaminaci prostředí zamořeného organickými sloučeninami. Podle typu upravené bakterie budou rostliny specializované na různé typy znečištění.
Dalším cílem Lelielova týmu je rozšíření pokusů i na další rostliny, především na topoly a vrby. Od nich si slibují, že budou čistit kontaminované spodní vody.
Diskuze: