Američané nemají ve vojenských výdajích konkurenci. Přesto i tak jejich ozbrojené složky čelí rostoucímu tlaku na úspory a zároveň značné mezinárodní nejistotě s mnoha nepříznivými trendy. Bezesporu se to týká i námořnictva. Ve světě se šíří pirátství, objevují se stále další bezvládné státy s rozloženými úřady, o terorismu a přírodních katastrofách ani nemluvě. Jedna mezinárodní krize stíhá druhou a US Navy neví kam dřív skočit. Přitom její stále se tenčící loďstvo nemůže být na více místech zároveň. Anebo by mohlo?
Doslova pochopitelně nikoliv. Nicméně, šikovní vojenští vývojáři z DARPA nedávno představili projekt Hydra, který si vypůjčil jméno od legendární příšery z bažin jezera Lerna. Jde o bezpilotní technologii univerzálních podmořských transportérů, které by podle potřeby měly na palubě rozmanité drony, operující ve vodě i ve vzduchu. Záměrem DARPA je poskytnout námořnictvu prostředek pro velmi pohotovou a také efektivní reakci na budoucí zvraty bouřlivé globální scény.
Hydry by měly být určeny k rozmístění v menších hloubkách mezinárodních vod, kam je budou vozit lodě, ponorky anebo letadla. Kromě uskladnění dronů v oblasti horké politiky by jim měly poskytnout potřebnou energii a fungovat jako komunikační uzel. DARPA shodou okolností letos v lednu (2013) ohlásila program Upward Falling Payloads (UPF), který je v některých rysech podobný. Jde v něm o rozmísťování masivních vodotěsných kontejnerů, které pod vodou uskladní zbraně, munici nebo i drony. Budou tam připravené k použití celé roky. Vysoce mobilní Hydry by naproti tomu měly být nasazované do akce při vystupňovaných krizích, na pár týdnu či maximálně měsíců.
Použití podobných zbraňových systémů může být dvojsečné. Zvlášť, když o nich potenciální protivníci vědí. Určitě by nebyl problém v krizových oblastech vypouštět nenápadné drony, které by po Hydrách pátraly a přinejmenším nahlásily jejich pozici. Pak je samozřejmě možné pokusit se je zničit anebo je dokonce lstivě ovládnout a pak cynicky použít proti původním majitelům. Ostatně, antická mytologie říká velmi jasně, jak to s takřka nezničitelnou Lernskou Hydrou dopadlo. Zlikvidoval ji Héraklés, který ji postupně upálil hlavy, rozsekal její tělo a zbytky zakopal. V její žluči si zakalil šípy, které pak s úspěchem používal proti novým nepřátelům. To by měli operátoři bezpilotních Hyder za pár let vzít v úvahu.
Literatura
Wired 13. 9. 2013, Wikipedia (Lernaean Hydra).
Diskuze: