Dron nazvaný Maveric má pružná křídla, zaoblené tělo a na ocase tlačnou vrtulí. V letu si ho lze snadno splést s kroužící vránou, poštolkou či jiným dravcem. Vystoupat může do výšky sedm a půl kilometru (25 000 stop) a letět rychlostí až sto kilometrů za hodinu (65 mph).
Vypouštět se dá ručně nebo lze k šetření energie baterie využít speciální katapult. Motorek je tak tichý, že z výšky nad 100 metrů ho není slyšet. Fotoaparát má pták v podbřišku a je v otočné kouli, kterou lze dle potřeby zaměřit natáčet všemi směry. Baterie vydrží ptákovi na hodinu provozu. Výměna za novou zabere jen 30 sekund. I tak je taková operace značně riskantní. V případě odhalení dá přistávací manévr protivníkovi jasně najevo, odkud vítr fouká. K čemu přesně Maverica armáda tak rychle potřebuje, nezveřejnila. Nejspíš ke špehování nic netušících teroristů.
Obvykle trvá roky, než se obdobná zakázka vyřeší, předvede a produkt je ve stavu schopném předání. Technikům z Priorie na to stačilo půl roku a v kapse již mají smlouvu na 36 zhruba kilogramových ptáků (2,5 libry). Zakázku za čtyři a půl milionu dolarů armáda prý dostane již příští měsíc a vojáci údajně ovládání Maverika trénují.
Pramen: Prioria
Čína vyvinula mobilní a notně masivní mikrovlnný systém proti hejnům dronů
Autor: Stanislav Mihulka (14.11.2024)
Polsko sází v obraně proti dronům na futuristický protiletecký kanón ráže 35 mm
Autor: Stanislav Mihulka (03.11.2024)
Bolt-M od Andurilu představuje evoluci sebevražedných dronů
Autor: Stanislav Mihulka (27.10.2024)
Zlatý orel HS je malý autonomní vrtulník, co dokáže uštědřit velkou ránu
Autor: Stanislav Mihulka (11.10.2024)
Vysoce autonomní protidronový dron polských APS loví drony nárazem
Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2024)
Diskuze: