Ve Spojených státech provozují na webových stránkách Bílého domu (whitehouse.gov) pozoruhodný online petiční systém We the People. Spustili ho 22. září 2011 a od té chvíle mohou uživatelé zveřejnit prakticky jakoukoliv petici anebo některou z vystavených petic podepsat. Tento systém jede podle jednoduchých a vcelku vlídných pravidel. Když petice získá během prvních 30 dnů alespoň 150 podpisů, tak ji lze na stránkách Bílého domu vyhledat. Pokud během stejné doby dosáhne 25 tisíc podpisů, tak na ni musí Bílý dům oficiálně odpovědět.
Od zavedení systému We the People už Bílý dům odpovídal na celou řadu úspěšně prosazených petic, zatím jich bylo kolem stovky. Najdou se mezi nimi témata jako je uveřejnění receptu na pivo White House Honey Ale, které se vaří v Bílém domě od ledna 2011 anebo výzva k vyjmutí prohibice marihuany z moci federálních úřadů. Odpovědi Bílého domu poutají pozornost médií a v nejednom případě čelí z různých stran kritice. Nedávno si v tomto systému úspěšně vedla petice pod názvem „Secure resources and funding, and begin construction of a Death Star by 2016“, která vyzývá Bílý dům ke stavbě Hvězdy smrti, tedy gigantické orbitální vojenské stanice o rozměrech minimálně velkého asteroidu. Signatáři petice, kterých je nakonec téměř 35 tisíc, doporučují koncentrovat zdroje pro obranu Spojených států na stavbu dominantní vojenské stanice a zároveň tím vytvořit množství pracovních míst na poli vesmírných technologií. Přínos pro národní obranu USA by prý byl také nezanedbatelný.
Bílý dům dle svých vlastních pravidel musel odpovědět. Ujal se toho Paul Shawcross, šéf oddělení vědy a vesmíru Úřadu pro řízení a rozpočet (Office of Management and Budget). Podle jeho slov Bílý dům sdílí touhu signatářů po tvorbě nových pracovních příležitostí a silné obraně USA, s Hvězdou smrti prý ale nepočítá. Shawcross mezi důvody jmenuje náklady na konstrukce Hvězdi smrti, odhadnuté na 850 biliard dolarů, což je v době snah o snižování rozpočtu docela problém. Administrativa USA prý také nepodporuje likvidaci celých planet. V odpovědi pak dále upozorňuje že Spojené státy už vlastně gigantickou orbitální základnu mají, byť tak úplně nedosahuje rozměrů velkého asteroidu. Stejně tak prý provozují robotické laboratoře na Marsu, přičemž jedna z nich je dokonce vybavená laserem.
Shawcross se ještě zmiňuje o spolupráci se soukromými společnostmi při dobývání vesmíru v 21. století, sondách Voyager 1 a 2, které pozvolna opouštějí Sluneční soustavu a také stovkách nově objevených planetárních systémů, čímž ale zřejmě jen prohlubuje tužby fanoušků Hvězd smrti. Ve snaze zavděčit se jim ale také vyzdvihuje vojenské vývojáře DARPA, kteří pracují na celé řadě projektů, očividně inspirovaných Hvězdnými válkami. Na závěr oficiální odpovědi emotivně oslavuje, jak teď žijeme v budoucnosti, ve které Bílý dům pořádá vědecké soutěže, samozřejmě s nezbytným „Force will be with us!“
Sečteno a potrženo, jen samé výmluvy. Co jiného by jste ale čekali od úředníků rozpočtového úřadu? Hvězda smrti v roce 2016 tedy asi bohužel nebude a na pořádnou, po zuby vyzbrojenou vesmírnou stanici si budeme muset ještě pár desetiletí/století počkat. Prozatím můžeme obdivovat americký pokus o přímější online demokracii, i když ještě trpí dětskými nemocemi a je na pováženou, čeho hmatatelného se podobnými peticemi dá vlastně v USA dosáhnout.
Prameny:
Wired 11.1. 2013, Wikipedia (We the People - petitioning systém, Death Star).
Americká armáda shání miniatomovky pro jaderné odstrašení v 21. století
Autor: Stanislav Mihulka (09.08.2017)
Jak by mohli Američané zničit syrské chemické zbraně?
Autor: Stanislav Mihulka (04.09.2013)
Diskuze: