PaperTab
Vypadá to jako list papíru pohozený na stole, ale funguje jako e-ink, pružný 10,7 palcový dotykový displej. Spolu s procesorem Intel ® Core ™ i5 jednotlivé listy spolu komunikují, přičemž pokyn k přenosu dat stačí zadat pouhým dotykem růžku papíru.
K přenesení fotografie mezi dvěma papírovými tablety stačí klepnout rohem jednoho z nich do míst, kde chceme aby se zvolený objekt zobrazil. Pak už si pohybem prstu, stejně jako se stává zvykem u dotykových displejů, můžeme upravovat velikost a upravit dokument podle našich představ. Na videozáznamu je odesílání e-mailu z jednoho papírového tabletu, přičemž do těla zprávy je ťuknutím vkládán obrázek z jiného „PaperTab“. Protože jsou oba displeje pružné, poškození z takového „listování“ jim nehrozí.
Ohebné displeje umožňuje zcela nové typy pokynů. Kromě možnosti odeslat e-mail klepáním prstů na klasické ikony, lze využít nastavených pokynů, které lze spouštět pouhým ohybáním některého z růžků, nebo strany „papíru“, což se ukazuje být rychlejší. Na předváděčce je vidět, že nejde o komunikaci dvou tabletů, ale že tímto způsobem lze současně pracovat mnoha „listy papíru“. Jeden přitom může fungovat jako kalkulačka, druhý sloužit jako poštovní klient, třetí hrát roli prohlížeče s napojením na některý z internetových portálů,... Listováním a dotýkáním jednotlivých papírů lze velmi snadno z každého z nich vybírat to co potřebujeme a sestavovat svůj vlastní kompilát poskládaný z map, textů, grafů, obrázků,... Přitom lze takto vzniklé výtvory on-line posílat dál a hned je také podle připomínek upravovat. Nevýhodou je, že od stávajících „listů papíru“ zatím musí vést kabely, které je propojují s příslušenstvím. To se ale rychlým nástupem bezdrátové komunikace může brzo změnit.
Korejský výrobce elektroniky Samsung Electronics Co se na výstavě pochlubil novinkou ze své laboratoře v San Jose, Kalifornii. Jde o telefon, který připomíná krabičku zápalek z níž vyčuhuje flexibilní barevná obrazovka. Zatím ji nelze složit jako papír, ale je dostatečně pružná, aby se dala srolovat nebo ohnout do „u“. Pružnost jí zaručuje použití organických světelných diod (OLED). Místo skleněné nosné vrstvy lze pro ně použít plast. U hodně pružných displejů se ale zvýrazňuje jejich hendikep - ovládání dotykem. Když fólie před prstem „utíká“, ovládání není přesné, ani příjemné. Zdá se, že technici hledají kompromis a jedním z nich by mohl být téměř pevný displej, který by byl ohebný jen na svých okrajích, nebo ve spojích. Diody z organického materiálu ale zatím měly dost dětských nemocí. Často zlobily kratší životností a nesnášenlivostí ke kyslíku. Možná proto se zástupci Samsungu nechtějí ještě vyjadřovat k dotazům na téma, kdy se jejich již dva roky stará myšlenka flexibilních telefonů objeví na trhu.
Stephen Bell, analytik pro Keystone Global, po shlédnutí korejských produktů, pesimismus rozhodně nesdílí. Samsung je podle něj na správné cestě a jeho volbu zdaleka nepovažuje za zcestnou a bez šancí. Doba, kdy svůj telefon budeme nosit stejně, jako kdyby šlo o složenou mapu, nemusí být daleko.
Prameny: Human media lab , AP, http://www.queensu.ca/
Diskuze: