Zlé jazyky tvrdí, že biologové se zabývají především mrtvolami a že správným biologem se stane jen ten, kdo se s tím dokáže vyrovnat. Je to samozřejmě pravda, upřímně řečeno, biologie ptáka poletujícího vysoko v korunách stromů anebo hlodavce, který se potměšile šklebí ze vzdálené nory, se zatím studovala jen velmi obtížně. Možná se to ale změní.
S velmi zajímavou myšlenkou nedávno přišel student Evan Doney z katolické University of Notre Dame du Lac, South Bend, Indiana. Inspirovala ho k tomu nepříjemná osobní zkušenost s dutinami, když se po rozhovoru s lékařem na ORL (OtoRhinoLaryngologie, čili specialisté na uši, nos a krk) rozhodl zhmotnit CT snímky z počítačové tomografie. Doney pak s pomocí několika volně dostupných programů převedl data z CT skenů do formátu, s nímž může pracovat 3D tiskárna.
Nápad se úžasně osvědčil a Doney se do toho pustil pořádně, s týmem spolupracovníků. Vytvořili technologii 3D tisku koster a vnitřních orgánů, zobrazených počítačovou tomografií. Její možnosti si vyzkoušeli vytištěním kostry živého laboratorního potkana, kterého uspali a poté nasnímali rentgenem počítačové tomografie. Není jisté, zda dotyčný potkan ještě žije, ale pokud ano, mohl by se kochat pohledem na vlastní plastovou kostru ve 3D, navíc s odstranitelnými plícemi. Když už Doney s kolegy byli v ráži, provedli totéž i s živým králíkem, jemuž vyhotovili elegantní 3D model lebky.
Technologie 3D tisku snímků počítačové tomografie působí nesmírně slibně. Jen v lidské medicíně si lze představit spoustu pozoruhodných aplikací. Chirurgové si mohou před komplikovaným zákrokem vytisknout 3D model místa budoucího zákroku a pak na něm trénovat operaci. Vytiskli by si dejme tomu celou hlavu pacienta, v níž by byl barevně zvýrazněn obtížně dostupný nádor. A pak by zkusili, jak dobří operatéři ve skutečnosti jsou.
Budoucí lékaři by si také mohli vytisknout již existující CT skeny rozličných onemocnění a důkladně se s nimi seznámit. A nejen oni. Doneyho technologie podle všeho bude velmi zajímavá pro výuku na školách všech stupňů, které asi všude po světě trpí nedostatkem vhodných pomůcek. Kvalitní modely lidské lebky jsou drahé, o celých kostrách ani nemluvě. 3D tisk kostí pro účely výuky by podle Doneyho a spol. vyšel mnohem levněji. A navíc, koho by nelákalo studovat anatomii na vlastní nebo alespoň vlastnoručně vytištěné kostře? S barevně odlišenými či světélkováním ve tmě zdůrazněnými detaily? Obchodníci s drahými učebními pomůckami asi prožijí nepříjemný šok, ale z doposud obávaných hodin biologie člověka, ale i celých obratlovců by se mohla stát fantastická zábava.
Čtenář unavený stohy klasických přírodovědných publikací ve formátu pdf jistě uvítá možnost seznámit se s odbornou publikací úplně jiného druhu. Doney a spol. totiž svoji technologii 3D tisku živých zvířat publikovali ve volně dostupném odborném videočasopisu Journal of Visualized Experiments. Příprava takové publikace dává vědecké práci další rozměr a možná by nebylo od věci ve větší míře zavést odborné videočasopisy do jednotlivých oborů přírodních i humanitních věd. Vědcům by to jenom prospělo.
Literatura
University of Notre Dame News 3.4. 2013, Wired 1.4. 2013, Journal of Visualized Experiments 73: e50250.
Diskuze: