Save the day
Na rozdíl od filmového prapotomka není tento roboto prozatím vybaven takovou autonomií a ani není určen k boji. Právě naopak, má to být záchranář, kterého hned tak něco nerozhodí, tedy pokud se bavíme o okolní teplotě nebo radiaci. Tento roboto by měl hrdě nakráčet tam, kde je to pro člověka příliš nebezpečné a zachránit den, jak říkají Američané.
DARPA Robotic Challenge před soutěžící v listopadu letošního roku postavila nelehké úkoly. Jejich roboti by měli nejenom být schopni překonávat sutiny a prolézat různé trosky, ale také třeba nasednout do vozidla, to řídit, poté dojít na určené místo a tam vykonat uzavření ventilu nebo jinou podobnou činnost. Vše je vidět na tomto videu, kde se kromě Atlasu představují i další soutěžící, kterými jsou:
Carnegie Mellon University, National Robotics Engineering Center se čtyřnohým robotem CHIMP. Dále Drexel University a jejich velmi lidksy vypadající Hubo, NASA má v ohni hned dvě želízka: Z NASA Jet Propulsion Laboratory je to pavoukovitě vypadající RoboSimian a z NASA Johnson Space Center sci-fi kráska Valkyrie (zatím jenom v počítačové simulaci). SCHAFT Inc. z Japonska kupodivu nepřihlásil do soutěže žádného Transformera, jejich robot nejvíce kvůli dlouhým pažím a obráceným kolenům připomíná orangutana. Poslední soutěžící je Virginia Tech s humanoidním robotem T.H.O.R. – na videu prozatím testují nohy a trup odděleně.
Ze všech účastníků je Atlas zřejmě nejdále, z videa plyne, že větší část z nich je spíše ve stavu zrodu, zatímco Atlas je už plně funkční a připraven soutěžit. Možná to bude tím, že Boston Dynamics má za sebou již dlouhou cestu vývoje, kterou na poli humanoidních robotů začal PETMAN:
Podrobnosti zde.
Na tomto videu uvidíte nelehké kroky vývoje od PETMANa k Atlasu a také jeho základní specifikace:
Jedná se o humanoidního robota, který má dvě nohy, dvě ruce, tělo, krk a hlavu. Na rozdíl od lidí má pár zajímavých kloubů navíc. V prostředí se orientuje pomocí LIDARu, což je laserová obdoba radaru. Má v sobě zabudovaný počítač, který jednak reaguje na povely lidského operátora a druhak je schopen autonomně pokračovat v zadaném úkolu, pokud dojde k výpadku spojení. A to je velmi důležitá věc, protože DARPA se chystá ztížit komunikaci s roboty, omezit datové toky a nastolit výpadky, podobně, jakoby tomu bylo při reálné záchranné akci. Je potřeba brát v potaz, že Atlas a jeho konkurenti nemají sloužit k boji, ale výhradně k záchranným účelům v případech katastrof.
Zdroje: http://www.bostondynamics.com/robot_Atlas.html
http://www.hngn.com/articles/7565/20130712/darpa-atlas-virtual-robotics-challenge-unveils-agile-anthropomorphic-robot-video.htm
Vylepšený čínský humanoid GR-2 je silnější a šikovnější
Autor: Stanislav Mihulka (02.10.2024)
Americká armáda testuje robotické psy s puškou proti dronům
Autor: Stanislav Mihulka (20.08.2024)
Plně autonomní továrna Xiaomi vyrobí přes 10 milionů telefonů ročně
Autor: Stanislav Mihulka (10.07.2024)
Malé děti věří více robotům než lidem z masa a kostí
Autor: Stanislav Mihulka (01.06.2024)
Kyberútok, jaký tu ještě nebyl: Červ, který využívá generativní inteligenci
Autor: Stanislav Mihulka (06.03.2024)
Diskuze: