V očekávání bláznivě horkého víkendu přicházejí na mysli nevšední věci. Jako třeba nápad, jestli náhodou nejsme původem kříženci mezi primáty a prasaty. Je to úplná šílenost? Nejspíš ano, ale neuškodí se na celou věc podívat blíž. S touhle myšlenkou přišel jistý Eugene McCarthy, který se sice tituluje jako Ředitel webu Macroevolution.net, jinak je to ale vystudovaný genetik z University of Georgia. Má za sebou nějaké publikace na téma hybridizací, v čele s Příručkou ptačích hybridů světa (Handbook of Avian Hybrids of the World, Oxford University Press, 2006).
McCarthy postupně dospěl k názoru, že Darwin byl úplně mimo a navrhl vlastní, alternativní vysvětlení evoluční historie, kterému říká Hypotéza hybridů. Až doposud byl McCarthy poněkud mimo zorný úhel médií, nedávno si ho ale všiml PhysOrg a věnoval jeho úvahám prostor v letní sezóně, zejména pokud jde o jeho představu, že lidé jsou vlastně původně kříženci primátů a prasat. McCarthy prohlašuje, že na rozdíl od většiny biologů nespoléhá na genetická data, ale na rozsáhlá srovnání anatomie, tedy například lidí, primátů a prasat. Na svém webu shromažďuje rozsáhlý materiál, kterým dokládá, že mezidruhoví hybridi nemusejí vždy být neplodní. Muly jsou podle něj známé a zároveň výjimečně neplodné, čímž kazí pověst ostatním mezidruhovým křížencům. Mluví třeba o ligerech, tedy křížencích lva a tygřice, jejichž samice se prý mohou křížit se lvi i s tygry.
Jak si McCarthy představuje vlastní akt křížení před vznikem lidstva? Podle něj byl pravděpodobně otcem kanec a matkou šimpanzice, která pak i nejspíš láskyplně vychovávala bizarní potomstvo. Mohlo k tomu prý dojít před vznikem nejranějších hominidů a divoké křížení hybridních rojů prasanzů a šimpat pak vedlo ke vzniku jednotlivých typů hominidů, včetně nás samotných. Anebo se prasata a šimpanzi kříží opakovaně a vytvářejí stále nové hominidy, možná dodnes, například prý v Jižním Súdánu.
Co na to říct? Komentátoři si stěžují, že se k Hybridní hypotéze o původu člověka nechtějí vyjadřovat evoluční biologové. Inu, je to nechutnost, i když ne úplně triviální. Sodomie je sice docela běžná, ale představa, jak si praotec kanec podává pramáti šimpanzovou … Leckdo se také nejspíš bojí hněvu radikálů nejmenovaných světových náboženství, které mají na vepře poměrně vyhraněné názory. Co kdyby tohle někdo prozradil jejich bitkařům? To by pak byla mela.
Ponecháme-li stranou, jestli je McCarthy šílenec nebo jen osamělý myslitel, který musí ventilovat nevyužitý potenciál a jemuž neustále odmítají papery v prestižních časopisech, hrají nějaké argumenty ve prospěch jeho Hybridní hypotézy? Nějaké se překvapivě najdou. Kromě již zmíněných ligerů, takové samice zebroidů, či zedonků (kříženců zeber a oslů), se mohou zpětně křížit s rodiči a plodit potomstvo. Zebry mají přitom 44 chromozomů a osli 62 chromozomů, což by podle tradičních představ měla značná překážka k vytvoření alespoň embrya, nedej bože generace potomků. Také existuje jistý seznam znaků, které máme společné s prasaty, například absence kosti pyjové. Do prasat si ostatně s oblibou nadáváme. A hádejte, z jakého druhu zvířete se používá množství orgánů a částí těl na xenotransplantace? Existují prý i doklady o páření králíků s kočkami a dokonce s domácími slepicemi.
Ve skutečnosti je to samozřejmě asi celé nesmysl. V evoluci sice nikdy neříkej nikdy, ale v tomhle případě jen fakt těžko. Mezi šimpanzi a prasaty je hluboká evoluční propast a bylo by nesmírně zvláštní, šílené, kdyby takové křížení byť jen částečně fungovalo. Zebry a oslové jsou ve skutečnosti blízcí příbuzní a mládě králíka s kočkou nikdo nikdy na zahradě neviděl. Znaky podobné mezi lidmi a prasaty mohou být prostě náhodné podobnosti a z části snad starobylé znaky zděděné od společných předků, koneckonců jsme savci, my i prasata. A proč McCarthy nechce své myšlenky ověřit experimentem, který se tu vyloženě nabízí? Prý z humanitárních důvodů. Mohla by se zrodit inteligentní bytost, která by ale nebyla člověkem a v lidském světě by nenašla štěstí. Snad na tom naši prasošimpanzí předci byli líp.
Literatura
PhysOrg 25.7. a 3.7. 2013, Maroevolution.net
Pokrok syntetického života: Xenoboti se naučili replikovat
Autor: Stanislav Mihulka (30.11.2021)
Domácká úprava aut na hybrid
Autor: Josef Pazdera (26.07.2012)
Hybridizace sivena a pstruha
Autor: Jaroslav Petr (30.06.2008)
Jsou hybridy ekologické?
Autor: Ota Beran (20.04.2008)
Arnold Schwarzenegger - terminátor automobilů?
Autor: Ota Beran (28.03.2008)
Diskuze: