Ve dnech 22.11-1. 12. 2013 se v prestižních konferenčních prostorách pražského hotelu Don Giovanni uskuteční mezinárodní astrofyzikální konference věnovaná otázkám výzkumu černých děr a neutronových hvězd, rentgenové astronomie, teorie akrečních procesů a alternativních teorií gravitace. Uspořádání konference se širokou mezinárodní účastí zahraničních expertů je jedním z klíčových cílů projektu Ústavu fyziky FPF SU „Podpora zapojení do mezinárodních sítí teoretického a observačního výzkumu v oblasti relativistické astrofyziky kompaktních objektů, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/20.0071“.
Tento cíl se organizátorům podařilo naplnit až v neočekávané míře. Jako účastníci konference se zaregistrovali světoví lídři v oblasti relativistické astrofyziky a teoretické fyziky. Na konferenci s názvem „Prague Synergy 2013“ mimo jiné přednese svůj příspěvek prof. Petr Hořava, jeden z nejcitovanějších teoretických fyziků současnosti. Prof. Petr Hořava je jeden ze spolutvůrců současné podoby teorie superstrun a předním expertem na poli kvantové gravitace. Dalšími z významných postav současné astrofyziky a astronomie, kteří se mezinárodního setkání v Praze zúčastní, jsou např. prof. Didier Barret, prof. Luigi Stella, prof. Tomaso Belloni nebo prof. Ivan Hubený. Součástí konference bude i diskuze u kulatého stolu, která bude za účasti českých i zahraničních expertů věnována otázkám rentgenové astronomie a družicových observačních misí.
Mediální podpora konference bude zajištěna dvěma tiskovými konferencemi, na první z nich budou mít zástupci českých médií možnost rozhovorů s pozvanými zahraničními experty, na druhé tiskové konferenci bude mít hlavní slovo český organizační a vědecký tým pod vedením prof. Zdeňka Stuchlíka, Dr. Gabriela Töröka, Dr. Martina Urbance a Dr. Pavla Bakaly. Předpokládá se, že se konference „Prague Synergy 2013“ zúčastní i zástupci České republiky v orgánech ESA Space Programme Committe a Prodex (Programme for the Development of Scientific Experiments).
Konference v souladu s cíli projektu „Podpora zapojení do mezinárodních sítí teoretického a observačního výzkumu v oblasti relativistické astrofyziky kompaktních objektů, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/20.0071“ velmi výrazným způsobem přispěje k zapojení mladých vědeckých pracovníků i celého týmu Ústavu fyziky FPF SU do prestižní mezinárodní spolupráce a také k zapojení do vědeckých týmů současných i budoucích kosmických observačních misí. Spolupořadatelem konference je Astronomický ústav AV ČR.
Webovou stránku konference s dalšími informacemi, úplným seznamem účastníků a tématy jejich přednášek lze najít na adrese: http://www.synergy2013.physics.cz/
Literatura:
Diskuze: