BionicOpter – létající robotická vážka  
Německá technologická firma Festo představila půlmetrový stroj, který kromě letu vpřed umí couvat, vznášet se na místě i létat do strany. Má se stát hitem na Hannover Messe.

 

 

Zvětšit obrázek
BionicOpter od firmy Festo.

Umělá napodobenina vrcholového hmyzího predátora není žádný drobeček. Na délku měří 48 cm a rozpětí má téměř 70 centimetrů. Velikostí tedy odpovídá spíše stvoření z doby před 300 miliony let, kdy se nad vodami vznášely obrovské vážky rodu Meganeura s rozpětím ještě o pár centimetrů větším. Tehdejší hmyzí gigantismus dovolovala vyšší koncentrace atmosférického kyslíku. Umělá vážka velikosti sokola svůj vzor z karbonu tvarem kopíruje přesvědčivě. Stejně jako ty vymřelé i dnešní živé předlohy, má technická hračka dva páry křídel a tenké tělo. V hrudi, kde se originálům k vnější kostře upíná mohutné prsní svalstvo, má i německá umělina svou strojovnu. Akrobacii technického zázraku o 175 gramech zatím širší veřejnost „na živo“ spatřit nemohla. K dispozici jsou v tuto chvíli jen obrázky a video. Veřejnou produkci ale hodlá společnost Festo nabídnout již na nadcházejícím Hannover Messe - německém mezinárodním veletrhu technologií.

 

Konkurenční model z delftské univerzity má i s kamerou tři gramy a rozpětí jen deset centimetrů. Podrobnosti zde . Ukázka letu 16 gramové verze zde.


Videozáběry působí přesvědčivě a dělají dojem, že se technikům Festo složitý proces letu vážky zvládnout do značné míry podařilo. To je dobrý začátek neboť originály jsou skutečnými mistry v létání. Roboty, které by takový let dokázaly věrně napodobit, by nám nabízely vícero možností využití, než jaké dovoluje stávající technika v podobě letadel a vrtulníků, včetně quadro copterů. Ani těm se nedaří klouzat po vypnutí jednoho z motorů tak, jak to má zvládat nová vážka.

Zvětšit obrázek
Poněkud starší model z před více než 300 miliony let. (Kredit: Richard J. Knecht, Jake Benner/Tufts University). Podrobnosti zde.
 

Křídla novodobého hmyzího giganta jsou z fólie vyztužené uhlíkovými vlákny. Titěrné servo motorky jim umožňují 90 stupňů nastavení, řídí je mozek v podobě jednoho ARM mikroprocesoru. Manévrování umožňuje nastavování mávání křídel a to jak co do rychlosti, amplitudy, tak i jejich natáčením. BionicOpter má 13 stupňů volnosti. Devět se týká křídel a zbylé čtyři připadají na pohyb hlavy a ocasu. Takticko technická data zveřejněna nebyla, nicméně ze záběrů je vidět, že v rychlosti letu za svými podobnými živoucími stvořeními zatím dost pokulhává.

 


Není ale těžké si představit, jak budoucím vylepšeným verzím někdo přimontuje kameru s žihadlem v podobě nálože jedu či výbušniny. Třeba se ale najdou i tací, kteří vážku dotáhnou do rozměrů větších než malých a mezi soukolím vyšetří místo pro kokpit i s lidským civilním tělem a civilním mozkem.

 

Zdroj: Festo  

 



 


Loňský model  od Festo měl jen dvě křídla, vážil téměř půl kila s rozpětím necelé dva metry kopíroval ptáka:


Poněkud starší model vážky z doby před více než 300 miliony let. (Kredit: Richard J. Knecht, Jake Benner/Tufts University). Podrobnosti zde.  http://www.osel.cz/index.php?clanek=5363

 

Datum: 02.04.2013 04:52
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz