Odpověď možná někoho překvapí. Pravidelní čtenáři Osla, kteří už cítí ve vzduchu spojení „dospělé kmenové buňky“ překvapeni nebudou. Začínáme si všichni pomalu zvykat, že ze čehokoli asi brzy půjde cokoli. Je to tak. V tukové tkáni byly před časem nalezeny buňky, které můžeme za dospělé kmenové bez obav považovat. Nejsou to ovšem adipocyty, ty buňky z učebnic s velkou kapkou tuku, která vyplňuje skoro celý jejich vnitřní prostor (fuj, beztučný jogurt a hlávkový salát na ně!).
Kmenových buněk je v tukové tkáni jen málo a podobají se nezajímavým všudypřítomným fibroblastům. Abychom je od fibroblastů odlišili, zvykli jsme si takovým buňkám v různých tkáních říkat stromální. V kultivačních miskách a lahvích v laboratořích se už podařilo přinutit stromální buňky z tukové tkáně, aby se vyvíjely směrem k buňkám chrupavky, kosti, svalu i k neuronům.
Michael Longaker ze Stanfordovy Univerzity v Kalifornii teď oznámil, že se jeho týmu jako prvnímu povedlo ukázat, že kmenové buňky izolované z tukové tkáně v oblasti břicha lze přímo použít k opravě poškozené kosti dárce. Pokusy byly provedeny na myších, kterým byly uměle vytvořeny 4 mm fraktury na lebkách a tato zranění byla vyplněna kmenovými buňkami nasazenými v plně degradovatelném materiálu s obsahem apatitu. Za dvanáct týdnů implantované buňky téměř vyplnily oblast defektu (z 70 až 90%) a nesly znaky běžných kostních buněk. Pro úplnost je třeba dodat, že myši v kontrolní skupině se nezmohly na víc, než na výplň pouhých 10% objemu díry v lebce. Pozoruhodné je zejména to, že buňky nemusely před implantací do rány být nijak poučeny o tom, jaká tkáň se od nich očekává a samy poznaly, kde jsou a co je potřeba.
Takže jestli si chcete vylepšit „do plavek“ postavu, zkuste se vašeho plastického chirurga zeptat, jestli by vám nedal slevu na nová prsa, když mu k tomu poskytnete tukovou tkáň z vlastních stehen. Zatím asi bude jen kroutit hlavou, ale v některé z příštích sezón se snad dočkáme.
Obrázek ukazuje proměny adipocytů během ukládání tuku. Mimochodem, tuková tkáň patří také mezi ty, o kterých se tvrdilo, že mají konečný počet buněk a bytní jen tukem, kterým se buňky vycpávají.
Kdo z nich má lépe zaděláno na stáří ve zdraví?
Diskuze:
naposledy
jana dvořáková,2004-04-27 11:55:49
Myslím, že vím, o čem mluvím. Že termín stromální buňky je někdy používán se samozřejmým přesvědčením, že jde o buňky právě a jen kostní dřeně, je prostě fakt. Citace si, prosím, dohledejte sám. A teď ještě k vašemu předešlému komentáři. Opravdu vám nemohu dát jednu jasnou, přehlednou citaci, která dokáže přítomnost kmenových buněk v tukové tkáni. Zkuste jen navrhnout serii třeba deseti experimnetů, které prokáží VŠECHNY chrakteristiky, které má kmenová buňka mít. Jestli víte, o čem mluvíte, musí vám být jasné, že to v současnosti nejde. Musíme se spokojit s hromadou především nepřímých důkazů a tou hromadou se prokousávat. Ani když přečtete všech sto publikací ze zmiňované Medliny, zůstanou vám ALE, na která nenajdete odpověď. Budu-li chtít bý t přesná, budu psát, že v tukové tkáni jsou buňky, které někteří označují jako stromální a které splňují velkou část charakteristik buněk, které někteří označují jako dospělé kmenové buňky.
A to byla taková pěkná tečka za tou naší diskuzí.
to uz je trochu moc!
kecup,2004-04-26 16:54:35
"A když potkáme někoho, kdo se zabývá kostní dření, budeme mu oba těžko vysvětlovat, že stromální buňky jsou i jiné, než nehematopoietické buňky dřeně. "
Omlouvam se - nevsiml jsem si tehle vety - vite Vy vubec o cem mluvite?
prosim (ponizene)
kecup,2004-04-24 13:22:04
"O buňkách charkteru kmenových z tukové tkáně existuje celá řada textů. Když si zadáte v medlině kombinaci "adipose" and "stem cell", můžete se jimi probírat dosytosti." - V podstate na muj dotaz odpovidate "Kdyz jses tak chytrej, tak si to najdi sam". Mnozstvi clanku pod klicovymi slovy "adipose" and "stem cell" je zkutecne impresivni. Nicmene jsem presvedcen ze neexistuje evidence ktera dokazuje Vase slova: "V tukové tkáni byly před časem nalezeny buňky, které můžeme za dospělé kmenové bez obav považovat." "Kmenových buněk je v tukové tkáni jen málo a podobají se nezajímavým všudypřítomným fibroblastům." "To jsou ony, adipocyty vyplněné světlými kapkami tuku, tmavě obarvená jádra mají utlačovaná na okrajích. A někde mezi těmito buňkami jsou ukryty stromální kmenové buňky. "
Protoze se muzu mylit, ponizene Vas jeste jednou prosim o citaci originalniho zdroje, dokazujiciho vase slova. Mozna bychom mohli tuhle diskuzi - pro prehlednost -zredukovat na dukaz elementarniho problemu existence kmenovych bunek v tukove tkani.
Zdravim kecup
asi se nedohodneme
jana dvořáková,2004-04-24 08:55:42
Mrzí mne, že vás pobouřily citované pasáže. Napsala jsem je tak schválně, aby bylo chytrému čtenáři jasné, že používám nadsázku a stále doufám, že těch, kdo mne pochopili byla většina.
O buňkách charkteru kmenových z tukové tkáně existuje celá řada textů. Když si zadáte v medlině kombinaci "adipose" and "stem cell", můžete se jimi probírat dosytosti. I když jich polovinu vyházíte jako nepoužitelné, pořád tam zbydou články, které popisují diferenciaci různě charakterizovaných buněk v různých podmínkách na buňky různých tkání(namátkou chondrocyty, neurony, endotel). Ale když půjdete do důsledků, stejně narazíte na problém definice kmenové buňky a (ne)možnost aplikovat je na buňky izolované z tkání. Např. jak pomalý cyklus musí buňka mít, jak změřit její nediferencovanost (a schopnost dediferencovat). Málokdo se také ve studiích zabývá tím, aby sledoval, jestli se buňky, které používá dělí asymetricky (na další kmenovou buňku a buňku určenou k diferenciaci).
Na pojmu stromální buňka se asi úplně neshodneme. A ani nemusíme, nebudeme první a jistě ani poslední. Vám je bližší pojetí, že tyto buňky jsou směs, která zbyde, když se odstraní většinové buňky tkáně. Já bych se přikláněla k pojetí, které použije tento termín pro buňky v méně diferencovaném stavu. Připadá mi neefektivní snažit se termínem popisovat něurčitou směs více méně diferencovaných buněk. A když potkáme někoho, kdo se zabývá kostní dření, budeme mu oba těžko vysvětlovat, že stromální buňky jsou i jiné, než nehematopoietické buňky dřeně.
odpoved
kecup,2004-04-23 11:55:27
"V žádném případě netvrdím, že zmiňovaná studie dokazuje přítomnost buněk s charakteristikou kmenových v tukové tkáni, to se vědělo už dříve."
Prosim o citace clanku dokazujicich pritomnost kmenovych bunek v tuku. Stejne bych rad videl puvodni zdroj nasledujici informace:"Kmenových buněk je v tukové tkáni jen málo a podobají se nezajímavým všudypřítomným fibroblastům."
"Také píšu, že studie je zajímavá tím, že poprvé prokazuje použití těchto buněk izolovaných z tukové tkáně pro opravu tkáně in vivo. " Mate pravdu - zmatly me nasledujici vyroky: "Když vám daruji kilo tukové tkáně (ne, nepotřebuji se jí zbavit, ale můžu se obětovat, když jinak nedáte), uplácáte mi z ní náhradní kloub?", "Začínáme si všichni pomalu zvykat, že ze čehokoli asi brzy půjde cokoli." "Takže jestli si chcete vylepšit „do plavek“ postavu, zkuste se vašeho plastického chirurga zeptat, jestli by vám nedal slevu na nová prsa, když mu k tomu poskytnete tukovou tkáň z vlastních stehen."
K dalsim vyrokum:"S tvrzením, že všechny buňky, které zbydou po odstranění adipocytů z tukové tkáně jsou stromální, nesouhlasím. O stromálních buňkách se totiž mluví i u jiných tkání. "
Ach jo - kazdy organ obsahuje krome bunek definujicich jeho funkci jeste spoustu dalsich bunecnych typu. Prikladne jatra - v tomto ohledu nejjednodussi organ, krome bunek jaterniho parenchymu -hepatocytu, obsahuji pouze cevy (tj endotelie a bunky hladkych svalu) a specialni typ makrofagu. Pokud z jaterni biopsie odstranite hepatocyty zustanou vam bunky stromatu - tj. volne definovana kategorie obsahujici: jaterni makrofagy - tusim se jim rika Kupferovy bunky, endotelie a bunky hladke svaloviny. Cim vic je organ komplexni tim vice bunecnych typu ve stromatu najdete. "Píšete, že to mohou být třeba buňky hladkého svalu. Ale i v hladké svalovině jsou vmezeřené buňky, které někteří označují za stromální." Mate pravdu. Mluvil jsem o bunkach hladkeho svalu pouze v kontextu toho ze kazda vetsi ceva obsahule ve sve stene hladkosvalove bunky. Tj. protoze i tuk je prokrven, vyizoloval Longaker ve svem stromatu jiste i bunky hladkeho svalu. Bunky hladkych svalu maji docela plasticky fenotyp a proto se v kulturu snadno meni v cokoliv - treba prave v nediferencovanou mesenchymalni kmenovou bunku.
"Definici, že stromální buňky jsou ty, které jsou v tkáni v menšině, nemůžu přijmout." Pokud odstranite adipocyty z tukove tkane nezbyde vam skoro nic-stroma. Na druhou stranu jeden adipocyt je asi mnohem vetsi nez jedna endotelialni bunka - nevim jak to myslite.
"Kouzlo biologických disciplín spočívá také v tom, že nelze vše zaškatulkovat a zařadit, až přečtete publikací, které používají termín stromální buňky alespoň třicet a najdete v nich deset definic toho, co je stromální buňka, bude víc v obraze." Ja bych opravdu radsi diskutoval fakta nez zasluhy protivnikovy. Chtel jsem vas pouze upozornit na vecnou spravnost toho co pisete. Protoze pokud ji nebudete respektovat, bude portal jako Osel.cz bezcenny. A to by byla skoda.
Zdravim kecup
stromální buňky
jana dvořáková,2004-04-23 08:09:00
Nevím, jestli je chyba v tom, jak je článek napsaný, nebo v tom, jestli ho dobře čtete. V žádném případě netvrdím, že zmiňovaná studie dokazuje přítomnost buněk s charakteristikou kmenových v tukové tkáni, to se vědělo už dříve. Také píšu, že studie je zajímavá tím, že poprvé prokazuje použití těchto buněk izolovaných z tukové tkáně pro opravu tkáně in vivo. Už vůbec nevím, kde jste sebral, že tvrdím, že se tuk dá přměnit v kost.
Používání pojmu stromální buňky není tak jasné, jak se zdá z tohoto jednoho článku. S tvrzením, že všechny buňky, které zbydou po odstranění adipocytů z tukové tkáně jsou stromální, nesouhlasím. O stromálních buňkách se totiž mluví i u jiných tkání. Píšete, že to mohou být třeba buňky hladkého svalu. Ale i v hladké svalovině jsou vmezeřené buňky, které někteří označují za stromální. Definici, že stromální buňky jsou ty, které jsou v tkáni v menšině, nemůžu přijmout.
Kouzlo biologických disciplín spočívá také v tom, že nelze vše zaškatulkovat a zařadit, až přečtete publikací, které používají termín stromální buňky alespoň třicet a najdete v nich deset definic toho, co je stromální buňka, bude víc v obraze. Ideální by bylo uvádět buněčné typy pomocí kombinace povrchových antigenů, které na jejich povrchu jsou a nejsou, ale pak by to zase nebylo ke čtení.
fibroblast?
kecup,2004-04-22 18:31:52
"Co je ještě fibroblast a co je stromální buňka není snadné rozhodnout".
Bojim se ze je to nemozne. Fibroblast a stromalni bunka jsou dve odlisne kategorie. Stromalni bunky jsou vsechno co z tukove tkane zustane po odstraneni adipocytu (tukovych bunek), tj. endotelie, bunky hladkych svalu, makrofagy a mozna nediferencovane mesenchymalni bunky. Pokud tyto bunky nasadite do zkumavky, presne jak to udelal M Longaker, ziskate kulturu endotelii, bunek hladkych svalu,markofagu a nediferencovanych mesenchymalnich bunek. Potiz je ze s vyjimkou makrofagu budou mit vsechny ostatni bunecne typy fibroblastickou morfologii tj. mohla byste rict ze z nich budou fibroblasty. V soucastnosti nelze definovat fibroblast jako bunecny typ, pouze jako bunecny tvar.
Proc do tehle malickosti stouram? Myslim si ze popularizovani vedy ma urcita pravidla bez jejichz respektovani se z clanku stava boulevard. Ve vasem prispevku je podobnych nespravnosti nekolik, prinejmensim vsech tech osm ctenaru kteri vas clanek klasifikovali za 1 si odnasi informaci ze "z čehokoli asi brzy půjde cokoli", v tomto pripade z tuku kost. A to neni pravda. M Longaker nejen ze nejprve odstranil vsechny tukove bunky ze sveho preparatu, navic ale kultivoval stromalni bunky 1-3 pasaze (tedy minimalne tyden) ve zkumavce pred implantaci. Behem tydne se v kulture stromalnich bunek muze stat spousta veci, napriklad zde muzou de novo vzniknout mesenchymalni kmenove bunky - treba de-differenciaci z endotelii. Longakeruv clanek je zajimavy z hlediska potencialni aplikace metody v praxy. Nikoliv jako dukaz premeny tuku v kost nebo existence kmenovych bunek v tukove tkani.
Zdravim kecup
stydím se
jana dvořáková,2004-04-22 16:10:07
Nejprve oprava chyby velikosti osla. neustálým přepisováním článku jsem z Michaela Longakera ze Stanfordovy Univerzity v Kalifornii udělala, co jsem udělala. Omlouvám se a děkuji vnímavému čtenáři. Článek zatím vyšel "ahead of print" pouze na webu v Nature Biotechnology ( www.nature.com/biotechnology ) a komentář k němu můžete najít třeba na www.newsciencist.com/news
Co je ještě fibroblast a co je stromální buňka není snadné rozhodnout. Rozdíl je v míře diferenciace, ale přechod mezi nimi je kontinuální a každý histolog má hranici nastavenou trochu jinde. Stromální buňky jsou někdy označovány jako nediferencované mezenchymální buňky. Jsou pak považované za rudimenty embryonální "pra"pojivové tkáně, která je předkem mimo jiné i fibroblastů.
A ještě k navrhované živé plombě. Hloupé je, že hlavní hmota zubu je neživá nebuněčná tkáň a k buňky jsou umístěny dost hluboko, takže bychom se vrtání stejně nevyhnuli. Teď nevím, kde jsem to četla, ale na výrobě náhradních zubů s použitím kmenových buněk se také pracuje.
jsem z toho letadlo
kecup,2004-04-22 14:13:23
Obavam se ze vzdor vasemu optimizmu budeme muset cekat jeste mnoho sezon nez nam nekdo uplaca kloub z tukove tkane. Nebo cokoliv jineho z cehokoliv.
Prosim o vysvetleni rozdilu mezi fibroblastem a stromalni bunkou. Definice "Kmenových buněk je v tukové tkáni jen málo a podobají se nezajímavým všudypřítomným fibroblastům. Abychom je od fibroblastů odlišili, zvykli jsme si takovým buňkám v různých tkáních říkat stromální." je z hlediska mych chabych znalosti z bunecke biologie podezrela. Take bych si rad precetl originalni referenciy kterou citujete. Mezi 149 Medline clanky nesoucimi jmeno M Stanford jsem nenalezl zadny na uvedene tema. Kalifornskych univerzit je mimo UCLA, UCSF, UCSD, UCI a UCB mnoho - timto zpusobem se ten ubozak take dohledat neda :(
Neberte to osobne, nedavno jsem cetl v mediich prohlaseni pani profesorky Sykove o tom ze lide se diky kmenovym bunkam zacnou dozivat 150ti let uz koncem tohoto stoleti (http://www.novinky.cz/02/77/75.html). Vzhledem k tomu ze mi je 29 tak se jeji slova vlastne tykaji moji generace - lakave nicmene nesmyslne. Bullshit jak pekne rikaji za oceanem.
Zdravim kecup
Použití stromálních buněk...
Libor Jakubčík,2004-04-22 07:54:03
Myslíte, že by bylo možné stejným způsobem jako opravovali myškám fraktury lebek opravit i díry v zubech. Představuji si to jako inteligentní výplň, která by vrostla do zbytku zubu a povrch korunky by se nakonec překryl tvrditelnou pryskyřicí....
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce