Vitamin E působí proti Alzheimerově chorobě  
Včasný přídavek vitaminu E zabraňuje u myší vzniku charakteristických známek Alzheimerovy choroby. Předpokládá se, že vitamin bude účinný i u lidí.
O vitaminu E je dlouhou dobu známo, že působí jako antioxidant. Ví se také, že rizikovým faktorem Alzheimerovy choroby je oxidační stres. Proto již dříve probíhaly pokusy s podáváním vitaminu E jako léku, který měl tuto chorobu léčit. Tyto pokusy většinou zlepšení nezaznamenaly a výsledky byly rozporuplné.
Nové pokusy ukazují, že vitamín E by přece jen měl být účinný. Pokusy na myších jsou v tomto směru více než optimistické. Účinek podání vitaminu E je jednoznačný, jen se s jeho aplikací nesmí otálet. V době, kdy už jsou zrádné plaky amyloidu v buňkách vytvořeny, již jeho přídavek mnoho platný není. A to byl zřejmě také problém neúspěšných pokusů u lidí.


Schéma amyloidového plaku. Tyto plaky se vyskytují  v mozcích postižených Alzheimerovou chorobou.

V mozku lidí trpících Alzheimerovou chorobou se nachází shluky bílkoviny označované jako beta amyloid (A beta). K pokusům, které ochranný vliv vitaminu E odhalily byly použity transgenní myši, které mají  mutovaný lidský gen, ten způsobuje, že se těmto myším rovněž tvoří zmíněné plaky, typické pro pro toto lidské onemocnění. U myší, které ke studiu této choroby vědci stvořili, se choroba vyvine, když  dosáhnou věku 11 – 12 měsíců. Výzkumníci vytvořili dvě skupiny myší.
První skupina dostávala vitamin E pět měsíců před tím, než se jim začaly v mozku amyloidové plaky tvořit.
Druhá skupina dostávala vitamin E ve věku 14 měsíců, tedy v době, kdy již plaky v mozku měly částečně vytvořeny.  Obě skupiny byly porovnávány s kontrolní skupinou, ve které myši  žádný vitamin nedostávaly.

První skupina, která dostávala vitamin E včas, vykázala 50 procentní snížení výskytu amyloidových plaků. Druhá skupina a kontrolní skupina se od sebe téměř nelišily. Pokus ukázal, že vitamin E by měl s velkou pravděpodobností být účinný v prevenci Alzheimerovy choroby také u lidí. I zde by ale bylo podmínkou začít jej podávat dříve, než choroba nastoupí. A to je zatím problém. Předpokládá se ale, že  v tomto směru (vytypovat náchylné osoby) by brzo mohla pomoci znalost lidského geonomu a rychle se rozvíjející molekulárně genetická diagnostika. 


 Pramen: Za základ článku sloužily údaje, které uveřejnila University Of Pennslyvania Health. Podrobnosti lze najít v únorovém čísle FASEB Journal.

Datum: 13.04.2004
Tisk článku


Diskuze:

Naplánuj

Josef,2004-04-20 23:55:27

Vůbec nevadí, že si nemůžeš vzpomenout. Jsem kdykoli připraven kamkoli zajít., vypít, a zapomenout. Možná se přidají i další?

Odpovědět

Vůbec si nemohu vzpomenout, v které že to hospodě

Saša,2004-04-15 09:11:46

Lépe s Parkinsonem rozbryndat než s Alzheimerem zapomenout vypít.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz