Navzdory zavilému snažení fyziků všeho druhu tajemství temné hmoty stále odolává a nikdo ani neví, jestli jsme už vůbec blíž k řešení. Jen telegraficky, temná hmota je konceptem, který vysvětluje některé nesrovnalosti mezi teorií a pozorováním okolního vesmíru, například rotaci galaxií, gravitační čočkování kupami galaxií anebo rozložení teploty horké plynu v galaxiích a kupách galaxií. I když to zní hodně zvláštně, tak by tím vysvětlením měla být podivná forma hmoty, která není vidět a prozrazuje se jenom gravitačním vlivem na okolní viditelné objekty. Potíž je v to, že by podle převládajících představ měla tvořit kolem 84 procent veškeré hmoty ve vesmíru. To je samozřejmě trýznivé a ne každý odborník se s tím smíří, takže se pravidelně objevují studie, které existenci temné hmoty zavrhují. Přesto se o ní stále mluví a vlastně se stává čím dál tím záhadnější.
Mnozí považují za nejlepší důkaz existence temné hmoty výzkum zahrnující kupu galaxií zvanou Kulka (Bullet cluster), tedy vlastně srážku dvou kup galaxií ze souhvězdí Lodního kýlu, 3,72 miliardy světelných let od nás, které se do sebe zaklesly před 100 miliony let. Srážka kup galaxií nebývá tak dramatická, jak by se mohlo zdát. Jednotlivé galaxie jsou od sebe hodně vzdálené a obvykle se majestátně míjejí. Sráží se tam mezigalaktický plyn a postupně se hromadí na chvost obou zúčastněných kup galaxií. Analýza rozložení hmoty v kupě Kulka naznačuje, že se tu temná hmota oddělila od viditelné hmoty a nehromadí se tam, kde plyn.
William Dawson z Kalifornské univerzity v Davisu a jeho spolupracovníci loni našli jeden mnohem starší případ srážky kup galaxií, k němž došlo zřejmě někdy před 700 miliony let. Začali mu říkat Kulka z muškety (anglicky Musket Ball cluster) a je vzdálený 5,23 miliard světelných let, toho času v souhvězdí Raka.
Badatelé postupně zjistili, že kupa Kulka z muškety nabízí oproti Kulce poměrně odlišný obrázek. Temná hmota je v ní oddělená od galaxií, na vzdálenost zhruba 19 tisíc světelných let. Podle Dawsona, který nedávno vystoupil na 221. mítinku Americké astronomické společnosti v kalifornském Long Beach, to vypadá, že temná hmota může ovlivňovat sebe samotnou. Dawson a spol. navrhují, že by na sebe částice temné hmoty mohly navzájem působit doposud neznámou fyzikální silou, pracovně označovanou jako temná síla (dark force). Když by temná hmota nepůsobila sama na sebe, měla by se nahromadit v nitru kulových hvězdokup a trpasličích galaxií. Jenže podle nepřímých pozorování je ve vesmíru rozložená docela rovnoměrně.
A proč se tak liší situace v kupě galaxiích Kulka a Kulka z muškety? Prý je to prostinké, ve významně mladší kupě Kulka se ještě temná hmota nestihla oddělit. Je to vlastně paradoxní, ale myšlenka temné síly pochází z kupy galaxií Kulka, protože se menší z kup pohybuje příliš rychle na to, aby vše vysvětlila samotná gravitace. Glennys Farrar z New York University a její kolegové poté v roce 2007 navrhli, že menší kupu galaxií popohání nějaká mysteriózní síla související s temnou hmotou. Vše je ještě velice otevřené a Dawson a spol. by rádi prověřili desítky dalších gigantických vesmírných kolizí. Ne každý je jejich nápadem okouzlen, ale jak říká Louis Strigari ze Stanfordu, z temné hmoty jsme už tak zoufalí, tak uvítáme každou bláznivou myšlenku.
Prameny: NewScientist 9.1. 2013, Wired 9.1. 2013, Wikipedia (Dark matter).
Upekla temnou hmotu horká inflace před Velkým třeskem?
Autor: Stanislav Mihulka (06.12.2024)
Blízká supernova by mohla ukončit hon na temnou hmotu
Autor: Stanislav Mihulka (23.11.2024)
Pochází temná hmota z Temného Velkého třesku?
Autor: Stanislav Mihulka (21.11.2024)
Supermasivní černá díra v raném vesmíru hltá hmotu a překračuje limity
Autor: Stanislav Mihulka (06.11.2024)
Ultralehká temná hmota by se mohla projevit v gravitačních vlnách
Autor: Stanislav Mihulka (23.10.2024)
Diskuze:
Temna hmota je nezjistitelná... pro nás. Pro zatím
Petr Chmelař,2014-01-31 04:48:02
omlouvám se, ale ale to jednoduché. Důvod, proč nedokážeme temnou hmotu a energii detekovat je ve způsobu měření. Jako želvou nejde zjistit výskyt orla, tak fotonem nezjistíme temnou hmotu. Je rychejlší.
Jo, pan Zednik s Bartonem a Smatanou do toho
František Houžňák,2013-01-13 14:09:51
vidi, vsichni astronomove a fyzici jsou blbi, jenom oni tri ne a nedaji se opit rohlikem. Nejakou zvlastni shodou okolnosti a neprizni osudu ci spiknutim ostatnich zlych vedcu vsak sami nic neprezentuji, ani nejakou tu pitomou simulaci. Asi na to nemaji.
Pokusy v Cerne
Milan Závodný,2013-01-15 06:42:16
opäť skalopevne potvrdili platnosť Štand. modelu. Nedá sa prehliadnuť sklamanie vedcov, že sa tak stalo. Štand. model nám nevysvetlí čudné vlastnosti temnej hmoty, takže víťazstvo vedy na tomto poli je dosť trpké. Vedci sú zúfalí, ale nemyslím si, že by sa z nich niekto posmieval. Oni si fakt niekedy koledujú o určité antipatie, najmä ak ide o naháňanie sa za Nobelovou cenou. Tú cenu by mali zrušiť, aby sa pokojne mohli venovať spolupráci, a nie súpereniu. Možno by temná hmota už bola o čosi menej temná.
pre pana Zavodneho
Alexandra Zahradnikova,2013-01-15 10:30:31
obavam za ze nie Nobelovka je zdrojom konkurencnceho boja. Proste kym je balik penazi urceny pre vedu obmedzeny (a to bude furt, nech je ekonomicka situacia akokolvek priazniva), vedci si navzajom konkuruju.
Pro František Houžňák
John Bricklayer,2013-01-21 19:58:18
Tady se někdo blbě vyspal. Já vědce obdivuji, že mají tu trpělivost stále něco dokazovat, to že sou blbci tvrdíte vy ne já. To že dokážete shodit něčí příspěvek do negativismu i když to tak myšlený nebylo vás kandiduje na jednoho z našich politiků. Příště bych prosil víc přemýšlet a neurážet, pokud nechápete přístup ostatních a nic o nich nevíte tak nenapadejte a věnujte se vlastnímu zamyšlení. Já nepotřebuji zkoumat ani publikovat a ani mě to nebaví, protože jinak bych byl vědec. Pokud se nepletu tak je tu napsáno diskuse, tak diskutuji. Bohužel se na diskusích vždy najde někdo kdo se snaží nechápat ostatní a jít jen svou pravdou jako kůň s klapkami na očích (ostatní srážet a rýpat do nich).
Já také můžu brát Vás příspěvek jako vyjádření vašeho postoje k vědcům a astronomům který jste záměrně otočit proti nám. ;)
S přáním krásného a klidného dne bez stresu Vás zdraví lajk(ne like) JB věrný čtenář Osla.cz
Pro Závodný a Zahradnikova
John Bricklayer,2013-01-21 20:33:49
Díky konkurenci se něco hýbe rychleji dopředu, ale měly by být hranice. Bohužel v dnešním světě lidi vidí za Nobelovkou jen mamon a ne ocenění. Ono je to dnes docela těžké si to i připustit, když se dějí takové věci kolem všeho.
Na všechno jsou potřeba peníze a to se "nahoře/investor" těžko chápe, když to nevynáší ihned. Sám občas něco vyvíjím a když nad tím strávím jen půl dne a není z toho zisk tak je těžký problém, ale že to ve finále ušetří nebo urychlí další vývoj(což mimochodem zas ušetří) a tím v podstatě přinese peníze se nevidí. Proto kdyby byl můj vývoj mým životem tak budu taky usilovat o jakékoliv ocenění, které mi nejen okrášlí vitrínu ale taky podpoří nebo umožní další vývoj/výzkum. No a to samozřejmě ukazuje směr k oceněním které nejsou bez finančních podpor.
A to je, si myslím, kámen úrazu Nobelovky, protože pokud se nemýlím mělo být toto ocenění hlavně prestižní a ne finanční. Tím myslím zítra se proberu a někdo mi oznámí, že jsem byl nominován za těžkou práci u které sem úplně zapomněl, že něco takového existuje a ne abych každý den vstával s myšlenkou "Musím ji mít." Finanční odměny měly zůstat v jiných dimenzích. Bohužel taková je ale doba.
Dohady
John Bricklayer,2013-01-12 22:23:05
Nevznikla náhodou temná teorie z dohadů kolem výpočtů, které nevycházeli? Tak vzniklo hodně teorií ;) A co strach z pokoření relativity, která když se neprokázala tak bylo slyšet po celým světě velký uf ? :) Věda mi v tu chvíli připadala jak přísloví o železné košili nebo starým psovi ale jinak vymýšlí nové věci, protože nemůže něco vyřešit matematicky. Ale faktem je, že se jedná o "teorii". Tato teorie by se dala nazvat i vírou. ;)
Temná energia
Milan Závodný,2013-01-30 07:36:04
je realita. Možno dobre nechápem váš príspevok, tuším spochybňujete objav temnej energie. Čítal som knihu od jedného z objaviteľov (Kirchner), kde podrobne popisuje, ako k objavu prišlo. Dnes je to i nezávisle potvrdený fakt. Zhruba v polovici veku vesmíru sa začalo zrýchlené rozpínanie. Osobne si myslím, že je to dôsledok pozvoľného narušovania platných fyzikálnych zákonov na časovej osi. Za hranicou 7 miliárd rokov niektoré javy podliehali iným silám, než aké poznáme z nášho časového okolia. Je to tým, že náš vesmír je súčasťou vyššieho celku.
Přesvědčení
John Bricklayer,2013-01-11 21:27:21
Je docela sranda jak se všichni dohadují. Chtělo by to důkaz, který není. Výpočty ukazují ... ale je toho tolik co se o vesmíru ještě neví, nakonec to bude vše způsobeno něčím jiným.
Na odlehčení : jednoho znalce temné síly a všeho kolem ní jsem znal ... Mr.Joda. Ale ten už není mezi námi ;)
Tohle si říkám
Tomáš Bartoň,2013-01-12 09:34:44
pokaždé když vidím "revoluční" výsledek nějakého nového počítačového modelu. Víme o vesmíru starou belu, ale hlavně že fungují simulace. Ale to nevadí, ona kosmologie je mladičký obor, až za sebou bude mít řekněme 2000 let jako třeba křesťanství, tak už se dá porovnat výsledek :-)
-
Zdeněk Jindra,2013-01-12 11:19:04
Za 2000 let asi nebude žádná kosmologie. Možná se bude někde v pralese prohánět pár hrdlořezů, co díky primitivismu nespadli do pasti civilizace. A budou tam uctívat bohy deště.
náboženstvo vs.veda
Martin Smatana,2013-01-12 21:08:16
Náboženstvo je zakonzervovaná dogmatika, veda je "samosaopravujúci" systém založený na princípe nepretržitého zberania a vyhodnocovania údajov. Veda ako systém nemá problém priznať si omyl a nahradiť starú teóriu novou. Je to jediný rozumný prístup. Problém s tým môžu mať len určitá jednotlivci.
Ak je rozpor medzi teóriou a pozorovaním, jednou z možností je aj to, že chyba je v teórii. Aby sme nedopadli ako kedysi v stredoveku, keď sa zamietalo, potieralo a prípadne aj trestalo všetko, čo nebolo v súlade s Aristotelovym výkladom sveta.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce