V roce 1691 se poblíž Říma stavěla hráz. Mezi lidmi se šířily obavy, že drak, který měl být v kraji zabit před 30 lety vlastně nezahynul a že se přijde pomstít za zničení svého močálu. Tehdy se v Itálii věřilo, že draci žijí v mokřadech, mívají prsty v záplavách a že si nenechávají líbit změny. Prozíravý nizozemský inženýr Cornelius Meyer si tehdy opatřil kostru draka a předváděl ji místním vesničanům jako důkaz, že se nemusejí ničeho obávat. V roce 1696 se rytiny dotyčné kostry ocitly v Meyerově knize o stavbách přehrad v Itálii a pak na 300 let zmizely z dějin.
Řízením osudu se Meyerův drak v roce 1979 dostal do knihy o dracích „The Book of the Dragon“, kde si ho všimli hard kreacionisté mladé Země, doslovně věřící v časový rozvrh knihy Genesis. Připomněl jim pterosaura a nakonec v něm rozpoznali pozdně jurského pterosaura Scaphognathus crassirostris, který žil v oblasti dnešního Německa. Kreacionisté dospěli k nevyhnutelnému závěru, že Meyer v roce 1691 sehnal kostru čerstvě zabitého pterosaura. Ergo, ještě v 17. století pterosauři žili na italském venkově a kdo ví, jestli tam někde nejsou dodnes. Druhohory jsou jenom mýtus.
Co ale čert nechtěl, rytiny Meyrova draka jsou natolik obstojné, že si je mohl vzít paleontolog Phil Senter z Fayetteville State University v Severní Karolíně a se svým studentem důkladně analyzovat, co je ten drak vlastně zač. A také zjistili podivuhodné věci, které jim nakonec uveřejnil první paleontologický online časopis Palaeontologica Electronica.
Předně, vůbec žádná část draka ani v nejmenším nepřipomíná pterosaura. Také to není drak, ale zajímavá skládačka kusů zvířat a uměle vyrobených komponent. Lebka Meyerova draka je lebkou nějakého domácího psa. Jeho dolní čelist pochází z lebky menšího domácí psa.
Dvanáct párů žeber pochází z velké, pravděpodobně středomořské ryby, zatímco dárcem poněkud upravených hrudních obratlů byl zřejmě bobr. Zadní nohy draka jsou ve skutečnosti předními nohami medvědího mláděte. Křídla, ocas, zobák a výrůstky na obratlích či lebce jsou uměle vytvořené atrapy, které neodpovídají žádnému známému živočichovi. Falešná je i kůže, která zakrývá spoje mezi jednotlivými částmi draka. Původně šlo nejspíš o savčí či ptačí kůži, ze které byla odstraněna srst anebo opeření. Autorem brilantní skládačky draka byl podle všeho sám Cornelius Meyer, který si s ní zajistil klid na práci a také vstoupil do dějin jako autor nejslavnějšího zoologického podvodu renesance.
V té době byly podobné vycpaniny poměrně běžné. Populární byla například Hydra z Hamburku, kterou odhalil Carl Linné a pak musel potupně utéct z města. V Evropě se to hemžilo draky, mořskými pannami i jinými monstry, i když ne každé z nich bylo tak precizní, jako drak Corneliuse Meyera.
Vlastně je to veliká škoda, že pterosauři na italském venkově v novověku nežili. Jistě by se našly nějaké pozůstatky a bylo by parádní mít k dispozici DNA pterosaura. Mnohý vědec by za to klidně odpřísáhl, že Země vznikla předevčírem anebo že putujeme vesmírem na krunýři nesmírné želvy.
Literatura
Palaeontologica Electronica 16: 6A, NewScientist 7.2. 2013.
Sledování mrtvých těl urychluje stárnutí. Přinejmenším u octomilek
Autor: Stanislav Mihulka (14.06.2023)
Posttraumatická stresová porucha a válečné konflikty
Autor: Miloslav Pouzar (05.04.2022)
I šimpanzi rozeznají zlý úmysl
Autor: Dagmar Gregorová (08.03.2022)
O zlaté rybce
Autor: Dagmar Gregorová (10.01.2022)
Jací vůdci jsou s to zničit společnost?
Autor: Josef Pazdera (04.05.2020)
Diskuze:
růžky na hlavě
Jiří Novák,2013-02-11 09:36:46
Růžky na hlavě by mohly být i z kozy. Jejich podoba tomu docela odpovídá. Z kozinky by mohl být i krk (zúžený a s dovedně ukrytým švem) a křídla. Byla to jemná kůže, ze které se tehdy dělaly rukavice.
V Meyerově době bylo jistě méně pracné vyrazit za sběrem součástek na mrchoviště, než je pracně vyřezávat např. ze dřeva.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce