V lidových rčeních je mana symbolem něčeho nesmírně chutného a lahodného. Bůh jí měl živit na čtyřicetileté cestě pouští Izraelity. Název pro blíže neurčenou podobu chleba měl vzniknout, když si Židé kladli otázku (man hú Co je to?). Podle jazykozpytců ale nejspíš slovo mana pochází z aramejštiny a jeho původní význam už neznáme. V Bibli se píše: „A ráno padala kolem tábora rosa. Když rosa přestala padat, hle, na povrchu pouště leželo po zemi cosi jemně šupinatého, jemného jako jíní.“
Dlouho se soudilo, že manou, která nasytila Mojžíšův lid, byla ztuhlá míza Tamaryšku mannodárného (Tamarix mannifera). Jenže archeologický výzkum popírá, že by nějaká větší skupina lidí mohla bloumat Sinajskou pouští po několik desetiletí. A s manou v podobě šupinek mízy tamaryšku, to nejspíš bude také jinak. Funkci many, která by hladovějící mohla ušetřit kanibalismu a jakž takž uspokojit nutriční potřeby, by mohl splňovat lišejník Sphaerothallia seu. Až neuvěřitelně rychle roste a po dešti může narůst až na patnácti centimetrový „pažit“. V severní Africe se hojně vyskytuje a je jedlý. Když uschne, vítr ho roznáší po krajině a právě to mohlo vyvolat dojem, jakoby „spadl s nebe“.
O dva tisíce let později a dvakrát dva tisíce mil jižněji v téměř pouštní krajině jihoafrické provincie Limpopo poblíž hornického města Northam, vzniká novodobá tradice exodu. Světový hudební festival ve volné krajině Oppikoppi. Název vzniknul z afrikánštiny, která má pro místo „na kopci“ výraz “op die Koppie". Festival pod otevřeným nebem začínal jako rockový, nicméně dnes nabízí od punku, folku, blues, jazzu, soulu, přes hip hop i hudbu s tanečními hudebními kreacemi. Tradičně se koná v druhém týdnu srpna a především pro Afriku se stává významnou kulturní a krajinu sjednocující událostí.
Na letošním, v pořadí již devatenáctém setkání, přišel Carel Hoffmann s novinkou. Využil registrace návštěvníků pomocí chytrých telefonů a faktu, že jejich GPS chip je v rozlehlém prostoru konání festivalu přesně lokalizuje. Pokud návštěvníka obtěžuje chodit si pro občerstvení do fronty, může využít služeb dronu příznačně nazvaného „Mana“. Na koordináty diktované telefonem shazuje na padáčku plechovky piva z výšky 15 metrů. Na rozdíl od té biblické many, tato není výrazem Boží starostlivosti a prozřetelnosti vůči svému lidu, ale fikaným tahem podnikavého majitele prašného pozemku. Také už není zadarmo, zato prý chutná lépe než lišejník.
Literatura: www.cbsnews.com
Inteligentní sebevražedný dron HX-2 spojuje autonomii, přesnost a masové nasazení
Autor: Stanislav Mihulka (09.12.2024)
Taktická inovace: Soframe postavili terénní dron s laserovou věží
Autor: Stanislav Mihulka (25.11.2024)
Čína vyvinula mobilní a notně masivní mikrovlnný systém proti hejnům dronů
Autor: Stanislav Mihulka (14.11.2024)
Polsko sází v obraně proti dronům na futuristický protiletecký kanón ráže 35 mm
Autor: Stanislav Mihulka (03.11.2024)
Bolt-M od Andurilu představuje evoluci sebevražedných dronů
Autor: Stanislav Mihulka (27.10.2024)
Diskuze: