SARS se vrátil do Číny  
Zatím co české sdělovací prostředky informovaly o impozantním přivítání Václava Klause v Pekingu, zahraniční agentury referovaly o tom, že do Pekingu zavítal SARS.

V den, kdy Václav Klaus si prohlížel hrobky dynastie Ming, komplex císařských paláců, takzvané zakázané město a na náměstí Tchien-an-men jej vítal jeho protějšek prezident Chu Ťin-tchao, Čínský ministr zdravotnictví  informoval Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), že v Pekingu se vyskytl případ se všemi typickými známkami onemocnění SARS. SARS je atypická těžká pneumonie, která byla poprvé odhalena v Číně v únoru 2003. Odtud se také později rozšířila do celého světa. Nyní se předpokládaný SARS objevil  u dvacetileté zdravotní sestry (5. dubna). Pacientka byla hospitalizována v Pekingu (7 dubna),  její stav se nelepšil a tak byla převezena do jiné pekingské nemocnice na jednotku intenzivní péče (14 dubna). Výsledky základních krevních testů  zveřejněné 22. dubna, prokázaly přítomnost coronaviru. Pravděpodobně se jedná o stejný typ viru, jaký způsobil SARS. V současné době probíhají další testy, které by měly podezření potvrdit, případně vyvrátit.  

ČTK: Václav Klaus na návštěvě v Pekingu při přehlídce čestné jednotky, kterou doprovázely salvy z děl.


Reuters: Do Pekingu zavítal SARS.

Zdravotnická služba již sleduje 171 osob, které s nemocnou přišly do styku.  U pěti osob se již vyskytla horečka. Dva z nově nemocných jsou příbuzní, kteří nemocnou sestru doprovázeli do nemocnice. Pokud se potvrdí, že jde o SARS, bude to od ledna letošního roku první případ. Tehdy se jednalo o 35letého obchodníka a 20letou servírku. Od doby, kdy WHO oznámila konec epidemie SARS (5.července 2003), je to již pátý případ tohoto onemocnění, který byl potvrzen. Dva případy se objevily u pracovníků laboratoře v Singapuru a na Taiwanu, tři v provincii Guandgdong. Třetím guandgongským případem se stal 32letý televizní moderátor. Přesto, že v posledních pěti případech nedošlo k rozšíření infekce na další osoby, podcenění nebezpečnosti by se mohlo krutě vymstít.  SARS už ukázal co dovede. Těžký akutní respiratorní syndrom se během krátké doby z Číny rozšířil do více než 30 zemí, nakazil 8 000 lidí, přičemž  každý desátý nakažený zemřel.  V Pekingu je nyní vyhlášen první varovný stupeň a  epidemiologická služba má vyhlášenu pohotovost. Čína se obává  možného šířením nákazy v souvislosti s  nadcházejícím volnem připadajícím na  oslavy dnu svátku práce, kdy se milióny Číňanů vydávají na cesty.

Datum: 22.04.2004
Tisk článku

Související články:

Jak to že dostaneme omikron, když nám v krvi kolují protilátky?     Autor: Josef Pazdera (12.03.2022)
Proč se nové varianty covidu objevují tak rychle? Virus šlape na plyn mutací     Autor: Stanislav Mihulka (28.02.2022)
Jaká je imunitní paměť po těžkém průběhu nemoci covid-19?     Autor: Josef Pazdera (25.12.2021)
COVID-19 – tři novinky, jedna dobrá     Autor: Josef Pazdera (06.12.2021)
V Laosu objevili koronaviry nejblíže příbuzné pandemickému SARS-CoV-2     Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2021)



Diskuze:

Čína má přísný režim ve všem

Vojta Hála,2004-04-24 15:27:36

... hlavně ve věznicích.
http://www.tibinfo.cz/

Odpovědět

SARS

Josef Pazdera,2004-04-23 14:42:49

Dnes (23.4.2004) potvrdilo ministerstvo zdravotnictví ČLR, že v tomto měsíci se na území Číny vyskytly dva nové případy SARS. V prvním případě se jednalo o ženu, která již zemřela začátkem tohoto měsíce. V druhém případě se jedná o nakaženého potomka zmíněné ženy.
Čina zahajuje na hranicích přísný režm. Pokud pohraniční orgány u někoho zjistí zvýšenou teplotu, půjde do karantény.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz