Jak je vidět, crowdfundingové financování nadšenou veřejností vstupuje do nadoblačných výšin. A je to dobře. Projekty vládních agentur kosmických mocností obvykle váznou, a možná je crowdfunding tou správnou cestou, která nám konečně doširoka otevře dveře do blízkého kosmického prostoru.
Americká společnost Planetary Resources, Inc. (dříve Arkyd Astronautics), která výhledově plánuje zahájit průmyslovou robotickou těžbu asteroidů, včetně transportu vytěženého materiálu na Zemi, nedávno zahájila online kampaň na Kickstarteru. V této kampani zamýšlejí získat 1 milión dolarů a vypustit za ně první crowdfundingovou vesmírnou observatoř Arkyd 100. Pokud by byli ve shánění financí úspěšní, tak ji slibují vypustit počátkem roku 2015. Každý, kdo projektu přispěje 200 a více dolary, získá 30 minut pozorovacího času, možnost zvolit cíl pozorování a také obdrží snímky, které za tu dobu observatoř pořídí. Vzhledem k nízké požadované částce se do projektu mohou zapojit i skupiny, které mívají hluboko do kapsy, jako studenti anebo vědci.
Planetary Resources ve skutečnosti tak úplně nezávisejí na libovůli online příznivců. Společnost založili pohádkově bohatí mecenáši, kteří tak jako tak hodlají zafinancovat vypuštění celé flotily malých a levných vesmírných teleskopů, aby v rámci velkolepých plánů na asteroidové doly vyhledávaly vesmírná tělesa se zásobami cenných materiálů. Spoluzakladatel společnosti Peter Diamandis se na dnešní tiskové konferenci na půdě Muzea letu v Seattlu nechal slyšet, že jejich crowdfundingový projekt přispěje k rozvoji výzkumu vesmíru s účastí veřejnosti.
Diamandis načrtl vizi blízké budoucnosti, v níž už nebude nutné čekat na osudové rozhodnutí vládních úřadů v USA či jinde po světě, kolik prostředků zase milostivě přidělí na kosmické projekty. Veřejnost si podle něj bude část výzkumu sama financovat a také ho sama uskuteční. Což nezní zle!
Nevelký orbitální teleskop Arkyd 100 očividně nepatří do váhové kategorie Hubbleova teleskopu a spíše se nebude podílet na zásadních vědeckých objevech, i když ani to nelze zcela vyloučit. Jeho výhodou je ale už jenom to, že se bude pohybovat mimo pozemskou atmosféru, čímž předčí veškeré dosavadní amatérské teleskopy. Bude imunní vůči počasí a také vůči střídání dne a noci. Měl by také umět rychle zareagovat na nečekané události, které se občas ve Sluneční soustavě přihodí. Pokud se vše podaří, tak první crowdfundingový orbitální teleskop bude po tři roky uspokojovat veškeré své příznivce. Pokud by to nestačilo, tak Planetary Resources vypustí další teleskopy. Diamandis a spol. by rádi vytvořili velkou skupinu nadšenců, kteří se nebojí riskovat financování takového projektu a také budou ochotni pomoci s provozem teleskopů, například s analýzou dat či psaním nezbytného software.
A jak si zatím Planetary Resources, Inc. na Kickstarteru vede? Skvěle. Dnes (30. května 2013) běží teprve druhý den z měsíce financování projektu ARKYD: A Space Telescope for Everyone a vybralo se už přes 300 tisíc dolarů, tedy takřka třetina požadované částky. Jestli to takhle půjde dál, tak se za pár let všichni potkáme na oběžné dráze. Jen houšť a větší kapky …
Literatura
NewScientist 30.5. 2013, Wikipedia (Planetary Resources).
Nové simulace počítají s jadernou planetární obranou proti balvanům z vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (26.12.2023)
Kdy se ve vesmíru objevily na planetách první kontinenty?
Autor: Stanislav Mihulka (21.09.2023)
Jak předělat planetku na vesmírný habitat během pouhých 12 let
Autor: Stanislav Mihulka (10.08.2023)
Osídlíme vesmír v městech uvnitř rotujících nafouklých planetek?
Autor: Stanislav Mihulka (20.12.2022)
Velký železný meteorit ukrývá na Zemi neznámé minerály
Autor: Dagmar Gregorová (01.12.2022)
Diskuze: