Příznivý vliv nikotinu na degenerativní onemocnění mozku je potvrzen  
Zatímco zdravotní rizika spojená s kouřením jsou všeobecně známa, nová studie nyní potvrzuje, že u lidí, kteří kouřili, je nižší výskyt chorob jako jsou Parkinsonova, nebo Alzheimerova choroba.
Tým neurologů z University of South Florida College of Medicine přichází nyní s novým důkazem protizánětlivého efektu, při kterém nikotin zabraňuje smrti nervových buněk. Tyto výsledky včera vědci zveřejnili ve vědeckém časopise Journa of Neurochemistry.

V laboratorních experimentech vědci zjistili, že nikotin potlačuje aktivaci mozkových imunitních buněk – mikroglií. Chronická aktivace mikroglií je známka zánětu mozku. Vznik zánětu je základním krokem, po němž následuje další odumírání nervových buněk. Vědci zjistili, že nikotin může těmto zlým následkům do určité míry zabránit. Umí se navázat na specifické místo, kterým je jeden z  typů acetylcholinového receptoru, označeného jako alfa-7. Tak nikotin zablokuje počínající aktivaci imunitních buněk – mikroglií.

Univerzitní neurolog R. Douglas Shytle, vedoucí výzkumného týmu, je přesvědčen, že právě tato schopnost zablokovat mikroglie před jejich zhoubnou aktivací, může být tím žádoucím vedlejším účinkem, kterým nikotin mozek ochraňuje.
Uvedené zjištění otevírá neurologům novou cestu k pochopení degenerativních procesů, ke kterým dochází například při Alzheimerově chorobě. Odhalením toho, co v mozku nikotin dělá je cesta jak připravit léky, které budou působit stejným způsobem a dokonce bez vedlejších nechtěným účinků.
Chtěný efekt nikotinu spočívá v tom, že napodobuje účinky přenašeče nervových vzruchů acetylcholinu, který je rozhodující pro komunikaci mozkových buněk. Pro Alzheimerovu chorobu je typické, že při ní  dochází k velkému úbytku acetylcholinu. Mezi vědci, kteří efekt nikotinu objevili, převládá názor, že nikotin pomáhá chránit mozek tím, že se váže na acetylcholinové receptory, které jsou na konci nervových zakončení. Tato akce nikotinu půsbí podobně, jako když u rádia otočíme potenciometrem a zesílíme zvuk – mozkové buňky zvýší uvolňování molekul nervových přenašečů, kterých se při nemocích jako je Alzheimer a Parkinson nedostává. 

Nová studie, o které je zde řeč,  ale také ukazuje, že nikotin ochraňuje mozek i jiným než zde zatím naznačeným mechanismem. Jakousi nepřímou cestou, kterou dokáže utlumit  přehnanou aktivitu imunitních buněk – mikroglií, které se omylem nasměrovaly k boji proti vlastnímu mozku. Za normálního stavu mikroglie  pracují v součinnosti s neurony. Fungují jako jakési úklidové čety, které likvidují nepořádek z přebytečného amyloidu – proteinu, který se v mozku s přibývajícím věkem hromadí. Ukazuje se, že tak jako mikroglie mohou být dobrým pomocníkem, mohou být i zlým pánem, záleží na okolnostech. Těmi okolnostmi jsou signály, které mikroglie dostávají. Shytle pro vysvětlení užívá přirovnání: „ Je to analogické jako s lidmi. Pokud s nimi komunikujete, potom vás chápou a vychází vám vstříc, spolupracují. Když ale s nimi jednat přestanete, je větší šance, že se k vám začnou chovat arogantně. Stejné to je u buněk v mozku“.
Vědci z Floridské univerzity vytvořili hypotézu, že   acetylcholin působí jako vnitřní mozková protizánětlivá látka, která zabraňuje mikrogliím, aby napadaly mozek. Tento přenašeč nervových vzruchů pravděpodobně trvale dává imunitnímu systému mozku signál, že všechno je OK, že není třeba se vzrušovat a aktivovat mikroglie. Jakmile neurony, které si spolu za normálních okolností prostřednictvím acetylcholinu stále „povídají“ zemřou, vymizí z prostředí acetylcholin, mikroglie znervózní, stanou se hyperaktivní, agresívní a rozpoutají chronický zánět, který nastartuje  destrukci dalších mozkových buněk. V těchto případech zasahuje nikotin, který dokáže imitovat funkci acetylcholinu. To mikroglie zklidní, sebedestrukce mozku se nekoná, nebo se alespoň oddálí.

 

Nikotin dokáže tlumit nechtěnou aktivaci imunitního obranného aparátu mozku a zmírnit následky chronického zánětu. Karcinogenní látky, vdechované spolu s nikotinem, každoročně u nás vynášejí v 950 000 případech i jiné trumfy…  


 Pramen: Článek byl připraven podle údajů zveřejněných Výzkumným zdravotním centrem University of South Florida
Datum: 16.03.2004
Tisk článku

Související články:

Překvapivé souvislosti: Kuřáci jsou zřejmě mnohem méně ohroženi covid-19     Autor: Stanislav Mihulka (23.04.2020)
Léčba plic nikotinem?     Autor: Josef Pazdera (31.08.2017)
Elektronické cigarety neškodí buňkám tolik, jako klasické kouření     Autor: Stanislav Mihulka (05.01.2016)
Zlatý déšť nabízí pomoc při odvykání nikotinu     Autor: Stanislav Mihulka (20.12.2014)
E-cigarety škodí více, než ty klasické     Autor: Josef Pazdera (04.12.2014)



Diskuze:

nikoti vs. nornikotin

Marie Roztočilová,2004-03-29 16:48:02

No jo, ale tabák obsahuje ještě nornikotin a ten Alzheimera zase urychluje a navíc je fest karcinogenní. Tenhle účinek nikotinu se projeví jen při užívání čistého nikotinu a ne kouření tabáku.

Odpovědět

Jesli to nebude tim, ze nez stihnou onemocnet

Tykev,2004-03-25 15:00:18

tak umrou:)prave na nemoci souvisejici s tim kourenim?:)

Odpovědět

dotaz

Pavel Brož,2004-03-17 16:28:51

Neví někdo, jestli se mikroglie účastní i u autoimunitních chorob, jako je roztroušená mozkomíšní skleróza? Pokud vím, tak u této choroby dlouho nebylo jasné (možná stále ještě není), co je tím příčinným důvodem, který stojí za spuštěním té neadekvátní reakce imunitního systému, která ve svém důsledku destruuje myelinové pochvy axonů (v důsledku čehož tyto axony přestávají efektivně předávat signály dalším neuronům, tj. postižená oblast je tak postupně vyřazována z činnosti).

Odpovědět

doporuceni MZ

Kamil,2004-03-17 11:08:00

nemelo by se ted na krabickach objevit Doporuceni Ministerstva zdravotnictvi o prospesnosti tabaku? Tabakove firmy by mely zahajit kampan o srovnatelne velky napis jako je Varovani....

Odpovědět

nikotin

josef,2004-03-17 09:25:12

Po dlouhé době zase dobrá zpráva. Když už má člověk zemřít, tak s jasnou hlavou. Nezatíženou předsudky a nezanícenou "Alchajmrem". Stojí za to si občas zapálit, ale tak, aby člověk dřív než začne myslet nedodýchal.
Josef D.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz