Al Gore býval za Clintona vicepresidentem USA. V roce 2006 se proslavil dokumentárním filmem „Nepříjemná pravda“. V něm například hrozí, že se kvůli globálnímu oteplování vypne teplý Golfský proud a přijde nová doba ledová. To zní dost hrozivě, protože noviny informují, že Golfský proud už opravdu začíná dramaticky zpomalovat.
Možná bych ale s nákupem kožichů ještě nespěchal. Golfský proud zpomaluje a zrychluje každou chvíli. Jsou to běžné sezónní výkyvy jako střídání ročních období. Vysvětluje to článek Quirina Schiermeiera „Ocean circulation noisy, not stalling” v Nature. Z vrtů v ledovcích Grónska (např. vrt GISP2) víme, že například za časů starého Říma bylo v Atlantiku tepleji než dnes a přesto se Golfský proud nevypnul. Golfský proud navíc může ovlivnit jen Evropu, nikoli Antarktidu, nemůže tedy způsobit celosvětovou dobu ledovou.
Je sice fakt, že Evropa má teplejší klima než východ Kanady, ač jsou na stejné zeměpisné šířce. Pokud byste tomu ale chtěli učinit přítrž, vypnout Golfský proud by nestačilo. Museli byste obrátit směr rotace celé planety. Díky ní se v našich zeměpisných šířkách větry stáčejí po směru hodinových ručiček (Coriolisova síla). Tedy oceánský vzduch z Atlantského oceánu proudí na východ do Evropy, nikoli na západ do Kanady. To proto je v Evropě tepleji. Jde o vítr. Golfský proud s tím nemá mnoho co dělat. Podrobněji tento mýtus vysvětluje článek profesora Richarda Seagera „The Source of Europe"s Mild Climate” v American Scientist.
Není divu, že Gorův snímek „Nepříjemná pravda“ byl britským Nejvyšším soudem označen za vědecky nepodložený. Soud: „Podle klimatického panelu OSN je velmi nepravděpodobné, že by se oceánský dopravníkový pás v budoucnu vypnul, ač se pokládá za pravděpodobné, že se termohalinní cirkulace může zpomalit.” Soud nařídil, že pokud se Gorův film promítá ve školách, musejí být děti na nepravdy upozorněny. České vydání knižní podoby „Nepříjemné pravdy“ bohužel dotovalo české ministerstvo životního prostředí.
Al Gore za svůj film dostal Nobelovu cenu míru a Oskara za nejlepší dokument. Nápad s Golfským proudem přitom převzal z Emmerichova katastrofického sci-fi filmu „Den poté“ (2004). Z tohoto sci-fi si do svého „dokumentu“ bez dovolení vypůjčil i jednu scénu s animovaným hroutícím se ledovcem. Televizi ABC to potvrdil animátor filmu.
U Emmericha byla zápletka dotažena ad absurdum, protože ve filmu doba ledová (zaviněná vypnutím Grónského proudu) nastupuje během pár vteřin. Takže letící helikoptéra zmrzne v letu na rampouch včetně paliva a pilota. Režisér se hájí, že precedentem jsou mamuti. Ti přece také zmrzli bleskově, o čemž svědčí, že měli ještě v žaludku čerstvou ještě nestrávenou trávu, no ne?
Jenže to je chyták. U slonů a mamutů v žaludku nedochází k trávení nikdy. Slouží jen jako sklad, k trávení jsou střeva. Dále, ne každé umrzlé zvíře je automaticky obětí doby ledové. Třeba v Mongolsku v roce 2009 ve vánicích umrzly desítky tisíc kusů dobytka, také s trávou v hubě. Většina mamutů nejspíše vůbec neumrzla. Většinu mamutů nacházíme v „yedoma“, což je větrem navátá spraš. Zasypaly je „písečné bouře“. Navíc nalezení mražení mamuti nezemřeli najednou, ale desítky tisíc let od sebe.
Bleskové zmražení má sice v reálném světě jakýsi předobraz. Když končila poslední doba ledová, oteplovací trend byl asi na tisíc let přerušen mrazivým obdobím zvaným Mladší Dryas. Jeho nástup ale přišel během desítek let, ne desítek minut. Jenže ani tady strašení Golfským proudem neobstojí. Dlouho byla sice populární teorie, že tehdy kvůli oteplování roztál led v Severní Americe a protrhla se hráz obřího jezera Agassiz. Čerstvá voda pak zředila Golfský proud a ten se prý vypnul. Tato teorie má jedinou chybičku. Jak ukázal Thomas Lowell z University of Cincinnati, k protržení tohoto jezera došlo až stovky let po začátku chladného období. Jezero Agassiz se zřejmě nikam nevylilo. Prostě se v důsledku změny místního klimatu vypařilo.
Tyto závěry jsou v souladu se zjištěním vědců z Lamont Doherty Earth Observatory (Piotrowski a kol. 2005). Ukazuje se, že změny cirkulace oceánských porodů jako je ten Golfský, přicházejí vždy až po změnách klimatu. Nejsou příčinou, ale naopak důsledkem. Kolikrát už jsme v klimatologii takovou záměnu příčiny a důsledku viděli?
Emmerich ale svůj námět nečerpal z vědecké literatury. Předlohou jeho filmu byla kniha „Příchod globální superbouře” (The Coming Global Superstorm) od Arta Bella a Whitley Striebera. Což jsou známí tvůrci rozhlasových pořadů o nadpřirozenu a paranormálních záhadách („Coast to Coast AM“ a „Dreamland“). Pan Strieber napsal rovněž knihu vzpomínek „Communion“ o tom, jak ho prý uneslo UFO.
Literatura:
Bell, Art a Strieber, Whitley. The Coming Global Superstorm (Pocket Star Books, 1999)
Broecker, Wallace S. (2006). "Was the Younger Dryas Triggered by a Flood?". Science 312 (5777): 1146–1148.
Carlsson, Anders E. What Caused the Younger Dryas Cold Event? (Geology, duben 2010)
Golfský proud se zastavuje, tvrdí britský vědec (Ekolist.cz 2.12.2005)
Ice Age Ocean Circulation Reacted To, Did Not Cause, Climate Change At Glacial Boundaries (Science Daily, 1.5. 2005)
Long-Lost Lake Offers Clues to Climate Change (web University of Cincinnati, / říjen 2011)
Lowell T.V. et al. Radiocarbon deglaciation chronology of the Thunder Bay, Ontario area and implications for ice sheet retreat patterns (Quaternary Science Reviews, v. 28, p. 1597–1607, 2009)
Piotrowski, A. M., S. L. Goldstein, S. R. Hemming, and R. G. Fairbanks (2005), Temporal relationships of carbon cycling and ocean circulation at glacial boundaries, Science, 307 (5717), 1933-1938.
Seager, Richard. The Source of Europe’s Mild Climate (American Scientist 11.12.2008)
Schiermeier, Quirin. Ocean circulation noisy, not stalling (Nataure 448, srpen 2007)
Taber, S., Perennially frozen ground in Alaska: its origin and history, Geological Society of America Bulletin 54:1433–1548, 1943.
Vereshchagin, N.K., The mammoth ‘cemeteries’ of north-east Siberia, Polar Record 17(106):3–12, 1974; p. 3.
Will global warming trigger a new ice age? (Guardian 13.11. 2003)
Psáno pro Osel.cz a Klimaskeptik
Rozprašování diamantů do atmosféry je znovu ve hře
Autor: Josef Pazdera (20.10.2024)
ExxonMobil si zachraňuje karmu největším úložištěm oxidu uhličitého v USA
Autor: Stanislav Mihulka (13.10.2024)
Rizika plynoucí z akceptace posledních doporučení organizace Fakta o klimatu
Autor: Vladimír Wagner (08.10.2024)
Další zdroj CO2 s kterým se nepočítalo
Autor: Josef Pazdera (28.01.2024)
Sluneční šlamastyka: Masivní solární farmy mohou měnit klima jinde ve světě
Autor: Stanislav Mihulka (14.01.2024)
Diskuze: