Úžasný Matterhorn na pomezí Švýcarska a Itálie byl až do roku 1865 poslední neporaženou alpskou čtyřtisícovkou. I dnes je výstup na něj považovaný za poměrně obtížný. Byli to ale právě horolezci, kdo jako první zmapoval jeho masív. Postupně jsme měli možnost poznat ho z letadel, ze satelitů a teď přišly na řadu i stále populárnější drony.
Výrobce dronů senseFly, tvůrce leteckých snímků Pix4D a nezisková organizace Drone Adventurers si vybrali právě alpský Matterhorn k důkladnému otestování navigačních schopností hejna dronů eBee a také kvality jeho softwarové výbavy, která slouží k mapování terénu ve 3D. Drony eBee s křídly o rozpětí 96 centimetrů a váhou 630 gramů pro takový úkol předurčuje celá řada vlastností. Lze je složit a snadno přepravit na místo určení, vydrží ve vzduchu kolem 45 minut na jedno nabití baterie, poradí si s větrem až do rychlosti 45 kilometrů za hodinu a také se zručně navigují a dovedou nasbírat data pro trojrozměrné mapy terénu.
Na experimentu se podílelo několik týmů. Horolozecké družstvo vypustilo jeden dron eBee přímo z vrcholu Matterhornu, tedy v nadmořské výšce 4 478 metrů. Otestovali tím schopnosti eBee odstartovat v prostředí vysokohorských větrů a turbulencí.
Další drony eBee vypustili ve dvou nižších nadmořských výškách na úbočí Matterhornu. Experimentátoři uskutečnili celkem 11 letů, které dohromady zabraly 340 minut letového času a drony během nich urazily vzdálenost 263,6 kilometrů.
Pozemní letovou kontrolu dronů obstaralo software eMotion 2, které automaticky vytvářelo letové dráhy pro každý dron z hejna a pak je posílalo zpět na místo startu. Během svých letů drony nafotily 2 188 snímků s průměrným rozlišením terénu na 20 centimetrů. Výsledkem snažení dronů eBee je rozsáhlé mračno bodů (3D point cloud), vytvořené ve spolupráci se společností Mapbox a představující pěkný 3D model Matterhornu. Podobné projekty také propagují zajímavé civilní využití technologie dronů.
Literatura
Gizmag 15. 10. 2013, NewScientist 17. 10. 2013, Wikipedia (Matterhorn).
Čína vyvinula mobilní a notně masivní mikrovlnný systém proti hejnům dronů
Autor: Stanislav Mihulka (14.11.2024)
Polsko sází v obraně proti dronům na futuristický protiletecký kanón ráže 35 mm
Autor: Stanislav Mihulka (03.11.2024)
Bolt-M od Andurilu představuje evoluci sebevražedných dronů
Autor: Stanislav Mihulka (27.10.2024)
Zlatý orel HS je malý autonomní vrtulník, co dokáže uštědřit velkou ránu
Autor: Stanislav Mihulka (11.10.2024)
Vysoce autonomní protidronový dron polských APS loví drony nárazem
Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2024)
Diskuze: