Gimball - létající robot inspirovaný hmyzem  
aneb místo přehnané složitosti - nerozbitnost


 

Zvětšit obrázek
Gimball. (Kredit: Adrien Briod)

Gimball je létající robot, který se nemusí snažit překážkám vyhnout. Má totiž ochranný rám ve tvaru  koule o průměru 34 centimetrů. Ten je pružný a případné rázy absorbuje. Od ostatních létajících robotů se liší tím, že je schopný se vypořádat i se složitým prostředím a přitom je levný. Vystačí si s jednoduchými senzory i méně přesnou navigací. V podstatě jde o vrtulník v kleci poháněný dvěma vrtulemi a řízený kormidly usměrňujícími proudění vzduchu. Gimball udržuje kurz i poté, co se odrazí od překážky. Robota vyvinuli Adrien Briod spolu s Przemyslawem Mariusem. Tvůrci přiznávají, že největším oříškem pro ně bylo vyřešit udržení směru po střetu s překážkou a že jejich prvotiny se po kolizi vydávaly náhodným směrem. Vše vyřešily až dva otočně spojené prstence a oddělení pohonné jednotky od vnější klece. Princip gyroskopu tak udělal robota „blbu vzdorného“ a ani když ho operátor chybně navede a někam s ním vrazí, sám se vrací do určeného směru. 

 

Zvětšit obrázek
Przemyslaw Mariusz Kornatowski (vlevo) a Adrien Briod (vpravo) konstruktéři Gimballu. (Kredit: EPFL / Alain Herzog)

Primitivní řešení využívající jen kompas a výškoměr má i své výhody. Mnohem dražší a komplikovanější principy řízení s dálkoměry a dalším sofistikovaným nádobíčkem, vyvede z míry například i obyčejný závan kouře. Dezorientuje je i okolo se pohybující předmět,... Gimball se ani nad doutnajícím spáleništěm s pohybujícími se dalšími roboty a lidmi, nenechá zmást. Testování v borovém lese poblíž Lousane, dopadlo na výbornou.

 

Zvětšit obrázek
Létající koule japonského ministerstva obrany.

Létajícího robota vyrobili v laboratoři École Polytechnique Fédérale de Lausanne a momentální verze má hmotnost 370 gramů. Při jeho tvorbě se tvůrci inspirovali u hmyzu. Ten prý s nemotorností a srážkami také počítá a složité systémy si nemůže dovolit. Skromně ale dodávají, že s hmyzem soutěžit nemohou, je stále ještě lepší.

 

Se svým výtvorem se vědci hodlají veřejnosti pochlubit na konferenci v Tokiu 5 – 9. listopadu letošního roku.  Japonce tím nejspíš asi neohromí. Robota velikosti a tvaru fotbalového míče narážejícího do stromů a stěn uvnitř místnosti předvedlo tamní veřejnosti již jejich ministerstvo obrany.  Zatímco Evropané tvrdí, že se inspirovali u hmyzu, japonští vývojáři přiznali, že jen vylepšili co viděli v obchodě s hračkami a že vývoj je stál jen tisíc dolarů....  Ta asijská koule s kamerou již před více než dvěma roky létala v budovách a parcích a ve volném prostranství dosahovala až šedesátikilometrové rychlostí. Jak rychle létá ta evropská pramen neuvádí.

 

Vývoj japonské létající robotické koule iniciovala náhoda -  návštěva obchodního centra s elektronickými hračkami Akihabara

 

 


Švýcarský Gimball inspirovaný hmyzem

 

 

 

Prameny:  Ecole Polytechnique Federale de Lausanne
http://spectrum.ieee.org/automaton/robotics/military-robots/japanese-ministry-of-defense-spends-1000-on-flying-robot-soccer-ball

Datum: 31.10.2013 07:04
Tisk článku

Související články:

Robotický pes Vision-60 dostal pořádnou pušku     Autor: Stanislav Mihulka (15.10.2021)
Sahar: Izraelská armáda vyvinula těžkého a pohyblivého robota pro bojiště     Autor: Stanislav Mihulka (17.11.2018)
Robovčely o hmotnosti 80 miligramů dobývají vzduch     Autor: Stanislav Mihulka (05.05.2013)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz